ארכיון
צילום: שאטרסטוק

בדרך לקלפי: כל המפלגות והרשימות לבחירות 2021

האיחודים, הפיצולים, הריצות המשותפות והיריבויות החדשות - כל המפלגות שיתמודדו בבחירות הבאות והרשימות שלהן, במקום אחד
מערכת כאן חדשות
05 בפברואר 2021
00:00
עודכן ב 03:16

בחירות 2021: החיבורים והפיצולים הגיעו אתמול (חמישי) לסיומם, עם נעילת הגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית. סך הכול 39 מפלגות הגישו את רשימותיהן. כאן תוכלו לראות את כל השמות והמועמדים הריאלים בבחירות לכנסת ה-24.

הליכוד

מפלגת השלטון החליטה לא לקיים פריימריז לקראת הבחירות, ולמעשה שכפלה את רשימת המועמדים שלה מהבחירות הקודמות, בתוספת כמה שינויים. הבולט מכולם הוא היעדרם של גדעון סער, זאב אלקין ויתר חבריהם שעקרו ל"תקווה חדשה", אבל לא רק. בליכוד מסתתרים כמה משוריינים חדשים, שעל מיקומן הסופי הוחלט רק ברגעים האחרונים לקראת הגשת הרשימה - ביניהם גלית דיסטל אטבריאן, אורלי לוי אבוקסיס, מועמד מטעם מפלגתו של בצלאל סמוטריץ' ומועמד מהמגזר הערבי. 

1. בנימין נתניהו

2. יולי יואל אדלשטיין

3. ישראל כ״ץ

4. מירי רגב

5. יריב לוין

6. יואב גלנט

7. ניר ברקת

8. גילה גמליאל

9. אבי דיכטר

10. גלית דיסטל אטבריאן

11. חיים כץ

12. אלי כהן

13. צחי הנגבי

14. אופיר אקוניס

15. יובל שטייניץ

16. דודי אמסלם

17. גדי יברקן

18. אמיר אוחנה

19. אופיר כץ

20. אתי חוה עטיה

21. יואב קיש

22. דוד ביטן

23. קרן ברק

24. שלמה קרעי

25. מיקי זוהר

26. אורלי לוי אבקסיס

27. קטי שטרית

28. אופיר סופר

29. פטין מולא

30. מאי גולן

31. טלי פלוסקוב

32. עוזי דיין

33. אריאל קלנר

34. אוסנת הילה מארק

35. עמית הלוי

יש עתיד

הכנסת ה-23 הייתה טראומתית בשביל מפלגתו של יאיר לפיד. בני גנץ חתך לממשלה, והותיר את יש עתיד באופוזיציה, כואבים ונבגדים. אלא שבבחירות הבאות כנראה יתהפכו היוצרות ויש עתיד תהיה שוב המפלגה השנייה בגודלה בכנסת. הרשימה של לפיד כוללת הרבה פרצופים מוכרים המלווים אותו מתחילת דרכו בפוליטיקה, כמו מאיר כהן ומיקי לוי. אליהם נוספו כמה חדשים - כמו השרה לשעבר מירב כהן שעזבה את כחול לבן. 

1. יאיר לפיד

2. אורנה ברביבאי

3. מאיר כהן

4. קארין אלהרר

5. מירב כהן

6. יואל רזבוזוב

7. אלעזר שטרן

8. מיקי לוי

9. מירב בן ארי

10. רם בן ברק

11. יואב סגלוביץ'

12. בועז טופורובסקי

13. עידן רול

14. יוראי להב הרצנו

15. ולדימיר בילאק

16. רון כץ

17. נירה שפק

18. טניה מזרסקי

19. יסמין סאקס פרידמן

20. ענבר בזק

תקווה חדשה

הילד החדש בבלוק - המפלגה שהקים גדעון סער מתוך תקווה להתמודד עם הליכוד ראש בראש. סער ניסה לצרף אליו כמה שיותר דמויות מרכזיות מהליכוד כדי לסמן את עצמו כאלטרנטיבה ימנית לנתניהו, והצלחתו, אם היא נמדדת בסקרים - שנויה במחלוקת. מלבד זאב אלקין, שרן השכל ומיכל שיר מהליכוד, צירף סער גם את הנסיך הוותיק בני בגין. משאריות כחול לבן הצטרפו יועז הנדל, צבי האוזר והילה שי וזאן ובמקום השני והיוקרתי יפעת שאשא ביטון - לשעבר מכולנו. ברשימה של סער נציגות מכובדת גם לשלטון המקומי, המיוצג על ידי מאיר יצחק הלוי מאילת, מישל בוסקילה מאשקלון ועופר ברקוביץ' מירושלים.

