ערכו של המטבע האיראני - הנמוך אי פעם

ערכו של המטבע האיראני - הנמוך אי פעם
לאחר שארה"ב החזירה את הסנקציות על איראן, שווי הריאל עומד על כ-300 אלף ריאל לדולר. מאמצע ספטמבר צנח המטבע ב-12%
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חסן רוחאני
צילום: צילום: אי-פי

לאחר שארצות הברית החזירה את הסנקציות על איראן, היום (שבת) ירד ערכו של המטבע האיראני, הריאל, לערכו הנמוך ביותר אי פעם. שווי הריאל עומד על כ-300 אלף ריאל לדולר. מאמצע ספטמבר צנח המטבע ב-12%. 

ב-2015, בעת החתימה על הסכם הגרעין, עמדד הריאל על 32 אלף ריאל לדולר. הסנקציות האמריקניות גרמו לייצוא הנפט, מקור ההכנסה העיקרי של איראן, לרדת בצורה חדה.

לפני כשבועיים, הצהיר שר החוץ האמריקני מייק פומפאו כי המגבלות על איראן חזרו לתוקף במטרה למנוע ממנה לפתח נשק גרעיני. "אנחנו מקדמים בברכה את חזרתם של כלל סנקציות האו"ם על איראן שבוטלו", כתב. 

פומפאו קרא למדינות החברות באו"ם לכבד את הסנקציות ואף הבטיח "השלכות" כלפי אלו שיפרו אותן, אולם ספק רב אם יכובדו הסנקציות שמרבית החברות באו"ם מתנגדות להן. "המקל" בו צפויה ארצות הברית להשתמש כלפי מפרות הסנקציות הוא מניעת פעילות בשווקים האמריקנים.

באמצע אוגוסט, נדחתה הצעת ארצות הברית להארכת אמברגו הנשק על איראן, שהועלתה בפני מועצת הביטחון בניו יורק. ההצעה לא עברה לאחר שרוסיה וסין התנגדו לה. 11 מחברות המועצה נמנעו בהצבעה, ביניהן צרפת, גרמניה ובריטניה, בעוד ארצות הברית והרפובליקה הדומיניקנית היו התומכות היחידות. הסנקציות של ארצות הברית על איראן באו כחודש לאחר דחיית ההצעה באו"ם.

הפופולריים