חיסון קורונה במגדלי הים התיכון, גני תקווה 22.12.20
צילום: פלאש 90

"מוכנים לשמש שפן ניסיון": היתרונות והחסרונות שבהובלת העולם בחיסונים

מספר המתחסנים בישראל הגיע כמעט לשלושה מיליון, וזו הזדמנות טובה לברר אם המרוץ לפסגה כאומת המתחסנים נותן את אותותיו. מתי נצא מהסגר, האם החיסון של פייזר הוא התרופה לקורונה והאם באמת אפשר יהיה להכריז בקרוב על מיגור המגפה?
אלון שרביט
28 בינואר 2021
22:26
עודכן ב 13:31

צפו בכתבה

אומרים שרגע לפני שהשחר עולה החושך הוא הכי חזק. בדימוי הרומנטי הזה ממתינים כולם לראות האם שיא התחלואה יישבר בימים הקרובים ויסמן את תחילת חיסולו של הנגיף הנבל. בזמן שאירופה מתמהמהת עם חיסוני הקורונה, אנחנו זכינו בכרטיס הכניסה להיות אומת החיסונים של העולם. אבל האם יש לזה מחיר שלא ידענו עליו?

אספנו ארבעה מומחים וארבעה מחוסנים צעירים ברוח וטריים בנוגדנים כדי להבין איך מתנהל הדרבי הגדול בין משפט לרפואה, בין טובת הכלל לצנעת הפרט. כשמספר המתחסנים מתקרב לשלושה מיליון, זהו שטר ששווה לא מעט תקוות שצריכות להיפרע, אבל השאלה מתי?

משרד הבריאות פרסם בשבוע שעבר את המידע שהועבר לענקית התרופות, אך יש חלקים ממנו שהושחרו ולא פורסמו לציבור. לדברי ראש שירותי בריואת הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, החלקים שהושחרו נוגעים לזמנים וכמויות אספקת החיסונים, מידע שנותר מוסתר כדי לא לפגוע בסיכוי להגיע להסכם עם המסחרי פייזר. ד"ר אלרעי פרייס מסבירה כי המידע שמועבר לחברה הוא "כמות המאומתים והנפטרים, מידע שיעזור לכל העולם". 

"אנחנו שפני הניסיון שלהם, אבל אני חושב שזה לגיטימי", סבור יצחק רוגוב, דייר בדיור המוגן "אחוזת צהלה" שקיבל את החיסון. רעייתו, פנינה, מסכימה. "בגילנו, אין לנו הרבה זמן לחכות", היא מסבירה את ההזדרזות לתת כתף.

אך האם החיסון יעיל מספיק כדי להתגבר על המוטציות החדשות? אתמול הודיעה פייזר שאולי המתחסנים יצטרכו לקבל גם מנה שלישית. ד"ר אבינועם רכס, מומחה לאתיקה רפואית, סבור שהחיסון "יוריד את אחוזי התמותה והתחלואה, אבל לא יחסל את הפרשה".

בנוסף, עדיין לא ניתן לענות על השאלה אם אין סכנת הדבקה ממחוסנים. "התשובה תהיה בטווח של השבועות הקרובים", מעריך פרופסור איתן פרידמן, מייסד היחידה האונקוגנטית בבית החולים שיבא. לדבריו, "אם זה נכון, זאת הדרך שלנו לצאת מהמשבר ולהגיע ל-95% מהחיים שהיו לנו קודם". ראש שירותי בריאות הציבור קצת פחות אופטימית בשאלה. "עד שלא יהיה חיסון לילדים, אנחנו לא נהיה שם", היא אומרת.

אנחנו חוגגים שנה לשידוך המדכא בעולם בין האנושות לנגיף. בואו נעצום רגע את העיניים ונדמיין איך יראה העולם בדיוק בעוד שנה, בתקווה שהגט ייכנס לתוקף.