1. גדעון סער

2. יפעת שאשא ביטון

3. זאב אלקין

4. יועז הנדל

5. שרן השכל

6. בני בגין

7. מאיר יצחק הלוי

8. צבי האוזר

9. מיכל שיר

10. חכ"ל הילה שי וזאן

11. דני דיין

12. מישל בוסקילה

13. עופר ברקוביץ'

14. אבי גנון

15. מיכל דיאמנט

ימינה

בפעם המי יודע כמה, מנסה נפתלי בנט ליצור רשימת ימין לא מגזרית - רחוקה כמה שיותר מהמפד"ל של פעם. בפעם הקודמת שבנט ניסה לרוץ ללא שותפות עם הבית היהודי או מפלגת ימין אחרת, זה נגמר מתחת לאחוז החסימה. הפעם בנט מעודד מהסקרים ומהצטרפות מנהיג השולמנים אביר קרא. במקום השלישי של הרשימה רכש נוצץ - ראש עיריית שדרות אלון דוידי. בנט אמנם מתמודד ללא מפלגת ימין נוספת לצידו, אך מפלגת הבית היהודי בראשות חגית משה הודיעה ברגע האחרון - כשעתיים לפני סגירת הרשימות - שלא תתמודד ותתמוך בימינה.

1. נפתלי בנט

2. איילת שקד

3. אלון דוידי

4. מתן כהנא

5. עימחי שיקלי

6. ניר אורבך

7. אביר קארה

8. עידית סלמן

9. שירלי פינטו

10. שי מימון

11. יום טוב כלפון

12. סטלה ויינשטיין

13. רוני ססובר

14. אורנה שטרקמן

15. אשר כהן

הרשימה המשותפת

מעטות המפלגות שמגיעות חבוטות לבחירות כמו המשותפת. המפלגה איבדה קרדיט בקרב בוחריה אחרי שהמליצה על גנץ לראשות הממשלה, ונותרה חפה מהישגים כשזה נכנס לממשלת נתניהו. אבל זה עוד כלום לעומת מה שהעביר אותה יו"ר רע"ם מנסור עבאס, ששיתוף הפעולה שלו עם נתניהו הרתיחו את חבריו עד שרע"ם התפצלה מהרשימה. הרשימה המשותפת 2021 - חד"ש, בל"ד ותע"ל ללא התנועה האיסלאמית, תיאלץ לעבוד קשה מאוד כדי להוציא את הציבור הערבי להצביע. 

1. איימן עודה

2. אחמד טיבי

3. סמי אבו שחאדה

4. עאידה תומא-סלימאן

5. אוסאמה סעדי

6. עופר כסיף

7. היבא יזבק

8. יוסף ג'בארין

9. ג'ומעה אזברגה

10. סונדוס סאלח

11. ג'אבר עסאקלה

12. יוסף עטאונה

13. איאד ראבי

14. ג'סאן עבדאללה

15. נועה לוי

ש"ס

על פניו לא השתנה הרבה בש"ס בין מערכת בחירות אחת לשנייה. הנאמנות לנתניהו נשארה בעינה, וכך גם התיקים בממשלה וההנהגה של אריה דרעי. אבל בש"ס ביצעו כמה שינויים בבחירות הנוכחיות ובעיקר הצעירו את הרשימה. סגן שר האוצר יצחק כהן ושר הדתות משולם נהרי פרשו מרשימת המפלגה, כשלאחרון הובטח שימונה לשר גם בממשלה הבאה. בכנסת הבאה תאלץ ש"ס להתמודד עם אתגר נוסף - העמדתו לדין של אריה דרעי, שעלולה להביא להדחתו מהממשלה. 

‎1. אריה דרעי

2. יעקב מרגי

3. יואב בן צור

4. מיכאל מלכיאלי

5. חיים ביטון

6. משה ארבל

7. ינון אזולאי

8. משה אבוטבול

9. אוריאל בוסו

10. יוסף טייב

יהדות התורה

גבירותי ורבותי, מהפך. אחרי שנים שיהדות התורה הובלה על ידי נציג החסידים יעקב ליצמן, בבחירות לכנסת ה-24 יעמוד בראשה נציג הליטאים משה גפני. המפלגה, שמורכבת מאגודת ישראל החסידית ודגל התורה הליטאית שרויה במשבר, במיוחד בצד החסידי.

