מרכז חיסונים בפתח תקוה, היום
צילום: רויטרס

המדד שלפיו מחליטים על הסגר מציג: אופטימיות זהירה

מספר החולים החדשים שמצבם קשה נמצא בירידה זה יומיים, אבל המגמה צריכה להיות יציבה לאורך כמה ימים כדי שנוכל להצביע על שיפור במצב. נתון נוסף - התפלגות גילאי החולים שמצבם קשה, מציגה תמונה מעודדת לגבי אפקטיביות החיסון. וגם: הגרפים שמציגים את התפשטות המוטציה הבריטית בישראל
מואב ורדי ומאיה ראכלין
28 בינואר 2021
23:22

סיבה לאופטימיות זהירה: מדד החולים החדשים שמצבם קשה, שהוא המדד הנבחן לצורך קבלת החלטות על יציאה מהסגר – נמצא בירידה קלה. הירידה נמשכת זה יומיים, ומגיעה אחרי כמה ימים של "מישור" בגרף ואפילו עלייה.

אולם, יש לציין שאין זה נתון מספיק, כיוון שגם לפני יותר משבוע הייתה ירידה לאורך יומיים ואפילו חדה יותר. כלומר יש צורך במגמה, כמה ימים אחדים אינם מספקים. בכירי מערכת הבריאות סבורים שצריך לראות את המגמה הזו ממשיכה, וכרגע מבחינתם יציאה מהסגר לא תהיה אפשרית לפני יום ראשון הבא. עד אז אנחנו צריכים לראות את המגמה הזאת ממשיכה.

נתון מעודד נוסף, מבחינת החיסונים, הוא ההתפלגות הגילית של החולים שמצבם קשה: ישנה עלייה מתונה בחולים שמתחת לגיל 60, אך יש ירידה דווקא בקרב החולים מעל גיל 60 – הקבוצה בסיכון שבדרך כלל מידרדרת למצב קשה יותר מאחרים. זו עדות, לפחות לפי התרחיש הסביר, ליעילות של החיסון ואף יכולה לרמז שהחיסון יעיל.

מה שמוסיפה לאופטימיות הזהירה זו הודעת פייזר, לפיה החיסון שלהם יעיל נגד המוטציות - גם הבריטית וגם הדרום אפריקנית. שתיהן מתפשטות בימים אלה בישראל, ואם החיסון לא היה יעיל נגדן היה צורך בפיתוח חיסון חדש.

לאומית: ב-70% מהבדיקות שנבחנו בינואר - זוהתה מוטציה

התפשטות המוטציות בישראל: קופת החולים לאומית פרסמה נתונים של ריצוף גנטי שערכה לבדיקות קורונה מחודש ינואר. 60% מהבדיקות החיוביות לקורונה הראו את הווריאנט הבריטי, ועוד 10% הראו וריאנט בלתי מוכר. 

נתונים נוספים שפרסם משרד הבריאות הראו כיצד התפשטה המוטציה הבריטית בארץ. בחודש דצמבר המוטציה, המסומנת בירוק, הייתה מוגבלת למדי ואילו בחודש ינואר תפוצתה התרחבה לכל המדינה.