שר האוצר ישראל כ"ץ ושר הבריאות יואל (יולי) אדלשטיי
צילום: נעם ריבקין, אוליבר פיטוסי, פלאש 90

שר האוצר נגד משרד הבריאות: לא ידוע לי שהסגר מנע מוות של 2,000 בני אדם

שר האוצר התייחס בריאיון לאמירתו של סגן שר הבריאות לפיה הסגר הציל חיים של אלפי אנשים, ואמר: "לא מכיר נתון כזה". שר האוצר תקף גם את מערכת הבריאות על היערכותה התקציבית למגפה. שר הבריאות בתגובה: "אילו הדבר היה תלוי באוצר, עד היום לא היה חיסון אחד בישראל" • שליש מנפטרי הקורונה - בינואר • דוח אמ"ן: התחלואה ממשיכה בהיקפים גבוהים מאוד ונראה כי נבלמה מגמת הירידה שזוהתה בימים הקודמים
קלמן ליברמן
01 בפברואר 2021
09:08
עודכן ב 12:24

עד כמה הסגר יעיל? שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס היום (שני) לקביעתו של סגן שר הבריאות יואב קיש, שטען בריאיון אתמול כי הסגר מנע את מותם של לפחות 2,000 בני אדם. "אני לא חושב שזה נכון", אמר כ"ץ. שר האוצר המשיך לצדד בפתיחת העסקים וטען ש"צריך לפתוח את כל העסקים והמסחר מיד בסיום הסגר". בלילה הצביעה הממשלה על הארכת הסגר עד יום שישי

"המקומות האלה לא מהווים מקור הדבקה אלא מקור פרנסה. עובדה שכשהם היו סגורים, התחלואה עדיין עלתה", אמר כ"ץ. שר האוצר תקף בריאיון את משרד הבריאות, שלטענתו לא נערך תקציבית למגפה, והיה אמור להגדיל את יכולת הספיקה של בתי החולים עם התקציבים שהועברו להם.

דבריו של כ"ץ עוררו תגובה זועמת במשרד הבריאות. השר יולי אדלשטיין מסר בתגובה לכ"ץ כי "משרד האוצר הפך את משרד הבריאות לעני ורזה, כולל בימי מגפה אלו בהם שר הבריאות נאלץ להילחם על כל שקל. נציין שאילו הדבר היה תלוי באוצר, עד היום לא היה חיסון אחד בישראל. במצב זה אנשי האוצר הם האחרונים שיכולים לבוא בטענות. מומלץ לשר האוצר להתעסק בשיקום הכלכלה, ולהניח למערכת הבריאות לעשות מה שהיא טובה בו - בריאות הציבור, גם בזמן מגפה".

שליש מקורבנות הקורונה בישראל - נפטרו בחודש ינואר

נתוני התמותה מקורונה מחודש ינואר מציגים תמונה קודרת למדי: בתוך חודש נוספו 1,440 מתים למניין קורבנות הקורונה. ב-1 בינואר היה מספר המתים מן הנגיף 3,356 ואילו היום המספר הוא 4,796. בדוח אמן שפורסם היום נטען כי היקפי התחלואים בקורונה גבוהים מאוד, ומגמת הירידה בתחלואה שזוהתה בימים הקודמים נעצרה. 

ראש צוות המומחים של ממונה הקורונה, פרופ' רן בליצר, אמר הבוקר כי ההחלטה להאריך את הסגר נכונה, בשל הסיבה שבעוד שבוע יגיע מספר המחוסנים בני 60 ויותר בשתי מנות, ל-70%. בראיון לכאן רשת ב אמר בליצר כי הסגר שומר על סטטוס קוו, וכי העלייה בתחלואה היא בכל המגזרים ולא רק במגזר החרדי. הוא הוסיף כי התנהגות לא אחראית בתום הסגר תוביל באופן מיידי לתשלום בנפש.

מתווה החזרה ללימודים שהציע משרד הבריאות

במשרד הבריאות דורשים מתווה חזרה ללימודים בטוח יותר ממה שהיה ביציאה מהסגרים הקודמים. כך פורסם אתמול בחדשות הערב בכאן 11. המתווה המסתמן: לימודים בקפסולות קטנות יותר של 12-10 ילדים ולימודים באוויר הפתוח. כמו כן, לפי המתווה יש לעשות שימוש במבנים ציבוריים ועירוניים כמו מתנ"סים כדי לאפשר לימודים של כמה קפסולות בו זמנית ואולי אפילו לימודים במשמרות.

במשרד הבריאות אומרים שאם תהיה הדבקה נרחבת במערכת החינוך עקב הווריאנט הבריטי, אי אפשר יהיה להשאיר אותה פתוחה לאורך זמן. לכן חשוב ללמוד בקבוצות קטנות ובאוויר הפתוח. צוותים של משרדי הבריאות והחינוך כבר החלו לעבוד על המתווה.

שר החינוך יואב גלנט אמר היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי "לצערנו הרב אנו רואים שהתחלואה בזמן הסגר עולה. התחלנו עם 20 אלף נדבקים ועלינו ל-28 אלף בזמן הסגר. כלומר אנשים נדבקו בבתיהם ואנחנו רואים שאין הבדל בין כיתות שלמדו וכאלו שלא למדו".