-

מבקר המדינה: מועמדים בפריימריז חרגו במאות אלפים מהסכומים המותרים

ניר ברקת מהליכוד חרג ביותר מ-200 אלף שקלים מתקרת ההוצאות המותרת ונקנס ב-25 אלף שקלים. הרב גלעד קריב עם יותר מ-150 אלף שקלים ואיוב קרא ביותר מ-120 אלף שקלים • הליכוד שוב לא עמדה במגבלות קבלת תרומות ונקנסה במאה אלף שקלים
אמוץ שפירא
01 בפברואר 2021
15:59

דו"ח מבקר המדינה: אצל 71 מתוך 266 מועמדים שהתמודדו בבחירות המקדימות לכנסות ה-21 וה-22 נמצאו ליקויים. כך עולה המדוח שמפרסם היום (שני) מבקר המדינה מתניהו אנגלמן. הבדיקה כללה את מפלגות הליכוד, העבודה, הבית היהודי, מרצ וזהות.

בין המועמדים בעלי החריגה הגבוהה ביותר: ניר ברקת מהליכוד שרשם חריגה של יותר מ-200 אלף שקלים מתקרת ההוצאות, לא רשם הוצאות ולא סיפק אסמכתאות להוצאות. הוא נקנס בסכום של 25 אלף שקלים. הרב הרפורמי גלעד קריב שהתמודד בעבודה חרג בכ-150 אלף שקלים. חבר הכנסת איוב קרא מהליכוד חרג ביותר מ-120 אלף שקלים. קרא לא הגיש תצהיר מועמד, לא סיפק הסבר לכיסוי גרעון, לא רשם הוצאות ולא ניהל חשבון בנק כנדרש. הוא נקנס בסכום של 22 אלף שקלים.

במסגרת דוחות המועמדים לתפקיד יו"ר המפלגה נבחן עניין שימוש שנעשה במעון ראש הממשלה לטובת כינוס פוליטי במהלך פריימריז. המבקר הבהיר כי להבא יש להימנע משימוש במעון ראש הממשלה לכינוס פוליטי רב משתתפים. המבקר מציין כי בא כוח ראש הממשלה הבהיר כי הדבר נעשה לאחר קבלת יעוץ משפטי, וכי השתתף מתקציב הבחירות שלו במימון הכינוס וכי ימנע מכך להבא.

המבקר קנס את סיעת הליכוד במאה אלף שקלים לאחר שקבע ששוב לא עמדה במגבלות קבלת תרומות. זאת בעקבות קבלת תרומה הגלומה בקיומו של אירוע הליכודיאדה. זאת במסגרת החלק בדו"ח על תוצאות ביקורת החשבונות השוטפים של הסיעות בכנסת ה-20 לשנת 2018. המבקר קנס גם את סיעת בל"ד ב-25 אלף שקלים, לאחר שמצא שבחשבונותיה נכללו הוצאות בעבור קיטנה שארגנה לילדים. לדבריו מדובר בהטבה כספית למשפחות המשתתפים.

על פי הדו"ח, בסוף 2018 לסיעת הבית היהודי היה גירעון מצטבר של כ-20 מיליון שקלים והתחיבויות בסכום של כ-20 מיליון שקלים נוספים. לליכוד היו התחיבויות בסכום של כ-29 מיליון שקלים, לש"ס כ-18 מיליון, לכולנו 16.4 מיליון וליש עתיד 13.6 מיליון שקלים.

החלק בדו"ח העוסק בתוצאות חשבונות סיעות האם שהשתתפו בבחירות לרשויות המקומיות 2018 מצביע על ליקויים בארבע סיעות מתוך ה-15 שקיבלו מימון על השתתפות בבחירות המקומיות - אגודת ישראל, הליכוד, העבודה ורע"ם. הליכוד והעבודה נקנסו כל אחת במאה אלף שקלים. אגודת ישראל נקנסה ב-40 אלף שקלים ורע"מ ב-26 אלף שקלים. על פי הדו"ח לליכוד היה גרעון של 15.7 מיליון שקלים, לדגל התורה 3.8 שקלים ולבית היהודי 870 אלף שקלים.