יוון וירושלים
צילום: גטי אימיג'ס; יונתן זינדל, פלאש 90

חשיפת כאן חדשות | נתניהו נפגש עם מפתחי התרופה נגד קורונה: ביוון יקחו חלק בפיילוט

רה"מ נפגש עם מקבילו היווני קיריאקוס מיצוטאקיס בירושלים ודן עמו על הדרכון הירוק. "ברגע שתהיה כמות מחוסנים גבוהה נוכל לאפשר לתיירים מישראל לבוא ליוון", אמר מיצוטאקיס
עמיחי שטיין ושרון עידן
08 בפברואר 2021
14:53
עודכן ב 18:26

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (שני) עם מקבילו היווני קיריאקוס מיצוטאקיס, ואמר כי ראש הממשלה מיוון התנדב שבית החולים הגדול במדינה יקח חלק בפיילוט התרופה הישראלית לקורונה, שנחשפה בכאן חדשות. זאת לאחר שמוקדם יותר נפגש נתניהו בבית החולים איכילוב עם מפתח התרופה פרופסור נדיר ארבר. מיצוטאקיס אמר כי הוא מקווה שהתרופה תעבוד, וכי "צריך לוודא שמזרח הים התיכון יהיה בטוח לכולם".

השניים דנו גם במתווה הדרכון הירוק שעשוי לאפשר לישראלים להיכנס ליוון ללא מגבלות. ראש ממשלת יוון אמר: "ברגע שתהיה כמות מחוסנים גבוהה נוכל לאפשר לתיירים מישראל לבוא ליוון ולבלות ללא הגבלות. הייתי אחד מהגורמים שעודדו חיסון ודרכון ירוק באיחוד האירופי".

ישראל ויוון צפויות לחתום על הסכם דו צדדי לשיתוף פעולה בתחום התיירות, במסגרת חזון לפיתוח ענף התיירות ביום שאחרי הקורונה, ויצהירו שלא יהיה צורך בבדיקת קורונה או בבידוד במעבר בין שתי המדינות. על ההסכם יחתמו שרת התיירות אורית פרקש-הכהן ועמיתה היווני הארי תיאוצ׳אריס, שיתלווה לראש ממשלת יוון. ההסכם אמור לכלול פרק בדבר הסדרי תיירות למי שהתחסנו בשתי מנות נגד קורונה ומחזיקים תעודת מחוסן, ולמחלימים מקורונה.

עיקרי ההסכם הכללי שצפוי להיחתם בין המדינות בתחום התיירות: עידוד השקעות כלכליות הדדיות, שיתוף פעולה בהכשרת כוח אדם בענפי התיירות השונים ושיתוף פעולה בקידום חבילות תיור ונופש משותפות.

בשבוע שעבר דווח כי ישראל וסרביה דנות גם כן על הסכם תיירות למחוסנים. עם זאת, במשרד הבריאות הצהירו כמה פעמים כי ישקלו לבטל את הפטור מבידוד לישראלים מחוסנים השבים מחו"ל. אם זה יקרה - הביטול יציב בעמדה בעייתית כל הסכם תיירות שכזה. דיונים מתקיימים גם מול קפריסין כשהתאריך עליו מדברים הוא ב-1 במארס. ההסכם אם ייקבע יחול רק על בעלי תעודת מתחסן - ובפטור מבדיקת קורונה.