קים ג'ונג און: יש לי כפתור גרעיני על השולחן

קים ג'ונג און: יש לי כפתור גרעיני על השולחן
מנהיג קוריאה הצפונית איים כי יוכל לפגוע בכל רחבי ארצות הברית, אך השמיע דברי פיוס כלפי קוריאה הדרומית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קים נואם, לפנות בוקר
צילום: צילום: אי-פי

שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און, אמר לפנות בוקר (שני) כי על ארצות הברית להיות מודעת שיכולותיה הגרעיניות של ארצו הן מציאות, ולא איום. 

קים, שלבש בנאומו לרגל השנה החדשה חליפה בסגנון מערבי ועניבה, אמר כי כוחותיה הגרעיניים של קוריאה הצפונית "הושלמו" וכי על ארצות הברית לדעת כי "הכפתור הגרעיני" נמצא על שולחנו. "כל אזור ארצות הברית נמצא בטווח הגרעיני שלנו... ארצות הברית לעולם לא תוכל להתחיל מלחמה נגדי או נגד ארצנו".

בצד האיומים על ארצות הברית, מנהיג קוריאה הצפונית התייחס בחיוב בנאומו אל קוריאה הדרומית וקרא לשפר את היחסים עמה. הוא הוסיף כי ייתכן שמשלחת מארצו תשתתף במשחקים האולימפיים בפיונגצ'אנג, וכי הם הזדמנות טובה להראות את מצבו של עמו. במשרדו של נשיא דרום קוריאה הודיעו כי הם מקבלים את ההצעה. 

בשבוע שעבר דווח כי נחשפו כמה הפרות של הסנקציות הבינלאומיות שמוטלות על קוריאה הצפונית. גורם במשרד החוץ של קוריאה הדרומית אישר בסוף השבוע כי המדינה עצרה ספינה שהעבירה נפט לקוריאה הצפונית, בניגוד לסנקציות הבינלאומיות האוסרות על כך. על פי הדיווח, מיכלית הנפט "Lighthouse Winmore" נשאה מוצרי נפט מזוקק, והונף עליה דגל הונג קונג. היא נתפסה במים בינלאומיים. במקביל דווח כי ספינות של קוריאה הצפונית עגנו בנמל ברוסיה, ולדברי גורמים "עזבו כשהן מלאות בנפט", בניגוד לאיסור של מועצת הביטחון של האו"ם.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ האשים את סין כי היא לוקחת חלק בהפרת הסנקציות נגד קוריאה הצפונית. "סין נתפסה על חם. אני מאוד מאוכזב שסין מאפשרת לנפט להגיע לקוריאה הצפונית", צייץ הנשיא האמריקני והוסיף: "לעולם לא יהיה פתרון ידידותי לבעיית קוריאה הצפונית אם זה ימשיך לקרות".

מוקדם יותר השבוע דיווח עיתון בקוריאה הדרומית כי לווייני סיור אמריקניים הבחינו בספינות סיניות מעבירות נפט לכלי שיט של קוריאה הצפונית כ-30 פעמים מאז חודש אוקטובר האחרון. במשרד החוץ של בייג'ינג דחו את הטענות.

הפופולריים