משפט נתניהו: הדיון הבא נקבע ל-19 ביולי

משפט נתניהו: הדיון הבא נקבע ל-19 ביולי

השופטים החליטו שהנאשמים לא יצטרכו להתייצב לדיון הבא אלא רק סנגוריהם • פרקליט נתניהו חשף בדיון: לפני חודש וחצי אחד מעדי המדינה מסר עדות • עוה"ד של רה"מ: זקוקים לחודשיים־שלושה כדי להבין את היקף חומרי החקירה • התובעת במשפט ביקשה: מבקשת לקבוע מועדים לדיוני הוכחות מוקדם כל האפשר • נתניהו בפתח משפטו: גורמים בפרקליטות חברו לתפור לי תיק
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משפט נתניהו, ביבי באולם בית המשפט המחוזי ירושלים 24.5.20
צילום: ללא

משפט נתניהו: בבית המשפט המחוזי בירושלים נפתח היום (ראשון) משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו המואשם בשוחד מרמה והפרת אמונים. זו פעם ראשונה שראש ממשלה מכהן נאשם בפלילים. בתחילת דיון ההקראה אמר נתניהו לשופטים: "קראתי ואני מבין את כתב האישום".  במהלך הדיון חשף פרקליטו של נתניהו כי אחד מעדי המדינה מסר עדות בתחילת חודש אפריל. נציגי הנאשמים ביקשו לדחות את השלבים הבאים בדיון עקב ריבוי חומרי החקירה. מנגד, התובעת ליאת בן ארי ביקשה מהשופטים לקבוע מועדים לדיון הוכחות בהקדם. הדיון הבא נקבע ל-19 ביולי במעמד נציגיהם של הנאשמים בלבד.

עורך דינו של ראש הממשלה מיכה פטמן ביקש מבית המשפט עוד חודשיים־שלושה כדי להבין את היקף חומרי החקירה: "בעוד חודשיים שלושה נוכל לדעת האם נצטרך לבקש תיקון כתב אישום, ומה יהיו הטענות. לא מדובר בהערכה לצורך מריחת זמן".


נתניהו באולם בית המשפט, צילום: עמית שאבי, פלאש 90

עורך הדין ז'ק חן, המייצג את שאול אלוביץ', ביקש לדעת מה סדר העדים הצפוי כדי להיערך ביעילות. נוסף על כך ביקש להזהיר את העדים מפני ניהול מקביל של ההליך בתקשורת. "אם עדי התביעה יתראיינו זה יהיה קרקס". הוא הוסיף: "היינו רוצים לדעת מהתביעה מה סדר הפרשות שיובאו בהוכחות, הדבר הזה חשוב להכנות. רוצים שהמשפט יתנהל בין כותלי בית המשפט הנכבד. אנחנו לא ניתן ידינו לקרקס למשפט ולא למשפט". 

"הדבר השני סדר העדים הצפוי. אם נקבל אותו זמן מספיק מראש ולצידם המסמכים שמבקשת התביעה להציג לעדים כמקובל מתיקים בסדר הגודל הזה, זה יעזור להגנה להיערך ביעילות", הוסיף חן. "יכול להיות שנראה רשימת עדים ונראה שאפשר להגיע להסכמות ולוותר על עדים, מסמכים. זה משפט פלילי, אין הפתעות מצד התביעה ואין מניעה לעשות את זה". 

עורכת הדין מיכל רוזן-עוזר המייצגת גם היא את בני הזוג אלוביץ' הוסיפה: "חשוב לומר שלצד נראות ההליך הפלילי יש את ההוגנות שלו, והם לא יכולים לבוא אחד על חשבון השני. אנחנו מבקשים הזדמנות לנהל הליך הוגן. זה לא משחק של משיכה בחבל. חלק מהאינטרס הציבורי הוא גם הליך הוגן ואנחנו לא אמורים לעמוד מול התביעה. אנסה לתת לכבודכם את הכלים להבין מול איזה הר חומר אנחנו עומדים ואיזה קשיים יאריכו את הזמון הנדרש לנו להתכונן. אני אדבר על היקפי התיק - לקחנו מומחה מטעמנו שיבדוק את מספר העמודים בתיק ארבעת אלפים. זה תיק שכולל 230 קלסרים של חומר חקירה וזה בלי מדיה דיגיטלית". 

השופטת פרידמן-פלדמן הגיבה ושאלה אם יש לעורכי הדין בקשה בנושא הזה. עו"ד רוזן עוזר אמר: "אם לתביעה יש איזה מפתח זהב נשמח לקבל אותו. אני מנסה להמחיש את הקשיים שבהם אנחנו נתקלים. כבודכם יצטרכו לקבוע את משך הזמן שיהיה לנו. יש לנו גם מחלוקות אמיתיות עם התביעה על חומרי החקירה. יש כאן גם עניין של חסיונות. זכו למעמד חיסיון מסמכים שזה לא ברור איך. יש חקירות, הודעות של עדים שהן תחת חיסיון. אנחנו מבקשים שיסבירו לנו למה זכו לכותרת הזאת ואז כנראה יש מחלוקת אמיתית".  

