טהראן, הערב

אזעקות נשמעו בטהראן, תנועת המטוסים הופרעה

סגן המושל הכללי של טהראן מסר כי מקור האזעקות אינו קשור באירוע ביטחוני. כלי תקשורת לא רשמיים דיווחו על הפסקת חשמל בנמל התעופה על שם חומייני
כתבי כאן חדשות
29 בינואר 2021
23:28
עודכן ב 00:01

במערב טהראן נשמעו הלילה (שישי) אזעקות עולות ויורדות במשך כמה דקות. כך דיווחו גולשים איראנים ברשתות החברתיות במדינה. סוכנות הידיעות הממלכתית של איראן "תסנים" דיווחה כי על פי סגן המושל הכללי של טהראן לענייני ביטחון, מקור האזעקות אינו קשור באירוע ביטחוני וכי מקורן במערכת התרעה באחד מפרברי העיר.

במקביל דווח הלילה באיראן כי מטוס של חברת "טורקיש איירלינס" שהיה בדרכו לנמל התעופה על שם חומייני בטהראן טס במעגלים בקרבת העיר ולבסוף פנה צפונה לאזרבייג'אן. עוד דווח כי בנמל התעופה אירעה הפסקת חשמל. גורם ברשות התעופה האיראנית טען כי מסלולי הטיסות באזור שונו בשל מזג האוויר הסוער.

ביום שלישי אמר הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי כי צה"ל שוקד בימים אלה על כמה תוכניות מבצעיות נוכח האפשרות שאיראן תנסה לפתח פצצת גרעין בתוך כמה חודשים. בדברים שנשא בכינוס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, ציין כוכבי כי בידי איראן אורניום מועשר בכמות שחורגת מזו המותרת על פי הסכם הגרעין והוסיף כי הצנטריפוגות החדשות שפיתחה מאפשרות לה להאיץ את יצור הפצצה.

רא"ל כוכבי טען שהחזרה להסכם הגרעין היא טעות והסביר: "כל הסרה של לחץ תיתן לאיראן חמצן להגיע לפצצה". על השינויים בלחימה בשנים האחרונות, הוא הוסיף: "האויב בחר למקם את עצמו במרחב העירוני. חובה להתאים את דפוסי הלחימה, החשיבה והדין הבין-לאומי לאופן שבו אנחנו צריכים וזכאים להילחם. כל בית חמישי בלבנון זה מחסן טילים או חמ"ל".

למחרת הגיבו באיראן לדברי הרמטכ"ל ואמרו כי אין בכוחה של ישראל לתקוף אותה. ראש לשכתו של נשיא איראן, מחמוד ואזי, אמר כי איראן לא תהסס להגן על עצמה במקרה של תקיפה ישראלית. הוא ציין כי "ממשלו של ביידן הוא עצמאי, ועל ישראל להבין כי כהונתו של טראמפ הסתיימה וההחלטות של וושינגטון אינן מתקבלות עוד בישראל". הוא הוסיף כי אין לישראל כל תוכנית בנושא. "מדובר בלוחמה פסיכולוגית", אמר.

השתתפו בהכנת הכתבה: מואב ורדי, מיכל רשף ומאיה ראכלין

תגיות:
איראן