סגר
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

המומחים המייעצים לקבינט הקורונה: אי אפשר להשלים עם אי אכיפת ההתקהלויות

לטענת המומחים הסגר יאבד מיעילותו וצריך שינוי טקטי. עוד הוסיפו המומחים שיש צורך מובהק בחיסון האוכלוסייה הפלסטינית ושהמדינה צריכה לפעול אקטיבית בעניין • מתחילת השבוע מתו 286 חולי קורונה, שיעור הבדיקות החיוביות אתמול - 9.3%
נוב ראובני ואורלי אלקלעי
29 בינואר 2021
05:59
עודכן ב 08:06

צוות המומחים המייעצים לקבינט הקורונה סבורים כי אי אפשר להשלים עם אי אכיפת ההתקהלויות. לטענתם, הסגר יאבד מיעילותו וצריך שינוי אסטרטגי וטקטי. במסמך שפורסם הלילה (שישי) המסכם את פגישתם שהייתה אתמול הם כותבים כי לא ניתן להמשיך עוד את "מלחמת ההתשה". עוד הוסיפו כי ״סגר לכל אינו הוגן, ולאורך זמן אינו בר אכיפה". הבוקר פרסם משרד הבריאות את נתוני התחלואה והתמותה. מתחילת השבוע נפטרו 286 חולי קורונה, ומתחילת החודש מתו יותר מ-1,300 בני אדם. אתמול אובחנו עם הנגיף 7,079 בני אדם ושיעור הבדיקות החיוביות עמד על 9.3%.

כמו כן, המומחים מאמינים שיש להאריך את הסגר בשבוע, ואם במהלך השבוע תהיה מגמת ירידה במספר החולים שמצבם קשה - ניתן יהיה להקל את הסגר. עוד נכתב כי גם לאחר מיצוי ההגנה שמקנה מבצע החיסון, תיוותר קבוצה גדולה שאינה מוגנת, ולכן צפויה תחלואה משמעותית אם המחלה תתפשט בלי בקרה. בנוסף המומחים קובעים כי חיסון האוכלוסייה הפלסטינית הוא צורך מובהק, וממליץ לסייע לה להתחסן באופן פעיל. 

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בשל הפלונטר הפוליטי, הסגר יסתיים בראשון בחצות אם לא יימצא פתרון למשבר - בדמות כינוס חריג של המליאה בראשון. יו"ר כחול לבן בני גנץ מתעקש: אם לא תהיה אכיפה שוויונית, שלא יהיה סגר בכלל. גורמים בממשלה תקפו את התנהלות גנץ ואמרו: זה טירוף, התחלואה גבוהה - והסגר יפוג ביום ראשון בחצות. בסביבת גנץ אומרים כי זה טירוף שההצעה להעלאת הקנסות לא אושרה עדיין, וכי אין מניעה לכנס את מליאת הכנסת בראשון.

גם בלשכת יו"ר הכנסת בודקים אפשרות לכנס את המליאה כבר בראשון כדי להעביר את חוק הקנסות לפני פקיעת הסגר, על מנת שכחול לבן יתמכו בהארכתו. אם לא, ינסו לכנסה בשעות הבוקר המוקדמות ביום שני כדי שיהיה פער קטן בין סגר לסגר.

גורם בכחול לבן אמר לכאן חדשות שמעכשיו, הממשלה לא תתכנס "כל פעם שהליכוד יעשה משהו שלא נראה לנו". גם אחרי שחוק הקנסות יאושר, בכחול לבן לא מבטיחים שיתמכו בסגר מהודק, וסביר שידרשו הקלות.

עוד פורסם אמש כי נתוני המשטרה מגלים שנפח התנועה בכבישים השבוע היה הגבוה ביותר בכל תקופות הסגרים המהודקים מאז תחילת משבר הקורונה. בשעות השיא השבוע הייתה ירידה של רק 15 אחוזים בנפח התנועה ביחס לימי שגרה. בשבוע שעבר בשעות השיא נרשמה ירידה של כ-30 אחוזים בתנועה ביחס לשגרה.