פרוטוקול הדיון בבית המשפט המחוזי

פטמן, נציגוע של ראש הממשלה המשיך ואמר: "מעבר להערכות של התביעה אני מבקש להנחות אותם שהחקירה הסתיימה. בחומרים שקיבלנו אחד מעדי המדינה מסר עדות ב-3 באפריל. אם התביעה עוד מנהלת חקירה ואיסופי חומר נראה לי שכדאי שזה יעבור תחת בית המשפט". 

עורך הדין נוית נגב המייצגת את נוני מוזס אמרה בדיון: "מר מוזס מואשם בתיק 2000, תיק מוגבל ומצומצם יותר. אבל בתיק הזה קיבלנו הודעה מהתביעה שבעצם כל החומר בשלושת התיקים הוא רלוונטי. ההערכות של חבריי לגבי הזמן שנדרש לקביעת הוכחות נשמעות בעיניי סבירות ואני מצטרפת לבקשה לקביעת תזכורת. כולנו נרצה לייעל את הדיון". 


עורך הדין חדד, שהחליף באולם את פטמן כמייצגו של נתניהו, אמר: "שמעתי שדיברו על הפרשות כחלקים שהם כאילו נפרדים, כאילו לא מדברים אחד עם השני. דווקא כי עברנו את השימוע הפרשות האלה יש להן רצף מסוים. הזמן פה הוא קריטי אנחנו חייבים זמן להבין מה אנחנו לא יודעים, להתחיל לדעת ואז להכין טענות". 

השופטת פרידמן פלדמן פנתה לתובעת ליאת בן ארי ושאלה אם החקירה הסתיימה, והיא השיבה שכן. בן ארי הוסיפה: "כל החומר הועבר להגנה סרוק, מה שבדרך כלל לא נהוג לעשות. אם יפנו אלינו אנחנו עומדים לרשותם. אני חושבת שמדובר בתיק גדול אבל לא כזה שבלתי אפשרי לכעבור על כל חומר החקירה במיוחד באמצעים שהעמדנו". לדבריה, "התיק לא נולד היום וזו לא הפעם הראשונה שהסנגורים רואים אותו". 


"אני חושבת ואבקש למעשה שכבודכם יקבע מועדים להוכחות בתיק הזה מוקדם ככל האפשר", אמרה בן ארי. "האינטרס הציבורי דורש את זה וממועד ההוכחות שייקבע וכולנו נתכוונן אליו נבקש שבת המשפט  יגזור לאחור מועדים לטענות מקדמיות שיהיו". 

פרידמן פלדמן שאלה את בן ארי אם ידוע מה סדר הפרשיות והעדים. התובעת השיבה: "עשינו דיון קצר בעניין הזה, אני לא יכולה לתת תשובה חד משמעית. אבל אם כבודכם יאמר לנו נעשה כמובן חשיבה בעניין ונודיע בזמן הקרוב מאוד איך אנחנו ננהל את המשפט ומה יהיה סדר הבאת הפרשות". 


השופטת שאלה את הסנגורים אם ניתן בדיונים העוסקים בטענות המקדמיות וכל תהליך שיהיה בתשובה לאישום יהיה צורך בנאשמים. פטמן השיב: "ראש הממשלה אמר בעבר שהוא יכבד כל החלטה של בית המשפט ויעשה כל מה שהדין יחייב אותו. בישיבות מסוג זה אם נוותר על נוכחות הנאשמים. כולם, אני חושב, מעדיפים שנצמצם את הקרקס התקשורתי ונוכל להיות עניינים יותר". 

עם תום הדיון אמרה בן ארי כי "נפנה לכל אחד מעדי התביעה בימים הקרובים - ונזכיר את מה שנאמר להם בחקירה שאסור להתראיין ואני מקווה שזה יתחדד וזה לא יחזור שוב". 

נתניהו: גורמים בפרקליטות חברו לתפור לי תיק

מוקדם יותר תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את המערכת המשפטית. בפתח משפטו אמר: "אני לא פודל, ולכן צריך להפיל אותי בכל דרך. גורמים בפרקליטות חברו לתפור לי תיק. החקירות זוהמו ונתפרו מהרגע הראשון".

עוד אמר ראש הממשלה: "מה שקורה היום זה ניסיון לסכל את רצון העם, ניסיון להפיל אותי ואת מחנה הימין". נתניהו ביקש שוב שהמשפט יעבור בשידור חי וללא צנזורה: "במקום הדלפות אני מציע פתרון פשוט – שהכל ישודר, בלי עריכה ובלי מריחה". נתניהו הוסיף כי מעולם ובאף דמוקרטיה לא הוגש אישום נגד אדם בגין סיקור עיתונאי אוהד.

