המשאל בקטלוניה: עתיד מועדון הכדורגל של ברצלונה אינו ברור

המשאל בקטלוניה: עתיד מועדון הכדורגל של ברצלונה אינו ברו
מיליונים יצביעו היום במשאל העם על התנתקות מספרד, מועדון הכדורגל של ברצלונה יתמודד הערב נגד לאס פאלמאס תחת איומי הרחקה מהליגה הספרדית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אוהדי ברצלונה מניפים את דגלי קטלוניה (ארכיון)
צילום: צילום: אי-פי

בזמן שמיליוני בני אדם יצביעו היום (ראשון) תחת אבטחה כבדה במשאל העם השנוי במחלוקת על עצמאות קטלוניה, ישחק מועדון הכדורגל של ברצלונה בשעה 17:15 נגד לאס פאלמאס במיקרוקוסמוס של הלאומיות הקטאלנית – אצטדיון קאמפ נואו. האווירה במשחק, ובעיקר ביציעים, צפויה להיות סוערת מאוד, בין השאר בשל איומי מנהלת הליגה להרחיק את המועדון במידה ומשאל העם יעבור.

על רקע המתיחות התבטאו בעלי תפקידים ואוהדים לקראת אחד הימים החשובים ביותר בהיסטוריה של קטלוניה. עד לפני כמה ימים העריכו כי המשחק יידחה בעקבות מחסור בשוטרים – אלו צריכים לאבטח את אלפי האנשים והקלפיות, אך בסופו של דבר הוחלט לקיימו תחת אבטחה מוגברת שבלאו הכי הפכה לדבר שבשגרה מאז מתקפת הטרור באוגוסט.

ליגה ספרדית בלי ברצלונה?

מועדון הכדורגל של ברצלונה נחשב לסמל המזוהה ביותר עם קטלוניה הרבה לפני שהפך למותג עולמי שמגלגל מיליארדי דולרים. הוא זוהה עם ההתנגדות הקטלאנית במלחמת האזרחים של שנות השלושים ורבים מבעלי התפקידים במועדון סבלו תחת המשטר הצבאי של הגנרל פרנסיסקו פרנקו.

לקראת משאל העם התבטאו לא מעט שחקנים ובכירים במועדון, אך עשו זאת במשנה זהירות. ביום חמישי אמר ג'רארד פיקה, מגן ברצלונה ונבחרת ספרד, כי "מהיום ועד יום ראשון נביע את עצמנו בצורה שלווה. אל תתנו להם שום תירוץ, זה מה שהם רוצים (הכוונה לשלטונות הספרדים, י"ז). אנחנו נשיר בקול ברור. #אנחנונצביע". גם סגן נשיא המועדון, ג'ורדי קרדונר, התייחס למשאל וציין כי "זה יום חשוב בהיסטוריה של המדינה שלנו". עם זאת, קרדונר היה זהיר בהתבטאויותיו ודיבר על הקולות שצפויים להישמע מהיציעים. "אנחנו חייבים להתרכז בכדורגל. אני חושב שחברי המועדון והאוהדים יביעו את מה שהם חושבים לנכון".


ג'רארד פיקה

ג'רארד פיקה. הביע תמיכה זהירה בעצמאות קטלוניה (צילום: אי-פי)

יחד עם מספר אמצעים שננקטו על מנת להכשיל את משאל העם, 14 בעלי תפקידים קטאלנים נעצרו בשבוע שעבר. בתגובה פרסם מועדון הכדורגל הודעת גינוי בשם "ההגנה על האומה, הדמוקרטיה, חופש הביטוי והזכות להגדרה עצמית". נוסף לאלה, מאיימת מנהלת הליגה הספרדית להרחיק את ברצלונה. ראש המנהלת, חאבייר טבאס, אמר כי החוקה הספרדית מחייבת את הרחקת המועדון מהליגה. במקרה כזה, תצטרך התאחדות הכדורגל העולמית להכריע האם הממשלה הספרדית התערבה באופן לא חוקי בכדורגל, מה שעשוי לגרום להרחקה של נבחרת ספרד מהתחרויות העולמיות – קצת יותר משנה לפני שריקת הפתיחה של גביע העולם 2018. בפיפ"א לא מיהרו לתת תשובות ומסרו כי "באופן כללי פיפ"א אינה מתייחסת למצבים עתידיים אפשריים".

שאלה משמעותית נוספת בנוגע לנבחרת הספרדית – אלופת העולם ואלופת אירופה לשעבר – עשויה להתעורר במקרה של ניצחון מחנה ה"כן". רבים משחקני הנבחרת מגיעים מהסגל של ברצלונה וחלקם משמשים עוגן מרכזי בהרכב של "לה רוחה" ("האדומה" – כינויה של הנבחרת, י"ז). האם יוכלו אותם שחקנים להשתתף במשחקי הנבחרת? האם בכלל ירצו? לשאלות האלה אין עדיין תשובות, אך העובדה שרבים משחקני ברצלונה הם חברי סגל נבחרת הכדורגל החובבנית של קטלוניה, עשויה לרמוז על מה שאולי צפוי בעתיד.

