אם הדוקר במסיבת חנוכה במונסי: בני לוקה בנפשו

אם הדוקר במונסי: בני לוקה בנפשו
במכוניתה של האם נמצאה המצ'טה איתה תקף חמישה בני אדם וסכין עם סימני דם. קים תומאס סיפרה כי בנה היה משמש "גוי של שבת" עבור שכניו היהודים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גרפטון תומאס ואימו קים תומאס הנאשם באירוע הדקירה בבית הרב במונסי שבניו יורק, 30.12.19
צילום: צילום: אי-פי

קים תומאס, אמו של גרפטון תומאס שתקף במצ'טה חמישה בני אדם במסיבת חנוכה בביתו של הרב חיים רוטנברג במונסי שבמדינת ניו יורק בארצות הברית, אמרה בהצהרה ראשונה לתקשורת כי בנה לוקה במחלת נפש שגרמה לו לבצע את העבירה.


האם דחתה את הטענות של הרשויות הפדרליות על מציאת סממנים אנטישמיים וצלבי קרס בחפציו של בנה. זאת, למרות שהמשטרה מצאה יומנים בכתב ידו של תומאס, ובהם רעיונות אנטישמיים, כולל התייחסויות הנוגעות לאדולף היטלר ו"התרבות הנאצית", כמו גם רישומים של מגני דוד וצלבי קרס. לטענתה, "כתביו הם סימפטום למחלות הנפש שלו", שלדברי עורכי דינו כוללים סכיזופרניה והפרעה דו קוטבית. 

האם הוסיפה כי בנה מוחזק תחת פיקוח, מחשש שיתאבד, בכלא במחוז אורנג', שם ביקרה אותו שלשום. על הביקור סיפרה: אמרתי לו, 'אמא אוהבת אותך, אני אנסה לעשות הכול כדי לעזור', והוא אמר, 'אנו מודים לך'. שאלתי, 'מי זה אנחנו?'". לדבריה, עד היום בנה לא קיבל טיפול רפואי.

החוקרים גם מצאו בהיסטוריית החיפוש בטלפון של תומאס, ביטויים כמו "למה היטלר שנא את היהודים?", "בתי כנסת יהודים גרמנים לידי", ו"בתי כנסת ציוניים באזור סטייטן איילנד והעיר אליזבת' שבניו ג'רזי".

האם גם סיפרה כי בנה היה משמש לעיתים כ"גוי של שבת" עבור שכניו בשכונה היהודית בה גדל, ושהוא היה מכבה ומדליק עבורם את האורות. גילוי חדש בפרשה חושף כי במכוניתה של האם נמצאה בנוסף למצ'טה ששימשה אותו, גם סכין ועליה סימני דם. החוקרים סבורים שהדם הוא חלק מאירוע אחר שבו גרפטון תקף יהודי אחר בנובמבר האחרון.

בת משפחתו של הפצוע הקשה באירוע סיפרה היום כי מצבו קשה מאוד, ושהוא סובל משבר בגוגלגולת וחתך עמוק העובר לאורך צווארו. לדבריה, "לרופאים אין הרבה תקוות נוכח מצבו, אם הוא יתעורר ייתכן כי לעולם לא יוכל ללכת או לדבר. הוא כרגע עובר ניתוח שיעזור לו לנשום ולאכול".

בתחילת השבוע הוגש כתב אישום נגד תומאס בגין חמישה ניסיונות רצח ופריצה. על פי האישום, הדוקר פרץ לביתו של הרב רוטנברג, ודקר חמישה אנשים, בהם אחד שנפצע קשה, בזמן מסיבת חנוכה במוצאי שבת.

עוד עולה מכתב האישום כי תומאס כיסה את פניו באמצעות צעיף, נכנס לביתו של הרב ואמר, "אף אחד לא עוזב". אחר כך הוא הוציא מצ'טה והחל לדקור את הנוכחים שחגגו בטקס הדלקת נרות חג. אמש כפר תומאס באישומים נגדו. הוא עודנו עצור וגובה הערבות לגביו עומד על חמישה מיליון דולרים.

מושל ניו יורק אנדרו קואמו ביקר אתמול אצל הרב נידרמן מוויליאמבסבורג. קואמו אמר כי ביקור נועד כדי "להביע את תמיכתי. הקהילה היהודית סייעה לניו יורק להפוך למה שהיא היום, ואנו עומדים יחדיו בסולידריות איתם".


הפופולריים