נתניהו: "אני לא פודל, ולכן צריך להפיל אותי בכל דרך. גורמים בפרקליטות חברו לתפור לי תיק. החקירות זוהמו ונתפרו מהרגע הראשון"

נתניהו הוסיף כי הוא דורש לחשוף את המסמך המטלטל ששלח משרד המשפטים למבקר המדינה לפני שלוש שנים ובו נקבע שלא נפל רבב בהחלטותיו בנושא המרכזי של כתב האישום. נתניהו גם דורש לפרסם את התמלילים של החקירות והלחצים שהפעילה המשטרה כדי לאיים על העדים – שאם לא ישתפו פעולה עם החקירה יבולע להם ולמשפחתם. נתניהו תהה האם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט להגיש נגדו כתב אישום בשל קלטות סודיות נגדו.

מני נפתלי אמר לכאן חדשות בתגובה לדברים של נתניהו: "אלו דברים שקריים, התיק נסגר והטרדה לא הייתה. לא כיף לראות ראש ממשלה בלחץ. קראו לי לאולפנים ולא רציתי לרקוד על דמו".

ארבע שנים של חקירות, שלושה כתבי אישום וגם משבר אמון חמור בין הממשלה למערכת המשפט בישראל – הכול מתנקז לרגע הזה – בבית המשפט המחוזי, באולם מספר 317, נפתח משפטו של ראש הממשלה.

בפעם הראשונה בתולדות המדינה ראש ממשלה מכהן עומד למשפט פלילי. מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו. הוא מואשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיקים 1,000, 2,000 ו־4,000. חברי ליכוד רבים באו לתמוך בנתניהו ובהם השרים אוחנה, מירי רגב, יואב גלנט, דודי אמסלם, ציפי חוטובלי, צחי הנגבי ואלי כהן. כמו כן באו לבית המשפט גם חברי כנסת מהליכוד ובהם יואב קיש ואסנת מארק.


עימו נאשמים שאול אלוביץ', שהיה בעל השליטה בחברת בזק, רעייתו איריס, והמוציא לאור של העיתון ידיעות אחרונות, ארנון מוזס. מחוץ לבית המשפט עומדים מפגינים התומכים בנתניהו. הם מניפים את דגלי ישראל ושלטים בגנותו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. השרים דודי אמסלם, אמיר אוחנה ואלי כהן, וגם ח"כ יואב קיש – הגיעו לבית המשפט.

שר המשפטים: "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות ואני מאחל לו שיוכיח אותה בבית המשפט. התברכנו במערכת משפט איכותית וללא משוא פנים"

נפתח עבורם אולם צפייה מיוחד נפתח עבור חברי כנסת ושרים. השרה מירי רגב אמרה לפני המשפט: "יום עצוב לדמוקרטיה הישראלית. העם אמר את דברו. מערכת המשפט מסוכסכת עם ראש הממשלה. באנו לעמוד לצידו כדי שיהיה משפט צדק".

שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר לפני המשפט: "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות ואני מאחל לו שיוכיח אותה בבית המשפט. התברכנו במערכת משפט איכותית וללא משוא פנים. אין לי ספק שההליך המשפטי יתנהל בצורה עניינית והוגנת. כנבחרי ציבור במדינה יהודית ודמוקרטית, עלינו לשמור על חוסנה של מערכת המשפט ולהתמקד בפעילות למען האזרחים ואחדות העם".

מפתיחת החקירה ועד לספסל הנאשמים: המדריך המלא למשפט נתניהו

הצטרפו לשידור בכאן רשת ב

המשטרה נערכה בכוחות מוגברים סביב בית המשפט המחוזי בירושלים וסגרה את רחוב סאלח א-דין בקטע שבין משרד המשפטים לבית המשפט. הפגנות צפויות בשני קצות הקטע החסום. מוצבים באזור שוטרים גלויים וסמויים, בהם שוטרי סיור, והם יסייעו באמצעים שונים לפיזור הפגנות במקרה הצורך.  


יושב ראש הקואליציה מיקי זוהר אומר כי השמאל והתקשורת הישראלית הצליחו להשיג את התמונה שכה רצו לראות – ראש הממשלה נאשם וכי הוא ימשיך להאבק לחפותו של נתניהו. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר כי המשפט הוא נגד הימין כולו משום שהשמאל הגיע למסקנה שרק אם ינטרל את נתניהו הוא יוכל לחזור לשלטון. עם זה אמר זוהר כי הוא סומך את ידו על בית המשפט שיוציא את הצדק לאור.

האזינו לריאיון עם מיקי זוהר

עוד תקף זוהר את גורמי אכיפת החוק: "אלשיך נפל קורבן לתקשורת, שחיבקה אותו על זה שהוא הלך על הראש של נתניהו. יש מקרה נוסף שבו סיקור חיובי יכול להיות עבירת שוחד? שי ניצן המציא את העבירה הזאת עבור ראש הממשלה. מנדלבליט הלך כעיוור אחריו".

הפופולריים