דגל ספרד - מחוץ לתחום

שירי עידוד ושלטים התומכים בעצמאות קטלוניה הם מחזה נפוץ ביציעי הקאמפ נואו. במשחקים רבים שר הקהל "עצמאות, עצמאות", בדקה ה-17 ו-14 שניות של המשחק. 1714 היתה השנה בה האימפריה הספרדית בהנהגת המלך פליפה החמישי ביטלה את המוסדות הקטאלניים העצמאיים ושילבה אותם בתוך הממלכה.

אוהדי ברצלונה ובילבאו מבזים את ההמנון הספרדי, הטלוויזיה מצנזרת. מאי 2012

הסלידה הקטלאנית מהשלטון המרכזי בספרד היא אחד המאפיינים המזוהים ביותר עם אוהדי ברצלונה. דגלי ספרד הם מחזה נדיר עד לא קיים באצטדיון וכתובות כגון "קטלוניה היא לא ספרד" נראות במשחקים רבים, בעיקר בזירה הבין-לאומית. בשנת 2012 פגשה ברצלונה בגמר הגביע הספרדי במדריד את אתלטיק בילבאו - קבוצה מחבל הבאסקים שגם הוא בעל שאיפות לעצמאות. בזמן ההמנון הספרדי נשמעו שריקות בוז מ-55,000 הצופים באצטדיון. הטלוויזיה הספרדית נאלצה לצנזר את הקולות מהיציעים והגבירה את נגינת ההמנון בשידור. הערב צפויה האווירה ביציעים להיות לוהטת מתמיד ורוב האוהדים טוענים שמשאל העם הוא הדבר החשוב ביותר.

"אני מאמין שהמועדון צריך לשדר עמדה חזקה בנוגע לזכות להחליט (על עתיד קטלוניה, י"ז)", אמר קארלס אורדיילס, מראשי ארגוני האוהדים של ברצלונה. "ברסה וקטלוניה קשורות באופן היסטורי והמועדון צריך להיות מחוייב ב-100 אחוז לעם הקטלאני".

אוהדי ברצלונה קוראים לעצמאות בזמן משחק נגד ריאל מדריד, אוקטובר 2012

מן הצד השני, חשוב לזכור שבשל ההצלחות האדירות של ברצלונה בזירה המקומית והעולמית, המועדון סוחב אחריו אוהדים מכל רחבי העולם בעלי השקפות פוליטיות שונות וגם בספרד יש למועדון אוהדים שלא שלמים עם ההחלטה על משאל העם. "יש לי רגשות מעורבים. אני מבין את העמדה של המועדון אבל עם זאת, אני חושב על אותם מיליוני אוהדי ברצלונה בעולם שאינם נמנים על מחנה ה'כן', והם עשויים לראות את משאל העם בצורה שונה מאיתנו", הסביר אוהד בשם דאם קלדרון.

באופן סמלי תתמודד היום ריאל מדריד, יריבתה הגדולה של ברצלונה והקבוצה שמסמלת יותר מכל את השלטון הספרדי, נגד אספניול - המועדון השני של העיר ברצלונה וזה שרבים מאוהדיו הם ספרדים שחיים בקטלוניה אך מתנגדים לעצמאות המחוז. אם תגיע ריאל מדריד לאצטדיון קאמפ נואו זה יהיה רק בחודש מאי, אז אולי היא גם תצטרך להחתים דרכון.

ז'ואן לפורטה, ששימש נשיא ברצלונה במשך שבע שנים ואף היה חבר בפרלמנט הקטלאני, התייחס ביום שישי לאיומים של מנהלת הליגה מנקודת מבט קפיטליסטית. "ברצלונה נגד ריאל מדריד הוא מוצר מושך מאוד וניסיון להיפטר ממנו יהיה טעות גדולה".

מעבר למתיחות הצפויה בשל משאל העם, לברצלונה חשוב מאוד להמשיך ולשמור על רצף הנצחונות שלה שעומד על שישה מתחילת העונה. המשחק הערב מול לאס פאלמאס מתחתית הליגה, עשוי להיות הזדמנות מצוינת עבור הקטלאנים להגדיל את הפרש השערים המצוין שלהם בצמרת הליגה לקראת המשחק הקשה בשבוע הבא נגד השנייה בטבלה, אתלטיקו מדריד. מה שבטוח הוא שההתרחשות ביציעים הערב תהיה הסיפור המרכזי של המשחק, הרבה יותר מביצועי השחקנים על כר הדשא.

הפופולריים