מחסומים בכניסה לירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחרי שהסגר פקע: הממשלה אישרה את הארכתו עד יום שישי ב-07:00

גורם בכחול לבן: הדיון על אסטרטגיית היציאה - ביום רביעי ולא בשבוע הבא כפי שתוכנן בהתחלה. באותה הישיבה ידונו השרים אם יש צורך בהארכה נוספת של הסגר • ממונה הקורונה פרופ' אש: המוטציה הבריטית מקשה עלינו לתת תחזית להמשך • מספר החולים במצב קשה התייצב, אך אין ירידה משמעותית
גילי כהן ועמיחי שטיין
31 בינואר 2021
17:18
עודכן ב 06:07

בתום דיון סוער, ואחרי שהסגר פקע: הממשלה אישרה הלילה (שני) את הארכתו עד יום שישי ב-07:00. ביום רביעי תיערך ישיבת ממשלה נוספת, ובה ידונו השרים אם יש צורך בהארכה נוספת של הסגר. גורם בכחול לבן אמר כי "הדיון על אסטרטגיית היציאה יהיה ברביעי - ולא בשבוע הבא כפי שתוכנן בהתחלה".

הממשלה גם אישרה את הארכת סגירת נמל התעופה בן גוריון, למעט מיקרים חריגים, בשבוע נוסף - עד ליום ראשון בחצות. בנוסף, תחול חובת בידוד לשבים לארץ מכל מדינות העולם במלוניות מטעם המדינה, החל מיום שלישי ועד ליום ראשון הבא. בקשות חריגות ייבחנו באופן פרטני מול ועדה של משרד הבריאות בנמל התעופה.

כמו כן, השרים אישרו הקמתה של ועדת חריגים, בראשות שר האנרגיה שטייניץ - שתאפשר לבצע טיסות חריגות לכניסה או ליציאה מישראל. יהיו חברים בה שני נציגים מכל אחד ממשרדי הפנים, החוץ, הבריאות והתחבורה. וכן נציג אחד ממשרד המשפטים וממשרד התפוצות והקליטה. פעילות הוועדה צפויה להיות מעוגנת בחקיקה ראשית.

בדיון עלתה מחלוקת בין נתניהו וגנץ על מועד סיומו המדויק של הסגר. ראש הממשלה ביקש להמשיך בסגר עד ליום ראשון הבא ואילו גנץ הציע להמשיכו עד ליום חמישי. דרעי הציע פשרה, להאריך בשבוע ולהתכנס בימים הקרובים כדי להחליט אם לקצר. ברגע האחרון, לאחר שמועד פקיעת הסגר בחצות חלף, שרי הממשלה, כאמור, אישרו את הארכתו עד ליום שישי בבוקר.

ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, אמר לשרים במהלך הדיון כי "המוטציה הבריטית מקשה עלינו לתת תחזית מדויקת להמשך". משרד הבריאות מסר לשרים את עמדתו כי התחלואה אינה נמוכה דיה לפי שעה כדי לפתוח את המשק ושהמערכת בעומס אדיר. פרופסור אש אף אמר לשרים כי "לבתי החולים מגיעים יותר ויותר צעירים, ייתכן וקצב הירידה בתחלואה נמצא בעצירה".

בדיון עלו הטונים כששר הביטחון, בני גנץ, ביקש להציג מצגת על המחיר שגובה הסגר וסורב. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר: "בתוך שבוע נזריק כמיליון חיסונים נוספים. אם לא יהיו הפתעות נוספות נוכל לפתוח את הכלכלה ואת החינוך בהדרגה. היום נדון בהארכת הסגר עד יום ראשון. אסור לעשות מההפרות והסגר פוליטיקה". נתניהו גם התייחס להלוויה ההמונית שהתקיימה קודם לכן בירושלים ואמר: "צריך לשמור על ההנחיות ללא הבדל בין מגזרים וללא פוליטיקה".

שר הביטחון בני גנץ ציין בדיון כי לסגר יש מחיר: "המחיר הוא כלכלי, המחיר חברתי, אבל הוא גם מחיר בריאותי. אנחנו לא יכולים להמשיך עם הסגרים האלה למשך זמן רב". קודם לכן בישיבת שרי כחול לבן אמר גנץ: "נסעתי ברחובות בבני ברק, בירושלים וברמת גן, ראיתי שהכול פתוח. לא צריכים לעבוד על עצמנו - צריך להיערך ולפתוח".

המל"ל הציג לשרים לקראת הישיבה נתונים ולפיהם ישנה התייצבות במספר החולים שבמצב קשה ואין ירידה משמעותית עד כה. בנוסף לכך, מהנתונים עלה שישנה עלייה במספר מקרי המוות – 54 מדי יום בממוצע בשבוע החולף, לעומת 52 בשבוע הקודם לו. 

הממונה על המאבק בקורונה בחברה הערבית, איימן סייף, אמר בישיבה: "אנחנו רואים שיפור בנתונים של ההתחסנות במגזר הערבי, אם כי עדיין לא מספיק. יש צורך לתעדף את האוכלוסייה הערבית ולהגדיל את הנגישות ולהגביר את מאמצי ההסברה, בדגש על האוכלוסייה הבדואית בנגב".

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, התייחס לנושא במליאת הכנסת, בדיון על חוק הקנסות, ואמר כי "במצב התחלואה הנוכחי אין דרך בעולם לעבור לניהול דיפרנציאלי. נכון להערכת המצב בבוקר רק 9% מהיישובים בארץ הם ירוקים. בפני הממשלה יעמדו שתי הצעות: אחת להאריך את הסגר, השנייה לפתוח הכול. לא אשחק משחקים".

גנץ אמר במליאה כי צריך לחזור למתווה הרמזור ולהתחיל לפתוח מקומות על-פי רמת התחלואה בהם. לדבריו, ענפים רבים במשק קורסים בגלל הסגר ואי-אפשר להחזיק מיליוני מחוסנים בבית. "זה לא נכון ולא צודק".