ב-5 ביולי 1969 ארגנה להקת הרולינג סטונס פסטיבל בהייד פארק בלונדון לזכרו של בריאן ג'ונס. למעלה מ-250 אלף איש הגיעו וזכו לראות ולשמוע שם לראשונה להקה חדשה בשם קינג קרימזון. חבריה החלו לנגן יחד כלהקה רק כחצי שנה לפני הפסטיבל ואלבום הבכורה שלהם טרם יצא. אחרי חלק מהשירים שררה דממה – לקח לקהל זמן למחוא כפיים, הם פשוט היו בשוק ממה שקרה על הבמה. הבאז שנוצר סביב קינג קרימזון אחרי ההופעה הזו הגיע עד ארצות הברית.

אלבום הבכורה שלהם In the Court of the Crimson King יצא ב-10 באוקטובר 1969 והפך להצלחה בין רגע. מוזיקאים כמו פיט טאונסנד וג'ימי הנדריקס היללו אותם, מבקרי מוזיקה הכתירו אותם כיורשים של הביטלס וחברי להקת ג'נסיס יתלו את התקליט על הקיר בחדר החזרות שלהם - כתזכורת לסטנדרט שאליו הם שואפים.

הסאונד הפרוגרסיבי של חברי הלהקה: רוברט פריפ, גרג לייק, איאן מקדונלד ומייקל ג'יילס, והטקסטים הדיסטופים והאפוקליפטיים שכתב פיטר סינפילד נארזו באחת העטיפות האייקונית בהיסטוריה של המוזיקה. עטיפה שכל מי שנתקל בה בחנות תקליטים היה חייב לעצור לרגע ולהרים את התקליט – צעקתו של האדם הסיכזואידי שעדיין מהדהדת בעולם שאנחנו חיים בו היום.

גיל מטוס הקדיש תכנית מיוחדת לאלבום הבכורה של קינג קרימזון – אלבום הרוק המתקדם הראשון.