היא נולדה וגדלה בעוני בצריף ב-Butcher Holler בקאנטקי, אזור של כריית פחם למרגלות הרי האפלצ'ים. היא התחתנה בגיל 15, הפכה לאמא בגיל 16 ולסבתא בגיל 34. כשהרופא בישר לה שהיא בהריון היא לא הבינה מה הוא רוצה כי היא לא הכירה את המילה "הריון" או הבינה איך ילדים מגיעים לעולם. הסיפור הלא יאמן של אגדת הקאנטרי לורטה לין מוצג באוטוביוגרפיה שלה "בתו של כורה הפחם", שהפכה לסרט מצליח בתחילת שנות ה-80.

על הנייר לורטה לין ניהלה חיים די שמרנים - היא הייתה נשואה כל החיים לאותו בחור, שלא פעם ניהל רומנים עם נשים אחרות והיא גידלה לא פחות משישה ילדים. אבל השירים היו הדרך שלה למרוד באורח החיים הזה ולהתמודד עם הכאב. הם ביטאו בכנות את מה שנשים רבות הרגישו באותן שנים. בעולם הקאנטרי הגברי והמאצ'ואיסטי, לין הביאה קול אחר עם שירים כמו You Ain't Woman Enough ו-Don't Come Home A-Drinkin' . היא מעולם לא הגדירה את עצמה כפמיניסטית למרות שחלק מהשירים שלה היו כאלה. באמצע שנות ה-70 היא שחררה את The Pill שיר הלל לגלולה נגד הריון שנאסר לשידור ברדיו עד שהפך ללהיט. לין לא השתמשה בגלולה אבל אמרה שאם הגלולה הזו הייתה קיימת בצעירותה, היא היתה בולעת אותה כמו פופקורן.

לורטה לין שהלכה לעולמה בשבוע שעבר בגיל 90, פעלה במשך כמה עשורים, הוציאה עשרות אלבומים, זכתה בפרסים וגם בשיא ההצלחה אף פעם לא שכחה את השורשים שלה. גיל מטוס נפרד מאחת היוצרות הגדולות והחשובות של הקאנטרי.