עומר אבו-סעלוק, סולימאן אזברגה, כביש 6, רצח

המחדל נחשף: ניידות המשטרה לא רדפו אחרי רוצחי אבו-צעלוק

פרסום ראשון | החיסול בכביש 6: מכתב האישום נגד בני חמישה מבני משפחת אזברגה המואשמים ברצח עמר אבו-צעלוק בן 15 עולה שהניידות שליוו את הקורבן למקום המסתור נפלו לתרגיל הטעיה, השאירו את היעדים ללא שמירה - ולא רדפו אחרי הרכבים מהם נורה בן ה-15 למוות
הדס גרינברג
08 בפברואר 2021
10:47
עודכן ב 13:22

הרצח בכביש 6, פרסום ראשון: בניגוד לטענות המשטרה, אף אחת מהניידות שליוו את בני משפחת אבו-צעלוק בדרכם ממתחם המשפחה בלוד למקום המסתור בכפר קאסם, לא רדפו אחרי הרכב של משפחת אזברגה ממנו נורה למוות עמר אבו-צעלוק בן ה-15. זאת כיוון ששתיים משלוש הניידות שליוו את חמש המכוניות של אבו-צעלוק רדפו אחר רכב שביצע תרגיל הטעיה לשוטרים. 

היום (שני) הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד חמישה בני משפחת אזברגה מלוד, בגין רציחתו של אבו צעלוק בן ה-15, גם הוא תושב העיר, בסוף דצמבר בכביש 6. החמישה הם מואמן אזברגה בן 21, אנס אזברגה בן 24, חסן אזברגה בן 28, מוחמד אזברגה בן 24 ועומר אזברגה בן 30. כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז מייחס להם גם ניסיון רצח, חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, השמדת ראיות, שיבוש מהלכי משפט ועבירות נוספות.

לרצח קדמה רציחתו של סלמאן אזברגה, אביהם של שניים מהנאשמים - מואמן ואנס, באותו בוקר. הנאשמים חשדו כי בני משפחת אבו צעלוק, שעמה הם חולקים סכסוך דמים, הם שביצעו את הרצח וביקשו לנקום. לשם כך הצטיידו בטלפונים סלולאריים, מכשירי קשר, כלי נשק ורכבים.

בד בבד פנו במשטרה לבני משפחת אבו צעלוק והציעו להם לעזוב זמנית את מתחמי המגורים של המשפחה בלוד מחשש לנקמה. הם נענו להצעה ויצאו בשיירה בליווי כוח משטרתי לכפר קאסם דרך כביש 6, כשהם נוסעים בארבע מכוניות ובליווי שלושה כלי רכב משטרתיים.

לחמשת בני משפחת אזברגה נודע על התוכנית והם החלו לעקוב אחרי השיירה. עומר אזברגה ארב לשיירה בצומת גינתון ודיווח על נסיעתה לכיוון כביש 6. הוא עורר את חשדם של השוטרים שהקימו מחסום, אך הוא הצליח להימלט מהמקום. שתי ניידות משטרה התנתקו מהשיירה ונסעו בעקבותיו כשהשיירה ממשיכה בליווי הרכב המשטרתי המוביל בלבד. שאר חברי חוליית החיסול המשיכו במעקב אחר משפחת אבו צעלוק. הם איגפו את השיירה עם עלייתה לכביש 6, נצמדו למכוניות, ניגחו אותן וירו מאחד הרכבים 13 קליעים. מהירי מת עמר אבו צעלוק ובן משפחה נוסף נפצע אנושות. חברי החולייה נמלטו לקלנסאווה, שם הציתו את אחת המכוניות וחזרו ללוד.

עומר אזברגה שנמלט מהשוטרים ברכבו ללוד, עוכב כשהגיע למתחם המשפחה. אז הגיעו כמאה מבני משפחתו, תקפו את השוטרים, חטפו אותו מהמקום והציתו את הרכב.

נציגות הפרקליטות, עורכות הדין שרה טל והינד נבאלסי, ציינו בבקשה להארכת המעצר עד תום ההליכים כי "מסוכנותם של המשיבים מתעצמת נוכח העובדה שמדובר ברצח שתוכנן בקפידה, וניסיון לרצוח ללא הבחנה מספר בני משפחה יריבה לרבות קטינים וקטינות".