חאפז אל-אסד - אויבים

אויבים | חאפז אל-אסד - פרופיל

מדי שבוע נחשוף פרופיל מקיף על מנהיג ערבי שעומד במוקד הסדרה "אויבים". והפעם: המאפיונר מדמשק שהשתלט על סוריה ופנה לדרך הטרור
מערכת כאן
01 בפברואר 2021
18:58
שם: חאפז אל-אסד
תפקיד: נשיא סוריה השמיני
תאריך לידה: 6.10.1930 בכפר קרדאחה, המדינה העלווית (סוריה)
תאריך פטירה: 10.6.2000 בדמשק, סוריה

אויבים | פרופילים
סדאם חוסיין | יאסר ערפאתגמאל עבד אל נאצר | חאפז אל אסד | אנואר סאדאת | רוחאללה ח'ומייני

חאפז אל-אסד, בן לעדת המיעוט העלאווית, נולד ב-6 באוקטובר 1930 בכפר קרדאחה, בהרי צפון של מערב סוריה למשפחת פלאחים ענייה בשם "וחש" (בעברית- חיית בר פראית). הוא היה תשיעי מבין 11 אחים. חינוך והשכלה היו באותה תקופה רחוקים מרוב האוכלוסייה ורק מעטים ידעו קרוא וכתוב. במרכז חייו כילד עמד אביו, עלי סולימאן, שהיה בן 55 כאשר נולד חאפז.

בחלוף הזמן חאפז אל-וחש שינה את שם משפחתו ל-"אל-אסד" (האריה). הוא החל את דרכו כקצין בחיל האוויר הסורי והיה פעיל במפלגת הבעת'. ב-1966, לאחר הפיכה צבאית שהובילה המפלגה, מונה לשר ההגנה. 15 חודשים בלבד לאחר שנכנס אסד לתפקידו, פרצה מלחמת ששת הימים ביוני, 1967, ושר ההגנה נאלץ למלא את תפקידו במלחמה במקביל לתפקידו כמפקד חיל האוויר.

מתוך "אויבים".

צבא סוריה, שקיבל אסד בשנת 1966 כשר ההגנה, לא היה מוכן למלחמה כלל. חולשתו של הצבא הסורי ניכרה בכל הרמות, מרמת החייל הזוטר, רמת הציוד ועד רמות הפיקוד הבכירות. הצבא סבל מפיצול בשרשרת הפיקוד, שנבע מנאמנותם של הרמטכ"ל אחמד אל-סוידאני ועוד מספר קציני מפתח לצאלח ג'דיד (גנרל, ממנהיגי מהפכת הבעת')  ולא לאסד. פיצול זה היווה גורם מרכזי בכישלונה של סוריה במלחמה.

עבור אסד, המלחמה עצמה היתה סיוט מתמשך: את רוב חיל האוויר שלו איבד ב-5 ביוני, את רמת הגולן איבד ב-10 ביוני, וב-12 בחודש נכבש מוצב החרמון. עם תום הלחימה, חזר אסד לביתו ובמשך שלושה ימים סירב לראות איש, בעודו מהרהר באסון. המפלה, שנחלה סוריה במלחמה, היוותה נקודת מפנה חשובה ביותר בקריירה של אסד ואף הובילה לשינויים בדפוסי התנהגותו.

כך הפך חאפז אל-אסד ל-"סנדק" של סוריה | מתוך "אויבים" >>

משבר המלחמה דחף אותו לשאיפה חזקה להיות המחליט והקובע כיצד יתנהלו הדברים. אסד שלפני המלחמה נחשב לאדם כנה, ישר וטוב מזג, אך לאחר שנקלטו לקחי המפלה - התחלף מזגו הטוב ברצון לקחת את הדברים לידיו. הוא פתח בשיטתיות בבניית בסיס-כוח אישי ונאמנות בקרב הצבא על ידי חלוקת טובות הנאה וקידום קריירות של חבריו. בגלל אובדן הגולן ומפלת חיל האוויר, הואשם אסד, עם שאר חברי ההנהגה הסורית באחריות לאסון-רבתי של כישלון המלחמה. האשמות אלה עוררו באסד את נחישות דעתו לקבל לידיו את הסמכויות.

בעקבות עובדות אלו התפתחה יריבות בין אסד לצלאח ג'דיד, מנהיג סוריה באותם ימים, והחל פילוג בצבא ובמפלגת הבעת'. שאילץ את חברי המפלגה נאלצו לבחור בצד שבו יתמכו. אסד, כחלק מבניית בסיס הכוח וההשתלטות על עמדות המפתח, הדיח מתפקידו את הרמטכ"ל, אחמד אל-סוידאני, ומינה במקומו את מוצטפא טלאס, ידידו הקרוב והוותיק מימי האקדמיה הצבאית בחומס.

