ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חולדאי קרא לחיבורים: "הסיכון בריצה מפוצלת – עצום"

4 ימים לסגירת הרשימות – ניסנקורן לחולדאי: לוקח פסק זמן מהפוליטיקה • יו"ר העבודה: החלטה על חיבורים - אחרי הפריימריז • סער לכאן רשת ב: "זה פייק סגר"
זאב קם ומיכאל שמש
31 בינואר 2021
09:50
עודכן ב 18:42

ארבעה ימים לסגירת הרשימות בבחירות 2021: ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, העומד בראש מפלגת "הישראלים" קרא היום (ראשון) לחיבורים בגוש המרכז-שמאל. בהצהרה שנתן, אחרי החלטת אבי ניסנקורן לפרוש ממפלגתו, אמר כי "הסיכון בריצה מפוצלת של מפלגות שבכל יום עלולות לרדת מחתחת לאחוז החסימה הוא עצום. אנחנו מפוצלים. צריך למצות את מלוא הפוטנציאל של המחנה לא לפי סקרים אלא לפי ניתוח אמיתי של המציאות". 

"אני מתכוון בימים עד סגירת הרשימות להתרכז בגיבוש המרכז-שמאל מחדש כאלטרנטיבה שלטונית אמיתית", הוסיף חולדאי. "שוחחתי ואני משוחח עם כולם. לכולם יש רצמונות ושאיפות וגם לי, אבל בשכל ישר נצליח להגיע להסכמות. יש לייצר לכל היותר שתי מפלגות בינוניות. מנגנון החיבורים יתגבש לפי מה הציבור רוצה ומה יביא להחלפת נתניהו". 

אחרי שעבר מכחול לבן למפלגת הישראלים של רון חולדאי, הודיע היום אבי ניסנקורן כי הוא לוקח פסק זמן מהפוליטיקה. ״לאחר שנים ארוכות כאיש ציבור, אני לוקח היום פסק זמן", אמר ניסנקורן. "כשהמחנה זקוק לחיבורים כדי לשרוד, וישנם ריבוי מפלגות ומועמדים, החלטתי שמוטב לזוז הצדה ולקחת פסק זמן. אמשיך לסייע ככל יכולתי במאבק נגד השחיתות, ולמען כלכלה חברתית ודמוקרטיה יציבה״.

גורמים בתוך מפלגת הישראלים טוענים שעליו לוותר ליו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי ולהסכים שבחיבור המפלגה מיכאלי תקבל את המקום הראשון ועל ידי כך לקצר את המשא ומתן ביניהם ולייצר את החיבור המדובר. "עם כל הקושי בעניין צריך להניח את האגו בצד ולהבין את המצב של המפלגה ולעשות את הוויתור הנדרש", אמרו אותם גורמים במפלגתו של חולדאי בשיחה סגורה.

במקביל, בכירים בכחול לבן אומרים שהמפלגה צפויה לרוץ לבד בבחירות הקרובות, ללא חיבור עם רשימה אחרת, למעט צירופו הצפוי של איציק שמולי. לדבריהם, הם מרימים ידיים מהאפשרות לייצר חיבורים בינם לבין רשימה אחרת לאור העובדה שקריאתו של יו"ר המפלגה בני גנץ לייצר חיבורים עם מפלגתו לא ממש זכתה לתגובה אוהדת מצד מפלגות אחרות.

בתוך כך, בליכוד מהרהרים מחדש ברעיון השיריון של גל הירש ברשימה, כך לדברי מקורבים לראש הממשלה. מאז מוצאי השבת, לאחר שכמה מחברי הכנסת הביעו את מורת רוחם מהשיריון, הרעיון נשקל מחדש.

הקרב על האותיות כבר החל

מיכאלי טוענת שחיבור עם כחול לבן, שאנשיה יושבים בממשלת נתניהו, לא בא בחשבון. ביחס לאבי ניסנקורן, שעד לא מזמן ישב שם גם, אמרה בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב כי "אני לא מכחישה שזה בעייתי. לכן הוא לא עומד בראש הרשימה, אלא חולדאי". לגבי חיבורים אפשריים היא הבהירה כי "לא אוכל לקבל שום החלטה על חיבורים לפני שנעמיד את רשימת העבודה בפני עצמה".

לקראת מועד הגשת הרשימות, הקרב על האותיות נצא בעיצומו: אף שוועדת הבחירות המרכזית צפויה לפתוח את התור לקראת הגשת הרשימות ובחירת האותיות רק בשלישי בערב, נציגי יש עתיד כבר התייצבו סמוך לכנסת כדי להבטיח שיקבלו את האותיות המקוריות שלהם, "פה". בעקבות העובדה שבבחירות האחרונות יש עתיד רצה ברשימה אחת עם כחול לבן ותל"ם (עם האותיות פה) לשלוש המפלגות האלו יש זכות עליהן ולכן התחרות מי יבקש אותן ראשונה.

האזינו לריאיון עם מרב מיכאלי בכאן רשת ב

בתוך כך, יו"ר מפלגת תקווה חדשה גדעון סער תקף הבוקר את הממשלה על התנהלותה במשבר הקורונה, ובריאיון לכאן רשת ב הוא אמר כי "כל הסגר הזה הוא פייק סגר. אין אכיפה אמיתית. צריך לאפשר לרשויות ירוקות לבצע הקלות. אם אתה לא אוכף, גובה הקנס פחות משמעותי".

על תוכנית המענקים של נתניהו וכ"ץ אמר סער כי "איך אתה יודע שזה לא רציני? הם סיכלו את העברת התקציב משיקולים פוליטיים. זו זריית חול בעיניים". עוד הוסיף סער כי "הייתי ממנה שר אוצר מקצועי, צריך להוציא את התפקיד של שר האוצר מהמשוואה הפוליטית הקואליציונית".

האזינו לריאיון עם גדעון סער בכאן רשת ב