התובעת בבית הדין הבין-לאומי בהאג, פאטו בנסודה
צילום: אי-פי

הקבינט ידון היום על החלטת ביה"ד הפלילי בהאג

גורמים המעורים בנושא, בירושלים צריכים לשנות את המדיניות כלפי בית הדין, בניסיון למנוע את פתיחת החקירה • ברמאללה מעריכים שהחקירה תתמקד ראשית בהתנחלויות ובהמשך ברצועת עזה • בכיר ברשות: אם חמאס יהיה בעתיד בממשלה הפלסטינית וישגר רקטות - שיעמוד לדין
כתבי כאן חדשות
06 בפברואר 2021
18:20
עודכן ב 06:57

הקבינט המדיני ביטחוני צפוי לדון היום (ראשון) בהחלטת בית הדין הפלילי בהאג, כחלק מדיון שנקבע מראש. גורמים בכירים בישראל מדגישים שעדיין לא נפתחה חקירה נגד אישים ישראלים בחשד לביצוע פשעי מלחמה, אך ההחלטה סוללת את הדרך לחקירה שכזו. לדעת גורמים אחרים המעורים בנושא, בירושלים צריכים לשנות את המדיניות כלפי בית הדין, בניסיון למנוע את פתיחת החקירה. 


ברשות הפלסטינית מרוצים מההישג הדיפלומטי-משפטי וברמאללה אומרי כי "ישראל תהיה מורתעת מעכשיו". הם מוסיפים כי הם לא חוששים מהאפשרות שחקירה של בית הדין בהאג – תביא גם להעמדה לדין של פלסטינים. התובעת תחליט אם ומה לחקור בנוגע לישראל, ולפי הערכות ברמאללה החקירה תתמקד בהתנחלויות ורק אחר כך ברצועת עזה. ההחלטה תתקבל על ידי התובעת, שתקבע אם, מתי ומה צריך לחקור. 

עם זאת הפלסטינים יודעים שהחקירה יכולה גם לפעול נגדם. למשל במקרה של איש חמאס שיורה רקטות מתוך אוכלוסייה אזרחית, וייתכן שיוצא נגדו צו מעצר. בכיר ברשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות שאם חמאס יהיה בעתיד בממשלה הפלסטינית וימשיך לשגר רקטות מעזה – שיעמוד לדין.


ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב על החלטת בית הדין הפלילי הבין לאומי בהאג אמש, ואמר שכשהוא חוקר את ישראל על פשעי מלחמה שקריים "זו אנטישמיות מזוקקת". לדברי נתניהו, "בית הדין הוקם כדי למנוע זוועות כמו השואה הנאצית נגד העם היהודי וכעת הוא תוקף את המדינה היחידה של העם היהודי".

ראש הממשלה הוסיף: "בית הדין המגמתי שמטיח האשמות הזויות נגד הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מסרב לחקור את פשעי המלחמה האמיתיים שעושות דיקטטורות אכזריות כמו איראן וסוריה כמעט בכל יום. אי הצדק המשווע זועק לשמים. לעולם לא ניכנע לו".

שר הביטחון בני גנץ פנה באיגרת מיוחדת לחיילי צה"ל ואנשי מערכת הביטחון בעקבות ההחלטה ואמר שמדובר ב"החלטה חמורה, חסרת סמכות, שנועדה להוות כלי שרת בידי חורשי רעתה של מדינת ישראל". גנץ ציין במכתבו כי "מערכת הביטחון, יחד עם שאר הגופים במדינת ישראל, יפעלו בנחישות בכדי למנוע פגיעה במפקדי צה"ל וחייליו, ואנשי מערכת הביטחון כולה". 

צה"ל הגיב גם הוא להחלטה ואמר כי ימשיך לגבות את משרתיו בסדיר ובמילואים. בהודעה מטעם צה"ל נכתב כי "צה"ל והרמטכ״ל בראשו מצרים על החלטתו של בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג. עמדת מדינת ישראל היא שמדובר בהחלטה מוטה, בלתי-עניינית ונטולת סמכות. צה״ל הגן וימשיך להגן, בנחישות ובכל הזירות על ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, מתוך מחויבות מלאה לרוח צה"ל, לערכיו ולחוקי מדינת ישראל והדין הבין-לאומי". 

בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג קבע אתמול בהחלטה דרמטית כי הרשות הפלסטינית נחשבת מדינה חברה לפי אמנת רומא. המשמעות של הקביעה הזו היא שכעת לבית הדין יש סמכות טריטוריאלית לדון בעניינים הנוגעים ליהודה ושומרון ולעזה - ובכך לחקור טענות של הפלסטינים נגד ישראל.

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, עמיחי שטיין ורועי שרון