מנגלי פייסבוק ואפל
צילום: אי-פי

דואגים לכם? אפל ופייסבוק בקרבות שליטה מסוכנים

מנכ"ל אפל יצא נגד פייסבוק בטענה לאיסוף מידע אגרסיבי, אך במקביל ענקית הטכנולוגיה בבעלותו מנהלת קרב על הפרסום האינטרנטי. במוקד עומד עדכון גרסה לאייפונים, שצפוי לפגוע קשות בהכנסות של פייסבוק
שאול אמסטרדמסקי
05 בפברואר 2021
18:19

מנכ"ל אפל, טים קוק, יצא השבוע בצעד חריג נגד ענקת טכנולוגיה אחרת – פייסבוק. בסרטון שפרסם הוא טוען: "בעידן שבו מידע כוזב ותאוריות קונספירציה מתפשטים במהירות בעזרת אלגוריתמים, אי אפשר יותר להתעלם מהתיאוריה הטכנולוגית שגורסת כי כל פעילות של לקוח היא "פעילות טובה", כמה שיותר, יותר טוב. והכל במטרה לאסוף כמה שיותר נתונים". 

לרגע זה יכול להישמע כמו קרב על ערכים, אך זה לא. זה קרב על כסף, מידע ושליטה. לפייסבוק יש היום הרבה מכל אלה, ואפל רוצה גם. "אפל החלה לראשונה להגיד - אני רוצה למנוע מהמתחרה הגדולה שלי לפרסם למשתמשים שלי", הסביר ניצן גוטמן, מייסד חברת VoiCENTER. "אפל רוצה לפרסם למשתמשים בפלטפורמות שלה, וכך היא פוגעת משמעותית בביצועים הכספיים ובביצועי הפרסום של פייסבוק".

הקרב בין אפל לפייסבוק נע סביב הגרסה העדכנית של מערכת ההפעלה של האייפונים, שהושקה השבוע בגרסת הרצה ראשונית. פייסבוק מרוויחה כסף מפרסומות שהיא מוכרת על בסיס המידע שהיא אוספת על המשתמשים שלה, אבל זה לא קורה רק בתוך האפליקציה – וכאן אפל רוצה להתערב. פייסבוק מוכרת חלק לא מבוטל מהפרסומות גם כשגולשים באתרים אחרים, כי האתרים מאפשרים לה לנתר את ההתנהגות של המשתמשים. 

כשמדובר בחברת ענק עם הרבה מאוד כסף, ייתכן שרק חברת ענק אחרת, עם הרבה מאוד כסף, יכולה להתמודד מולה

פייסבוק לוקחת את הצעד הזה ברצינות, בשבוע שעבר החברה הזהירה בשיחה עם משקיעים שעדכון הגרסה של אייפון יפגע משמעותית בהכנסות וברווח שלה. זו לא מלחמה קטנה. בחודש שעבר, כשנודעו כוונותיה של אפל, פייסבוק פרסמה מודעות ענק בעיתונות האמריקנית ובהן הודיעה שתילחם נגד אפל. לדבריה, אפל הורסת את האינטרנט לעסקים הקטנים, שמפרסמים בפייסבוק ולא יכולים להרשות לעצמם לקנות פרסומות בטלוויזיה.

"יותר מדי אנשים שואלים את עצמם מתי יעצרו אותם", ציין קוק השבוע. "אבל הם צריכים לשאול מה ההשלכות". בשנה החולפת היו הרבה גורמים שניסו לצאת נגד פייסבוק, הצעד האחרון של אפל מעיד – כשמדובר בחברת ענק עם הרבה מאוד כסף, ייתכן שרק חברת ענק אחרת, עם הרבה מאוד כסף, יכולה להתמודד מולה.