1. משה גפני

2. יעקב ליצמן

3. אורי מקלב

4. מאיר פרוש

5. יעקב אשר

6. ישראל אייכלר

7. יצחק פינדרוס

8. יעקב טסלר

9. אליהו ברוכי

10. משה שמעון רוט

11. דוד אוחנה

12. בנימין הרשלר

13 יצחק רייך

14. יוסף באהם

ישראל ביתנו

אביגדור ליברמן הציג את הרשימה של מפלגתו כבר יום לפני הגשת הרשימות, והתגאה מאוד בכך שלא נעשה שום שינוי ברשימתו מאז הבחירות האחרונות. ליברמן מנסה לשדר יציבות, ולהראות לבוחריו שישראל ביתנו אינה מפלגת אווירה, אלא מוסד ותיק ובטוח בעצמו.

1. אביגדור ליברמן

2. עודד פורר

3. יבגני סובה

4. אלי אבידר

5. יוליה מלינובסקי

6. חמד עמאר

7. אלכסנדר קושניר

8. יוסי שיין

9. לימור מגן-תלם

10. אלינה ברדץ'-יאלוב

11. רופא אופיר

12. בתיה כהנא דרור

מפלגת העבודה

עם הרבה ביטחון מהסקרים המחמיאים, מרב מיכאלי ניהלה משא ומתן מאוד קשוח עם שותפות פוטנציאליות לחיבורים, כשהמסר היה אחיד הן לשלח והן לחולדאי - תגיעו לבד, בלי רשימה. לבסוף, גם חולדאי וגם שלח החליטו לפרוש מהמרוץ. מיכאלי מרוצה מהתהליך הדמוקרטי במפלגת העבודה שהביא לרשימה מגוונת, ולא רצתה לדחוק את חבריה לטובת שיריונים מבחוץ. ברביעיה הראשונה והריאלית של מיכאלי נמצאים הח"כ לשעבר עמר בר-לב, אשת התקשורת אמילי מואטי, שטרם כיהנה בכנסת וגלעד קריב, מנהיג התנועה הרפורמית בישראל. 

1. מרב מיכאלי

2. עמר בר-לב

3. אמילי מואטי

4. גלעד קריב

5. אפרת רייטן

6. רם שפע

7. אבתיסאם מראענה

8. נחמן שי

9. נעמה לזימי

10. גיל ביילין

מרצ

עוד מפלגה שמנסה לשדר יציבות והמשכיות בדרכה היא מרצ. מפלגת השמאל סימנה מתחילת המרוץ הנוכחי - לא תשכנעו אותנו להתאחד, הפעם נרוץ לבד. ניצן הורוביץ ותמר זנדברג הגיעו לסיכום עם אלוף במיל' יאיר גולן, אחרי לא מעט חיכוכים, ושיבצוהו במקום השלישי, אחרי שהסכים לפרק את המסגרת העצמאית שלו. במקום הרביעי והחמישי שיבצו מועמדים ערבים, מתוך תקווה לשחזר את היקף התמיכה בהם במגזר בבחירות הראשונות של 2019. 

1. ניצן הורוביץ

2. תמר זנדברג

3. יאיר גולן

4. ג׳ידא רינאווי-זועבי

5. עיסאווי פריג׳

6. מוסי רז

7. מיכל רוזין

8. גבי לסקי

הציונות הדתית

מפלגות הציונות הדתית הפגינו סולידיות מסוימת במערכת הבחירות הזו, בוודאי כשזוכרים את אירועי סגירת רשימות הבחירות לכנסת ה-23, אז עוצמה יהודית נשארה בחוץ ברגע האחרון. כבר ברביעי בערב הודיעו בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר על ריצה משותפת, למרות העוינות ביניהם. הבית היהודי, כאמור, החליטה לפרוש ולתמוך דווקא בבנט.

1. בצלאל סמוטריץ'

2. מיכל וולדיגר

3. איתמר בן גביר

4. שמחה רוטמן

5. אורית סטרוק

6. אבי מעוז

7. רחלי צינקין

8. איינאו אוריאל סנבטו

כחול לבן

בחודש האחרון כמעט שלא עבר יום ללא הודעה של חבר במפלגת כחול לבן על פרישה או מעבר למפלגה אחרת. אבל בסופו של דבר, ברשימה של גנץ לבחירות יש שישה שרים מכהנים. הבעיה היא שהסקרים האופטימיים חוזים להם 5-4 מנדטים, כך שהאתגר יהיה לא פשוט. ברשימה של גנץ ישנה הפתעה - שיבוצה של פנינו תמנו-שטה במקום השני, על אף שהיא רק ערקה לאחרונה משורות יש עתיד. 

1. בני גנץ

2. פנינה תמנו שטה

3. חילי טרופר

4. מיכאל ביטון

5. אורית פרקש הכהן

6. אלון שוסטר

7. איתן גינזבורג

8. יעל רון בן משה

9. מופיד מרעי

10. רות וסרמן לנדה