-

משלישי: יציאה מישראל - בהצגת בדיקת קורונה שלילית בתוקף

זאת בנוסף לחובת הצגת בדיקת קורונה שלילית עם החזרה לארץ • במשרד הבריאות דנים באפשרות לקיים מבצעי חיסון נקודתיים במקומות עבודה • ד"ר אלרעי: החיסון יוריד את מקדם ההדבקה - אך זה ייקח זמן • בניגוד להנחיות: חנויות במתחמי קניות ברחבי הארץ נפתחו והכניסו לקוחות
כתבי כאן חדשות
07 בפברואר 2021
11:08
עודכן ב 19:22

בהמשך להחלטת הממשלה, מלבד חובת הצגת בדיקת קורונה שלילית בחזרה לארץ, החל מיום שלישי הקרוב ועד שבת הבאה, 20 בפברואר, גם היוצאים מישראל יחויבו בהצגת בדיקת קורונה שלילית לפני העלייה למטוס, בדיקה שנעשתה לא יותר מ-72 שעות טרם ההמראה. זאת פרט למחלימים ולמחוסנים. כך הודיעו היום (ראשון) משרדי התחבורה והבריאות. כל הנכנסים לישראל עדיין מחויבים בבידוד במלונית.

בתוך כך, במשרד הבריאות דנים באפשרות לקיים מבצעי חיסון נקודתיים במקומות עבודה ובחברות במשק, כך עלה בשיחה שהתקיימה הבוקר עם מנהלי קופות החולים ומנכ"ל משרד הבריאות. את החיסונים צפויים לבצע אנשי מד"א, והתיאום ייעשה מול החברות השונות על ידי משרד הבריאות. בשיחה עודכנו קופות החולים שמלאי החיסונים שיגיע השבוע יהיה גדול יותר מהצפוי. במשרד הבריאות ביקשו ממנהלי הקופות להתגייס להסברה ולמלחמה בפייק-ניוז כדי להגביר את קצב ההתחסנות.

מוקדם יותר היום אישרה ועדת החוקה את התקנות להקלה בסגר שקבעה הממשלה. בדיון אמרה ראש שירותי בריאות הציבור, דוקטור שרון אלרעי-פרייס, כי "בסופו של דבר החיסון יוריד את מקדם ההדבקה, אבל זה ייקח זמן".

"אין ספק שגם בסגר השלישי היתה היענות של הציבור, ומה ששינה את חוקי המשחק זו המוטציה הבריטית שמעלה את ההדבקה פי 1.5", הוסיפה אלרעי-פרייס. "אנחנו בכללי משחק שונים. לולא הסגר השלישי, למרות ההיענות החלקית שלו, היה הרבה יותר גרוע. וזה גם מה שמדאיג ביציאה עכשיו. אנחנו חייבים לדאוג שהיציאה תהיה זהירה ואחראית. אם חשבנו שיהיו פה חיסונים והכל יהיה מאחורינו, אז לא. אם חשבנו ש-60% חיסון יספיקו - זה לא המצב. ככל הנראה לא נגיע לחסינות עדר, כפי שקיווינו, בגלל שאי אפשר לחסן ילדים".

לאחר שאיימו כי ימרדו בהנחיות היציאה ההדרגתית מהסגר ויפתחו בכל זאת את עסקיהם, הבוקר נפתחו מתחמי הקניות "ביג" בקריית אתא ובאשדוד וכן במתחם "עופר בילו סנטר". חנויות רבות העמידו דוכן שירות בכניסה אליהן.

בהתאם להחלטת הממשלה, הבוקר התחדשה פעילותם של מקומות העבודה שאינם מקבלים קהל. בנוסף, מותרים שירותי אחד על אחד כגון מספרות ומכוני יופי ומתאפשר איסוף עצמי ממסעדות והשכרת חדרי אירוח למשפחות גרעיניות.

מפורום ראשי המסחר בישראל נמסר: "החנויות במרחב הפתוח ובמרכזי הקניות הפתוחים של "ביג", "מליסרון", "צים" ועוד נפתחו הבוקר כהרגלן. כ-75% מסך החנויות במרכזים עובדות במתווה פתיחה מלא או במתכונת איסוף מהסניף, בהתאם לשיקולן. למרות שמדובר בתחילתו של יום המסחר החלש בשבוע, נרשמת תנועת קונים ערה. הכל נעשה תוך הקפדה על הנחיות הקורונה, בזמן שתנועת המבקרים והקונים מבוקרת".

בסוף השבוע הודיעו ראשי המסחר והקניונים כי יפתחו היום את החנויות בניגוד להנחיות. ברשת "ביג" הודיעו לסוחרים כי הם מתכוונים להתחיל לגבות מהם דמי שכירות בין אם הם יפתחו או לא. גם רשתות האופנה הגדולות הודיעו על כוונתן לפתוח אף הן, בעוד שבחנויות הקטנות חוששים מאיום הקנסות.

ועדת החוקה, חוק ומשפט דנה באישור ההקלות בסגר שעליהן הוחלט בממשלה. בפתח הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר מסיעת יהדות התורה כי הוא מקווה שנושא תקנות הקורונה לא יהפוך לעניין פוליטי ולא יהיה חלק ממסע בחירות. "אין לאף אחד זכות מוסרית לשחק בבריאות שלנו", אמר.

בהכנת הידיעה השתתפו זאב קם, דנה ירקצי ומיכל וסרמן