למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: גטי אימג'ס

"כולם פספסו אותו": חייל ניסה לשים קץ לחייו בגלל יחס אלים של חיילים ותיקים

אימו של החייל, שהצילה אותו ברגע האחרון: "לא ישנתי בלילה כדי לשמור עליו. למוחרת נרדמתי והוא תלה את עצמו. לא הייתה לו מעטפת" • דובר צה"ל: החייל קיבל טיפול אישי ממפקדיו ומגורמי הרפואה ביחידתו, ולאחר בחינה הוחלט לשחררו מן הצבא
כרמלה מנשה
03 בפברואר 2021
12:15

חייל שהיה נער בסיכון והשתקם ניסה לשים קץ לחייו בעקבות יחס עוין ואלים מצד חיילים ותיקים ממנו ביחידה שבה שירת. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. החייל שחווה התעללות בילדותו, גדל מגיל 13 בפנימיות ושני הוריו מכורים לסמים. עם גיוסו השתלב בטירונות ובהמשך עבר למחלקת רכב בבסיס אחר, שם ספג לדבריו ביטויים משפילים ואולץ להשתתף ב"משחקי פז"ם".

האזינו לריאיון עם שלומי (שם בדוי) ואימו

״הרגשתי מושפל, הרגשתי כל הזמן מאויים, פחדתי לישון, נתנו לי כאפות וקיללו אותי״, סיפר החייל. ״הסבירו לי שאני חייב להשתתף במשחקים, שאני חייב לקבל מכה עם הרצועה של הנשק. הלכתי בבסיס בפחד, ניסיתי לברוח מהם והם פשוט תפסו אותי. רדפו אחרי למקלחת, קראו לי לחדר, הסבירו לי שלצעיר אסור לנוח גם לא בזמן הפנוי שלו. פחדתי מהם. הם היו נותנים לי כאפות כשחלפו על פניי".

החייל הוסיף כי כשניסה לדבר עם מפקדיו החיילים קראו לו "מלשן" ומסכת ההצקות המשיכה. "זה נמשך שבוע וחצי, שברו אותי לגמרי וזה החזיר אותי אחורה", סיפר. "הרגשתי שאני לא יכול להמשיך, רציתי לירות בעצמי. צלצלתי לאמא שלי בוכה. היא הגיעה מבית שמש בלילה לרמת הגולן, כשהיא כל הדרך מדברת איתי. היו לי מחשבות אובדניות. הייתי ממוטט לגמרי, הייתי במצב קשה״.

החייל שהה בביתו וכשמצבו החמיר אימו לקחה אותו לבית החולים הדסה עין כרם, שם המליצו על אשפוז או שמירה של 24 שעות. אימו החליטה להחזירו לביתם. בהמשך ראה אותו קב"ן צבאי והומלץ לשחררו מהצבא. הוא אולץ לשוב לבסיס כדי להחזיר ציוד, מה שגרם לחרדות נוספות. כעבור יומיים התעוררה האם בבהלה ומצאה את בנה עם כבל על צווארו. היא הצילה אותו ברגע האחרון והזמינה אמבולנס.

"שברו אותי לגמרי וזה החזיר אותי אחורה. הרגשתי שאני לא יכול להמשיך, רציתי לירות בעצמי"

החייל הועבר לכפר שאול, שם אושפז במשך שבוע והחל לקבל טיפול תרופתי. מצבו התייצב והוא שב לפנימיה שבה גדל. בשיחה עם כאן חדשות אמרה אימו כי בנה היה "מלא מוטיבציה, הוריד במשקל כדי להתגייס כנגד כל הסיכויים. הם שברו אותו, החזירו אותו אחורה. מפקדים שמקבלים חייל כזה צריכים להבין שהוא זקוק לליווי, לא למשחקי פז"ם".

"שמעתי אותו במשך כמה ימים ברצף אומר 'אני רוצה למות'", סיפרה האם. "לקחתי אותו איתי לעבודה. לא ישנתי בלילה כדי לשמור עליו. למוחרת הגוף בגד בי ונרדמתי, והוא תלה את עצמו".

"אני לא מאחלת לאף אחד לעבור את התחושה הנוראית הזו שאת רוצה לשמור על הבן של מכל משמר ולראות את זה", אמרה. לדבריה, "הייתה חסרה לנו המעטפת, שיבינו שאנחנו באים ממקום לא פשוט. אני מכורה נקייה שנלחמת יום יום ומתמודדת עם לא מעט קשיים בדרך. אבל שמחה שמה שקרה זה היה בזמן שאני עולה על דרך שאני יכולה לראות את הבן שלי ולעזור לו ולא לפני חצי שנה".

מצה"ל נמסר בתגובה: "החייל הגיע לגדוד ב-14 בדצמבר 2020 לאחר שנשר מלוחמה עקב אי-התאמה. החייל שובץ כנהג לאור בקשתו להוצאת רשיון נהיגה ולאור רצונו לבצע שירות משמעותי. בשבוע הראשון של שהות החייל ביחידה, פנה למפקדיו בעקבות טענה על התייחסות מזלזלת מצד חבריו. מיד לאחר מכן החלו מפקדיו בבדיקת המקרה וקיימו שיח אל מול החיילים. בשיחות הודגש כי אין מקום להתייחסות שאינה ראויה וכי יש לחדול זאת באופן מיידי.

"לאחר כתשעה ימים ביחידה, החייל יצא מהבסיס ללא אישור מפקדיו ועל אף זאת קיבל ימי חופש היות ומפקדיו גילו הבנה למצבו. בימים שלאחר מכן החייל קיבל טיפול אישי ממפקדיו ומגורמי הרפואה היחידתיים. לאחר בחינה הוחלט כי יש לשחרר את החייל מצה"ל. החייל השתחרר ב-14 בינואר 2021".