-

אם לא יודעים כמה מובטלים יש, איך אפשר להחזיר אותם לעבודה?

כבר שנה שלמה אנחנו מותקפים במספרים מכל עבר, אבל נתונים אמיתיים על כמה ישראלים יושבים בבית - אין
ליאל קייזר
02 בפברואר 2021
22:38

אז כמה מובטלים יש כרגע בישראל? מיליון, שבע מאות אלף, חצי מיליון? תלוי את מי שואלים - את משרד האוצר, את הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, או אולי את הביטוח הלאומי. לכל גוף יש מספר טיפה שונה, והבחירה היא בין גרוע יותר לגרוע פחות. אין מספרים טובים בסיפור הזה.

שימו לב לסיפור קטן והזוי שהקולגות שלנו ב"כלכליסט" פרסמו השבוע. יש היום בישראל בין 200 ל-300 אלף בני אדם שרשומים ברשות התעסוקה כמחוסרי עבודה. אבל אף אחד לא באמת יודע מה קרה איתם - אם הם חזרו לעבודה, או אולי בכלל נסעו לחו"ל ובכלל לא זכאים לדמי אבטלה. אם הם מה שנקרא "מנותקי קשר", אנשים שהמדינה כבר שילמה להם כמעט מיליארד שקל בדמי אבטלה, שבכלל לא בטוח שהם זכאים להם. כאילו שיש לנו כסף לבזבז.

הסיפור הקטן הזה משקף בתמצית את הבלגן האיום ונורא שיש כרגע בכל מה שנוגע לנתונים על שוק העבודה שלנו. כבר שנה שלמה שאנחנו מותקפים במספרים מכל עבר. כמה חולים חדשים אובחנו מאתמול בלילה ועד הבוקר, כמה מהבוקר ועד חצות, כמה חולים קשים יש, באיזה גיל הם, כמה ישראלים התחסנו במנת חיסון ראשונה, כמה בשנייה - וכמה מהם חלו למרות החיסון.

ובכל זאת, במה שנוגע לנתוני האבטלה שלנו, עדיין אחרי שנה שלמה, אין לנו נתונים כאלה עד היום. עם כל הכבוד לקורונה ולעובדה שמדובר במגפה איומה ונוראית, הקורונה הכלכלית גרועה לא פחות. וכמו שזה נראה כרגע, היא עלולה להישאר איתנו עוד הרבה אחרי.

המלחמה באבטלה היא אחד האתגרים הגדולים שיעמדו בפני הממשלות הבאות שלנו, כנראה במשך שנים. כרגע אין לאף אחד מושג מה גודל הבעיה. אבל אותי לפחות לימדו שכדי לפתור בעיה, צריך קודם כל להבין מהי. או במקרה שלנו - אם אנחנו לא יודעים כמה ישראלים יושבים כרגע מובטלים בבית, איך נוכל לעזור להם לחזור לעבודה?