רועי קייס

נישואים ניסיוניים - הלהיט החדש של עולם החתונות המצרי

בכל יום מתחתנים במצרים מאה זוגות, ו-24 זוגות מתגרשים. הנתון הזה מטריד לא מעט אנשים במצרים, כולל את הראיס, עבד אל-פתאח א-סיסי. וכשזה המצב, יש מי שמנסים למצוא נוסחה חדשה לחיי הנישואין בארץ הנילוס - הסכם נישואים זמניים, שאמור למנוע מראש את הגירושים. וכצפוי, הרעיון הזה הסעיר את מצרים
רועי קייס
08 בפברואר 2021
12:23

לא רק אצלנו נישואים הם לא דבר פשוט. קבלו את הנתון הבא – בכל יום מתחתנים במצרים מאה זוגות ובמקביל 24 זוגות מתגרשים. זה מטריד לא מעט אנשים במצרים כולל את הראיס, עבד אל-פתאח א-סיסי.

כשיש 150 אלף או 160 נשים שמתגרשים מהן תוך שנה או שנתיים, המשמעות היא שצעיר וצעירה נפרדו, ואם יש להם ילדים - יש לכך השפעות שליליות על הדורות הבאים. היום ב-2021 מתגרשים בכל שנה במצרים קרוב לרבע מיליון זוגות. כשזה המצב, יש מי שמנסים למצוא נוסחה חדשה לחיי הנישואים בארץ הנילוס.

אחד מהרעיונות לעדכון גרסה לחיי הזוגיות אותו העלה עורך דין מקומי הוא: "נישואים ניסיוניים". לפי השיטה, שני בני הזוג יגבשו במסגרת הסכם אזרחי פתרונות לבעיות אפשריות שעלולות לחזור על עצמן בשלוש השנים הראשונות.

אילו "בעיות אפשריות" עלולות לצוץ בארץ הפרעונים? החברה במצרים היא שמרנית ודתית. כששני צעירים מתחתנים, החתן משלם מוהר עבור זוגתו. בתמורה, הגבר מצפה לבעלות מלאה: הוא ייקבע אם האישה תוכל לצאת לעבוד, האם היא תוכל לפתוח חשבונות פייסבוק ואינסטגרם, איזה בגדים היא תלבש והאם היא בכלל תצא לרחוב.

החתן משלם מוהר עבור זוגתו ומקבל בעלות מלאה עליה. הצעירות המצריות של 2021 לא מתלהבות מהסידור - וכך נישואים רבים עולים על שרטון

הצעירות המצריות של ימינו לא מתלהבות כל כך מהסידור וכך נישואים רבים עולים על שרטון. הסכם הנישואים הזמניים אמור למנוע מראש את הגירושים. כצפוי, הרעיון הזה הסעיר את מצרים. ממציא הנישואים הניסיוניים יודע שהוא הולך על חבל דק. לכן הוא מבהיר: "לא באנו להחליף את הנישואים הדתיים". 

הדיון הציבורי על נישואים ניסיוניים הגיע הכי גבוה שאפשר. כל הדרך עד ל- "אל-אזהר", מוסד ההלכה הסוני החשוב באזור. הוספת תנאים אזרחיים לנישואים מאיימת לפגוע במונופול שיש לדת על מפעל החתונות. לכן, חכמי הדת מאל-אזהר ממש נהרו לאולפנים להתעמת עם ממציא הנישואים הניסיוניים.

הנישואים במצרים הפכו לסוג של אומללות רבה ושפלות. זה הפך לחוזה למטרת ניצול גופני וניצול המאמצים, החיים והזכויות של האישה בתמורה לקצת כסף שאתה משלם בהתחלה.

נישואי הניסיון יישארו כנראה בלון ניסוי תקשורתי שלא ימשוך רבים. אבל קריאת התיגר הזו על הממסד הדתי היא אמירה. עצם העובדה שבמצרים של 2021 אנשים מדברים בפתיחות על הפגמים של מוסד הנישואים זה אומר המון. עד החתונה זה יעבור? אם אתם מצרים - זה לא בטוח.