הזוכות בפרס נובל בכימיה לשנת 2020: חוקרות בתחום עריכת גנים

נובל בכימיה הוענק לחוקרות בתחום עריכת גנים
שתי החוקרות הזוכות - ג'ניפר דונדה האמריקנית ועמנואל צ'רפנטלר הצרפתייה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זוכות פרס נובל בכימיה עמנואל שרפנטיאר וג'ניפר דודנה
צילום: צילום: ללא

פרס נובל בכימיה לשנת 2020 הוענק היום (רביעי) לשתי חוקרות - ג'ניפר דונדה האמריקנית ועמנואל צ'רפנטלר הצרפתייה - על פיתוח שיטה לעריכת גנים.

שתי החוקרות הובילו את גילוי הכלי המהפכני לעריכת גנים המכונה קריספר (CRISPR). עם ממצאיהן פורצי הדרך, הניחו המדעניות את הבסיס לפיתוח טכנולוגיה חדשנית של עריכה והנדסה מגוונת וספציפית של הגנום.

אתמול הוענק פרס נובל בפיזיקה וג'ר פנרוז, ריינהארד גנזל ואנדראה גז. פנרוז בן ה-79, שעוסק בפיזיקה תיאורטית, הוכיח כי היווצרות של החורים השחורים קשור בקשר חזק לתורת היחסות של אלברט איינשטיין. גנזל וגז גילו כי עצם בלתי נראה וכבד במיוחד שולט במסלולי הכוכבים במרכז הגלקסיה שלנו. חור שחור מסיבי הוא ההסבר היחיד לכך כרגע.

ביום שני האחרון הוענק פרס נובל לרפואה. הזוכים הם הרופאים הארווי אלטר, מייקל הוטון וצ'רלס רייס על גילוי ווירוס ההפטיטיס C - הצהבת. בהודעה נכתב: "לראשונה ניתן לרפא את המחלה". הארווי אלטר מהמכונים הלאומיים לבריאות במרילנד, צ'ארלס רייס מאוניברסיטת רוקפלר בניו יורק ומייקל יוטון, וירולוג בריטי מאוניברסיטת אלברטה שבקנדה, יחלקו ביניהם את הפרס בשווי 10 מיליון קרונה שוודית (870 אלף ליש"ט) שניתן להם מטעם מכון קרולינסקה בשטוקהולם.

הפופולריים