חיילות נשלחו לסייע לחיילים בבידוד, נדבקו בקורונה - והוכנסו לבידוד באיחור

החיילות ביקשו בדיקת קורונה ולא נענו - גם כשהרגישו רע ופיתחו תסמינים. רק כעבור כמה ימים מאז התלוננו לראשונה שאינן חשות בטוב והסתובבו בבסיס, הן נשלחו לבידוד. חלקן הדביקו את בני משפחותיהן • צה"ל: "בצבא נאכפות הפקודות בקפדנות בהתאם להנחיות הקורונה, ומשקיעים את מרב המאמצים על מנת לשמור על בריאות החיילים"
כרמלה מנשה
03 בפברואר 2021
11:25

כ-20 מתוך 33 חיילות שנשלחו לסייע לחיילים השוהים בבידוד בבית גולדמינץ בנתניה נדבקו בקורונה, וחלקן הדביקו את בני משפחותיהן, כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב. הן יצאו באמצע טירונות בבה"ד 11 לצורך תגבור שמירה ולהגשת אוכל לחיילים במקום, ובהמשך הן גם נשלחו לסייע בעריכת חקירות אפידמיולוגיות בצריפין.

לטענתן, הדבקתן אירעה בשל מחדל באכיפת ההוראות, אי-קיום נהלים, חוסר אכיפה ואי-שמירה על נוהלי משרד הבריאות. "הכל התנהל בניגוד להוראות ובניגוד לכללים, התרענו ואיש לא הקשיב לנו. שום דבר לא עזר. עכשיו יש כ-20 בנות מאומתות", סיפרו הבנות.

אביבה, אם לחיילת שנדבקה, סיפרה לקרן נויבך: "היו מבודדים חולים שישבו איתן בש"ג. החזירו אותן אליהן הביתה לסוף השבוע, חלקן בתחבורה ציבורית, ואז הן חזרו לבסיס והתחילו להרגיש לא טוב. שם הן הוחתמו שכביכול הן לא נפגשו עם אנשים אחרים". חלק מהן הדביקו בני משפחה, אחרות גרות יחד עם הסבים והסבתות שלהן. לדברי האם, כמה ימים היא ניסתה להשיג את מפקדיהן טלפונית ולבקש שישלחו אליהן בודק קורונה לבית, אך היא לא נענתה. "יש כאלה שפיתחו תסמינים ועדיין לא קיבלו תשובות. כל דבר קורה באיחור", אמרה.

החיילות טוענות כי הן שמרו על כל הכללים, ואילו המבודדים לא הקפידו על ההנחיות והאחריות הייתה עליהן. לדבריהן, בקשותיהן להיבדק לא נענו והן נדרשו להגיע לבסיס. משם נשלחו לצריפין והודיעו להן שרק אם מצבן יחמיר, הן רשאיות לראות רופא. לטענתן, גם בצריפין הן נחשפו לאנשים רבים ועברו בין מקומות בתוך הבסיס. רק ב-25 בינואר, כעבור כמה ימים מאז התלוננו לראשונה על שאינן חשות בטוב, הן נשלחו לבידוד. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "החיילות בקורס מאבחנות מדעי ההתנהגות ביצעו משימת תפעול ואבטחת מתקן מבודדים כמשימת סיוע לפיקוד העורף כחמישה ימים לפני סיום הכשרתן. מתחקיר על המקרה בבה"ד 11 עולה כי לאורך המשימה החיילות וסגל המפקדים השתמשו באמצעי ההגנה הנדרשים כגון – עטיית מסכות ושמירה על מרחקים. עם סיום ההכשרה נשלחו החיילות לביתן בסוף השבוע, לאחריו המשיכו למשימתם ביחידת 'אלה'.

"עם הגעתן ליחידה, שתי חיילות החלו לפתח תסמינים. בעקבות כך הוחלט על ידי הסגל להכניס את כלל החיילים לבידוד ולשלוח אותם לדיגום באופן מיידי. החולים נשלחו לביתם או למתקני מחלימים. שאר החיילים נשלחו לבידוד בביתם. בצה"ל נאכפות הפקודות בקפדנות בהתאם להנחיות הקורונה, ומשקיעים את מרב המאמצים על מנת לשמור על בריאות החיילים".