ארכיון
תומר נויברג, פלאש 90

קיש: נחייב בידוד במלונית את כל החוזרים מחו"ל

פרסום ראשון: משרד הבריאות בודק אלפי חולי קורונה לגילוי הזן הדרום-אפריקני • במשרד הבריאות שוקלים לבטל את הפטור מבידוד למחוסנים שחוזרים מחו"ל • ממונה הקורונה: הסגר ארוך מדי, צריך לצאת ממנו • הערב: הממשלה תדון בהארכת הסגר • חוק הקנסות יעלה לאישור במליאה, כחול לבן יתנגדו להארכה של שבוע בסגר
נוב ראובני וקטי דור
31 בינואר 2021
07:25
עודכן ב 15:20

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר הבוקר (ראשון) שבכוונת משרד הבריאות לחייב בידוד במלונית לכול החוזרים בחו"ל, כולל אלו שייכנסו דרך מעברים יבשתיים. "זה אירוע שיכול לתפוס אותנו תוך יומיים-שלושה", אמר קיש בהערכת מצב של משרד הבריאות. "אנחנו נרצה להתחיל להחזיר את כל הישראלים שמפוזרים לנו, זה משהו שאתם צריכים להיערך אליו". מפקד מפקדת אלון ציין בדיון שיש יותר מ-20 מלונות נצורים שמוכנים לקבלת מבודדים. 

כמו כן, במשרד הבריאות שוקלים לבטל את הפטור מבידוד למחוסנים שחוזרים  מחו"ל. במשרד מתנהל ויכוח והסוגיה עדיין לא הוכרעה. בכירים במשרד המצדדים בביטול הפטור טוענים כי עלולים להיות וריאנטים בנוסף למוכרים, שהחיסון עלול לא להיות יעיל מפניהם – ולכן צריך למנוע את כניסתם באמצעות בידוד. המתנגדים מציעים בדיקות קורונה כתחליף מחשש שביטול הפטור לחוזרים מחו"ל  עלול לפגוע במוטיבציה להתחסן.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב שאחד מהרעיונות שעלו בדיונים הפנימיים במשרד הבריאות הוא לחייב בידוד במלוניות את כל השבים מחו"ל ולהציע לאלו שאינם מעוניינים – לקיים את הבידוד בביתם תחת אכיפה אלקטרונית.

ובד בבד להיערכות בנושא השבים מחו"ל, במשרד הבריאות החלו בביצוע סקר בקרב אלפי אנשים לגילוי מימדי התפשטות הווריאנט הדרום-אפריקני – כך פורסם לראשונה בכאן חדשות. בימים אלה החלו באיסוף דגימות חיוביות מאלפי אנשים שחלו בקורונה, לפי מדגם מייצג של גילים ויישובים בארץ, ולבדוק מי מהדגימות מכילות את המוטציה הדרום-אפריקנית.

הדגימות ייבדקו בשיטה מהירה שפותחה בישראל. במשרד הבריאות חוששים מהמוטציה הדרום אפריקנית משום שמתצטברות עוד עדויות מדעיות על העמידות שלו מול החיסון, אם כי עדיין לא נקבע  סופית אם הוא עמיד או לא. החשש הוא שיש יותר חולים שנדבקו מהזן הזה בישראל ממה שידוע. 

ממונה הקורונה: הסגר ארוך מדי, צריך לצאת ממנו

לקראת ישיבת הממשלה שבה יוכרע האם הסגר השלישי יוארך, ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר הבוקר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב כי "הסגר ארוך מדי ואנחנו צריכים למצוא את הדרך לצאת ממנו".

"אנחנו מאוד רוצים לפתוח את מערכת החינוך", אמר אש. "בלי סגר התחלואה הייתה קופצת בהרבה יותר. אבל אני מסכים שהסגר ארוך מדי וצריך למצוא איך יוצאים ממנו".

האזינו לריאיון עם פרופסור נחמן אש בכאן רשת ב

"כדי להגיע לחסינות עדר צריך להגיע לחיסון של 80% מהאוכלוסייה ולא נוכל לעשות זאת בלי לחסן ילדים", הוסיף אש. "זה תלוי בתוצאות המחקר של פייזר. כדי לפתוח את מערכת החינוך אנחנו חושבים על קפסולות קטנות יותר של עד 10 ילדים".

מנתוני משרד הבריאות הבוקר עולה כי 1,162 חולים מאושפזים במצב קשה, בהם 298 מונשמים. בסוף השבוע נפטרו 64 חולים. אחוז הבדיקות החיוביות עומד על 10%. שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן הבוקר כי יותר מ-3 מיליון בני אדם התחסנו, 1.7 מיליון מהם קיבלו גם את החיסון השני.

מנתוני המשרד עולה כי מספר בני ה-60 ומעלה שחלו כשבוע לאחר קבלת מנת החיסון השנייה הוא 473 מתוך 668,100. מדובר ב-0.066%. שיעור בני ה-60 ומטה שחוסנו במנה השנייה וחלו עומד על 0.071%

בבית החולים זיו בצפת מאושפזת במצב קשה תינוקת בת שנה וחודשיים, ללא מחלות רקע, שנדבקה בקורונה. 

מנתונים שהוצגו בהערכת המצב של משרד הבריאות עולה כי חלה עלייה בשיעור החולים הקשים בני פחות מ-40. מ-2.6% בתחילת דצמבר - ל-6.9% כעת. עם זאת, נראית ירידה בשיעור החולים הקשים בני 60+. בתחילת ינואר שיעורם היה 75% מכלל החולים הקשים וכעת שיעורם 67.6% מכלל החולים הקשים.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי אמר הבוקר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב כי "התחלואה עדיין קשה. אנחנו יודעים שזה חלק מהווריאנט הבריטי. ביקשנו הארכה של הסגר בשבוע כי אנחנו רוצים לנצל את הזמן הזה ולחסן כמה שיותר אנשים". 

האזינו לריאיון עם פרופסור חזי לוי בכאן רשת ב

הממשלה תתכנס להצביע על הארכת הסגר

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יבקש היום להאריך את הסגר בשבוע, בישיבת הממשלה שתתקיים בשעה 18:00. בכחול לבן מתנגדים לכך. שר הביטחון בני גנץ יתמוך בהארכת הסגר בכמה ימים, אך לא בשבוע. בשעה 14:00 יעלה להצבעה במליאה חוק הקנסות.

אם נתוני התחלואה ימשיכו לרדת, מתכוונים בכחול לבן לדרוש כי הסגר אמנם יתארך בכמה ימים, אך לאחר מכן יחלו הקלות. תיתכן פשרה כך שהסגר יוארך עד למוצאי שבת.

בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות כי ישנה ירידה משמעותית במספרם של החולים הקשים בבתי החולים וכי ייתכן ומתחילה השפעה של החיסונים על מגמת החולים הקשים החדשים. עם זאת הוסיף הבכיר כי צריך לצפות בנתוני הימים הקרובים כדי לוודא שהמגמה הזאת נמשכת.