שאול אמסטרדמסקי | דעה

על מה אנחנו מפחדים לדבר כשאנחנו ממציאים רעיונות כמו שירות אזרחי חובה לכולם?

גנץ רוצה לקצר את שירות החובה לשנתיים, להוריד את גיל הפטור לחרדים ל-22 ולחייב את כל מי שלא מתגייס בשירות אזרחי חובה. נשמע טוב? אז לא, לפחות מהבחינה הכלכלית | דעה
שאול אמסטרדמסקי, דעה
29 בינואר 2021
15:20

על מה אנחנו מפחדים לדבר כשאנחנו ממציאים רעיונות כמו שירות אזרחי חובה לכולם? שלשום (רביעי), שר הביטחון בני גנץ, הניח על השולחן לא פחות ממהפכה. מהצנטרום של הקריה, שר הביטחון אמר שהוא הולך לעשות שלושה דברים.

דבר ראשון, שירות החובה בצה"ל יתקצר לשנתיים. לא בבת אחת, פרוס. שש עד שמונה שנים. דבר שני, הוא רוצה להוריד את גיל הפטור לחרדים ל-22, שזה מעולה. ודבר שלישי, מי שלא מתגייס, הולך לעשות שירות אזרחי, מה זה אומר? לעבוד עם קשישים, לעבוד עם צעירים, לעבוד בבתי חולים, לעבוד במרפאות.

הינה שלושה דברים שיקרו אם יהיה דבר כזה. דבר ראשון, יהיו מלא מלא מלא קומבינות. כל "הילדים של" והמקורבים במקרה ימצאו את עצמם במרפאה קטנה ליד הבית. וכל האחרים יצטרכו לחרוש את המדינה באוטובוסים לכל מיני חורים.

דבר שני, אם בבת אחת אנחנו נציף את שוק העבודה בהמון כוח אדם צעיר וזול, לעבודות שלא נדרשת בהן השכלה מיוחדת או מיומנות מיוחדת, אנחנו עלולים ליצור פה גל אבטלה של עובדים מבוגרים שתופסים היום את העבודות האלה, בדרך כלל בשכר מינימום.

ודבר שלישי, למה הילדות והילדים האלה צריכים את השנתיים ביציאה האלה? למה לא לתת להם לצאת לשוק העבודה, להתפתח, להגדיל את ההון האנושי שלהם, ללמוד ולעבוד במה שהן רוצות ורוצים? זה יתרום להם, זה יתרום לקהילה שלהם, לסביבה שלהם, זה יתרום לכל המדינה כי זה יעלה את התוצר. למה לתקוע אותם ביציאה?

הסיבה היחידה לזה זה בגלל שקשה לנו כמדינה להגיד: כן, הסיפור הזה של צבא העם, זה כבר לא צבא העם. אבל הינה, שר הביטחון בעצמו אמר את זה אתמול, שחצי מהילדות והילדים לא משרתים. עכשיו זה הזמן להתחיל לדבר ברצינות על איך מתגמלים את אלה שכן משרתים, ועל איך את כל אלה שלא פשוט משחררים לכלכלה.