יעדו המרכזי של אסד היה להבטיח נאמנות; בזה הוא עסק בצורה שיטתית ובכך הרחיב אט אט את אחיזתו בצבא. בנובמבר 1970 ביצע אסד הפיכה צבאית על ידי מצוד אחר אנשיו של ג'דיד במפלגה, בצבא ובשירותי הביטחון, כולל מעצר וכליאה של ג'דיד עצמו. הפיכה זו היתה שקטה, ללא שפיכות דמים, וללא הפרעה לשלוותה החיצונית של המדינה: רק "תנועה מתקנת" כפי שהגדיר אותה אסד עצמו. ביסודיות, ובדרכו העיקשת, תפס אסד את השלטון בסוריה וכונן הנהגה ארצית זמנית עד לבחירתו לנשיא. 

מתוך "אויבים".

משטר אסד היה בנוי משורה של מעגלים קונצנטריים - במעגל הפנימי ביותר היתה המשפחה המורחבת,  שכללה עשרות רבות של אנשים. לאחר מכן נוצר מעגל הקצינים הבכירים,  מפקדי הדיוויזיות, מפקד חיל האוויר ומפקד שירותי המודיעין. במהלך הזמן נוצרו גם קשרים שכללו קשרי משפחה עם אישים מתוך הבורגנות הסונית, ואלה שנשאו בריתות עם אנשים שהיו בתפקידי צבא וביטחון וגם אנשי כלכלה. בצבא, ההיררכיה התבססה על "שיטת סנדוויץ". על כל קצין סוני - מתחתיו ומעליו שירתו חיילים ומפקדים עלאווים.

כל אדם במעגל תמיד היה בבקרה מוקפדת, מתוך החשש הגדול של אסד להפיכה נגדו ונגד משפחתו: האחים המוסלמים התנגדו לאסד ולשלטון כת העלווים בסוריה, וראו בנשיא המדינה "כופר" השולט על אוכלוסייה מוסלמית. הם ביצעו בראשית שנות ה-80 שורה של התקפות טרור כנגד מוסדות השלטון, שבהן נפגעו גם אזרחים, וכך המרידה בשלטון הלכה והתעצמה. אסד לא נשאר חייב וביצע בפברואר 1982 טבח בעיר חמת, שם נהרגו אלפי אזרחים מירי הצבא הסורי.

אסד הצליח לממש את נקמתו בישראל אחרי ההשפלה של מלחמת ששת הימים עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים ב-6 באוקטובר, 1973: תוך 24 שעות הצליחו כוחות סורים לפרוץ את הקו הישראלי בנקודות רבות, וכבשו שטחים נרחבים ברמת הגולן, בהם מוצב החרמון. רק לאחר קרבות בלימה קשים והרוגים רבים, הצליחו הכוחות הישראלים להדוף את המתקפה, ולהעביר את הלחימה אל שטחה של סוריה. בפעם הראשונה מאז מלחמת ששת הימים, הצליחו הכוחות הערבים להכות בצה"ל, לתפוס אותו כשאינו מוכן ולהפתיעו.

אחרי ההפסד במלחמת יום הכיפורים, החל אסד לבחוש בלבנון: ביוני 1976 נכנסו כוחות סורים ללבנון על מנת להתערב במלחמת האזרחים, וסייעו לכוחות הנוצרים בקרבות נגד הפלסטינים. המעורבות הסורית בלבנון הובילה להתנגשות של אסד עם ישראל במלחמת שלום הגליל ב-1982. אסד נחל כישלון לאחר שצה"ל השתלט על ביירות וגירש ממנה את הכוחות הסורים. ההפסד לישראל הוביל את אסד להגביר את תמיכתו בטרור נגד ישראל ואף תמך בארגוני טרור שביצעו פיגועים נגד יעדים ישראלים בחו"ל.

מתוך "אויבים".

אסד ידע משברים רבים במהלך כהונתו: ב-1984 ניסה ריפעת אל-אסד, אחיו של חאפז, לבצע הפיכה לאחר שאסד לקה בליבו. ההפיכה נכשלה וריפעת סולק מהמדינה לגלות בפריז. עשור לאחר מכך נהרג בתאונת דרכים בנו באסל, שיועד לרשת אותו בהנהגת המדינה. בעקבות הטרגדיה, החל חאפז לטפח את בנו השני, בשאר, בתור יורשו לתפקיד.

הנשיא הסורי היה ידוע גם כאדם פרגמטי: הוא לא היה אידיאולוג, אך השתמש באידיאולוגיה והיה מפוכח בקשריו עם רוסיה, איראן וגם עם האויבת השנואה עליו - ישראל. אחרי נפילת ברית המועצות, החליט אסד להתקרב לארה"ב ולפתוח במו"מ עם ישראל. המו"מ התקיים לפרקים עם שלושה ראשי ממשלה - יצחק רבין, בנימין נתניהו ואהוד ברק, אך מעולם לא צלח. ב-10 ביוני 2000 מת הנשיא הסורי אחרי 30 שנות שלטון ביד רמה. בנו בשאר נכנס לנעליו ומאז שולט בסוריה מזה 20 שנה.

בחזרה לעמוד הראשי >>

אויבים | פרופילים
סדאם חוסיין | יאסר ערפאתגמאל עבד אל נאצר | חאפז אל אסדאנואר סאדאת | רוחאללה ח'ומייני