ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו בישיבת הממשלה: נקבל החלטה זהירה על מערכת החינוך

הממשלה מכונסת לדון בפתיחת מערכת החינוך. מסתמן: החינוך לגיל הרך ייפתח בכל הארץ • זעם של הורים, מנהלי בתי ספר ורשויות המקומיות על המתווה שהוצע קודם לכן וכלל לימודים לסירוגין ולמידה בחוץ: "די לפתרונות פלסטר"
כתבי כאן חדשות
07 בפברואר 2021
08:02
עודכן ב 20:14

הממשלה מכונסת הערב (ראשון) לדון בהשבת מערכת החינוך לפעולה בתום הסגר השלישי. בפתח הישיבה אמר ראש הממשלה נתניהו: "נקבל החלטה זהירה על מערכת החינוך". לדבריו, היעד הוא לחסן 95 אחוזים למי שמעל גיל 50. "במקביל", אמר, "אסור לנו להיות שאננים".

הבוקר דווח כי במסתמן שמערכת החינוך לגיל הרך (0-3) תיפתח בכל חלקי הארץ - כולל ערים כתומות, וייתכן אף ערים אדומות. הנושא יסוכם סופית בישיבת הממשלה הערב. על פי המתווה שהוצע מוקדם יותר ועורר זעם גדול וביקורת, בערים הכתומות והאדומות ילמדו יום כן, יום לא - ובאוויר הפתוח. בערים הירוקות והצהובות - גילי 6-0 וכיתות א'-ד' וי"א-י"ב ייפתחו במתכונת רגילה. אתמול, הממשלה אישרה את התקנות להמשך ההגבלות על החינוך, כך שהיא לא תיפתח לפני יום שלישי. מנתוני משרד הבריאות שמתפרסמים הבוקר, רק 21% מהאוכלוסייה מתגוררים באזורים ירוקים וצהובים.

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות כי 60% מעובדי ההוראה מחוסנים לפחות במנת חיסון אחת, ו-40% קיבלו את המנה השנייה. לא ברור כיצד ייפתחו הלימודים בגיל הרך - אם הכל יפתח או באותה מתכונת כמו בתי הספר והדבר יחליטו בהמשך היום.

במערכת החינוך מתחו ביקורת חריפה על המתווה המסתמן, ומנהלי בית ספר בערים כתומות ואדומות טענו כי מדובר במתווה לא ישים. "מה זה הדבר הזה ללמוד בחוץ יום כן, יום לא?", כתבה מנהלת אחת. "איפה אכניס 16 קפסולות בחצר?". מנהלת אחרת הוסיפה: "גם יום שלם בגנים ציבוריים (בלי שירותים וכדומה) - לא ייתכן".

סמדר מורס, מנהלת בית ספר בתל אביב, אמרה: "ממשלת ישראל מפקירה את התלמידים. שולפת מהמותן החלטות הזויות ולא מותאמות לצרכים בשטח. לא יכול להיות שיפורסם מתווה שהוא תלוי מזג אוויר".

גם ברשויות המקומיות זועמים על דרך הפעולה המסתמנת. ראש עיריית בית שמש\ ד"ר עליזה בלוך, אמרה הבוקר: "תלמידי ישראל שבעים מהנחיות וממתווים שלא עמדו במבחן המציאות. הטעות הגדולה ביותר היא שאסור לנו לשוב למצב של חזרה ללימודים ללא מתווה שיבטיח רצף משמעותי עבור המורים והתלמידים".

אודליה, אמא לתלמיד כיתה ז' מרעננה, תקפה: "זו החלטה אומללה ששוללת את הזכות הבסיסית לחינוך ליותר ממיליון תלמידים. איזו סיבה אמיתית ורפואית יש להשאיר בבית, בערים ירוקות וצהובות, את תלמידי כיתות ה'-י'? די לפתרונות פלסטר שלא מקדמים אותנו למתווה של יציאה".

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, הבהיר בריאיון בכאן רשת ב כי בנוגע לשגרת הלימודים בערים אדומות וכתומות - לא יהיה הבדל בין הערים. בנוגע למתווה לפיו הלמידה תתקיים בחוץ, אמר: גם בסגר הקודם התרנו התקהלות של 18 תלמידים בחוץ. הלמידה בחוץ כשיהיו ימים גשומים זה לא יתרחש.

האזינו לריאיון המלא עם פרופסור חזי לוי, בכאן רשת ב

פרופסור לוי הוסיף בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן: "נתחיל ביום שלישי את פתיחת הגיל הרך, תהיה חזרה שונה ללימודים בערים האדומות והכתומות - עם שמירה על קפסולות קטנות יותר, מרחק, למידה בחוץ. נתחיל בהדרגה, זה מתווה שצריך לגבש היטב".

ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש, אמר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב: "אני מקווה שכבר ביום שלישי נוכל לפתוח את מערכת החינוך. המתווה משמעותו פתיחת הכיתות הנמוכות וגני הילדים באזורים ירוקים וצהובים, ופתיחה מוגנת יותר באזורים עם תחלואה גבוהה יותר - כיתות קטנות ולימודים בחוץ".

האזינו לריאיון המלא עם פרופסור נחמן אש, בכאן רשת ב

בתוך כך, בכחול לבן טוענים כי אל תוך החישוב של ערים ירוקות וצהובות (כרגע פחות מ-30% מהמדינה) צריך לכלול את כמות המתחסנים. במשרד הבריאות מסכימים, אך לא ברור מתי יוצג החישוב המועדכן של הערים הירוקות והצהובות.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, נוב ראובני, לירן כוג'הינוף וגילי כהן