למידה מרחוק
צילום: חן ליאופולד פלאש 90

בדידות, חרדות וקשיים לימודיים: עלייה של 40% במספר הילדים בסיכון אובדני בתקופת הקורונה

לפי דוח המועצה לשלום הילד, הקשיים העיקריים בקרב תלמידים, על פי דיווחי היועצות היו: בדידות, קשיים לימודיים, חרדות, מצוקה רגשית וקשיים במשפחה. כמעט 30% מהתלמידים לא השתתפו באופן סדיר בלמידה מרחוק, רובם בחברה הערבית. הנשיא ריבלין: "הנתונים מפחידים"
לירן כוג'הינוף
31 בינואר 2021
11:00

מספר הילדים בסיכון אובדני שטופלו על ידי פסיכולוגים חינוכיים בזמן משבר הקורונה בחודשים ספטמבר-דצמבר 2020 עלה ב-40% ביחס לתקופה המקבילה בשנת 2019. כך עולה מנתוני המועצה לשלום הילד - "ילדים בישראל 2020" - שהוגש הבוקר (ראשון) לנשיא המדינה ראובן ריבלין.

לפי הנתונים, בין ספטמבר לדצמבר ב-2019 240 ילדים בסיכון אובדני טופלו על ידי פסיכולוגים חינוכיים, ובאותה תקופה ב-2020 טופלו 340 ילדים. עוד עולה מהדוח כי בתקופת הקורונה הגיעו 336,122 פניות אל היועצות של השירות הפסיכולוגי-ייעוצי במשרד החינוך. הקשיים העיקריים בקרב תלמידים, על פי דיווחי היועצות היו: בדידות, קשיים לימודיים, חרדות, מצוקה רגשית וקשיים במשפחה.

במועצה לשלום הילד אומרים כי כמעט 30% מהתלמידים לא השתתפו באופן סדיר בלמידה מרחוק, רובם בחברה הערבית. כמו כן, לכ-52% מהתלמידים בבתי הספר דוברי הערבית ולכ-35% מהילדים בבתי הספר דוברי העברית אין מחשב זמין בבית. 83% מבני הנוער דיווחו למועצה לשלום הילד כי הלמידה מרחוק גורמת להם להרגיש בודדים.

הנתונים מראים גם כי בתקופות הקורנה חלה עלייה של 14% בפתיחת תיקים בגין עבירות מין כלפי ילדים ברשת. במועצה לשלום הילד מסבירים כי ייתכן שהעלייה במספר נובעת מהימצאות ממושכת ברשת. עם זאת, חלה ירידה של 14% במספר התיקים שנפתחו בגין עבירות מין בתוך המשפחה, ולפי המועצה לשלום הילד, ייתכן שהירידה קשורה לכך שנוכח הסגרים והמגבלות ילדים היו פחות חשופים לאנשים מחוץ למשפחה. כמו כן, חלה ירידה במספר הפניות בחשד לפגיעה מינית והזנחה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "הנתונים מפחידים. כשנצרף להם את הנתון החמור, על פיו 41% מהתלמידים הערבים לא השתתפו באופן סדיר בלמידה מרחוק, אנחנו נבין לצערנו כי – הפער בין הילדים והילדות שלנו הולך וגדל.

"אסור לנו לחיות בשלום עם הידיעה שדור הילדים והילדות הזה יגדל בחברה שבה, באופן שקוף כל כך ומעוות כל כך, העובדה שילדה היא יהודייה או ערבייה, שילד הוא חילוני, דתי או חרדי, היא זאת שתקבע את רמת ההשכלה שיזכו לה, ואת רמת החיים שיחיו בה. זוהי עת חירום ועלינו לנקוט במאמצי חירום. חובה עלינו לשים לב."

עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד, אמרה: "הנתונים מדליקים נורה אדומה בוהקת. יש עדויות ל'נשירת זום' משמעותית של ילדים ונוער מהלימודים, שאין ספק שמובילים לפערים לימודיים ומצוקות חברתיות.

"דווקא בתקופה שבה סיר הלחץ בבתים רבים מבעבע והמצוקות וגורמי הסיכון מקצינים, נראה שקיים קושי אדיר לזהות ולאתר ילדים בסיכון בכלל, וילדים נפגעי עבירות מין והזנחה בפרט. הבעיות, הנזקים והסיכונים הם כאן ועכשיו ולא הם ולא הילדים יכולים להתאים את עצמם לסדר היום הפוליטי או להמתין ליציבות ממשלית או להעברתו של תקציב".