הפגנות התמיכה בנבלני במוסקווה
צילום: רויטרס

רוסיה: יותר מ-2,000 עצורים בהפגנות תמיכה בנבלני

אשתו של מנהיג האופוזיציה, יוליה נבלני, נעצרה בעצרת במוסווקה. בתי קפה במרכז העיר התבקשו להפסיק מתן שירותי אינטרנט חופשי. בסנקט פיטרבורג שוטרים הפעילו אקדחי טייזר נגד מפגינים ועיתונאים כדי להרחיק אותם ממרכז העיר
דב גיל-הר ואיתמר מרגלית
31 בינואר 2021
14:13

ברוסיה מתקיימות כבר שני סופי שבוע ברציפות מחאות למען שחרורו של פעיל האופוזיציה אלכסיי נבלני, שנעצר לפני כשבועיים עם חזרתו למדינה. ארגון האופוזיציה הרוסי "OVD-Info" דיווח היום (ראשון) שיותר מ-2,000 מפגינים נעצרו ברחבי המדינה. בין העצורים – יוליה נבלני, אשתו של המתנגד החריף לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. 

עצרת גדולה התקיימה היום במוסקווה, סמוך למטה שירות הביטחון הפדרלי. הרשויות הודיעו מבעוד מועד על הגבלות תנועה באזור. בתי קפה במרכז מוסקווה התבקשו להפסיק מתן שירותי אינטרנט חופשי, וראש העירייה הצהיר שיחולו שיבושים בשירותי הרכבת התחתית.

 הפגנת תמיכה בנבלני בסנקט פיטרבורג (צילום: רויטרס)

הפגנות נערכו גם במזרח רוסיה ובכמה ערים בסיביר. עוד לפני שהחלו המחאות, הרשויות הודיעו על חסימת דרכי גישה למרכזי הערים, הגבלות תנועה ומניעת גישה לתחנות הרכבת התחתית בערים הגדולות. בסנקט פיטרבורג אלפים קראו "יודח הצאר" וקריאות נוספות נגד פוטין. השוטרים הפעילו אקדחי טייזר נגד מפגינים ועיתונאים כדי להרחיק אותם ממרכז העיר.

ביום שישי חצה הסרט שפרסמו אנשיו של נבלני את רף מאה מיליון הצפיות ביוטיוב. הסרט חושף לטענתם את הארמון אדיר הממדים של הנשיא פוטין בדרום רוסיה, לחופי הים השחור. עלות בנייתו, על פי הסרט, היא 1.35 מיליארד דולרים. בפתיחת הסרטון, אומר נבלני: "לא רצינו שכוכב הסרט הזה ולדימיר פוטין, יחשוב שאנחנו מפחדים ממנו ומספרים את הסוד הגדול ביותר שלו מחו"ל. היום תוכלו לראות את מה שנחשב בלתי אפשרי לראות מקרוב". 

מנהיג האופוזיציה הרוסית, שהורעל לפני כחצי שנה, לטענתו - בידי שליחיו של נשיא רוסיה, ואושפז במצב קשה בגרמניה. בסוף השבוע נעצרו במחאות התמיכה במנהיג האופוזיציה כ-2,000 בני אדם גם כן.