דן שפירו: ארה"ב לבדה תתקשה לשנות את מדיניות איראן

דן שפירו: ארה"ב לבדה תתקשה לשנות את איראן
שגריר ארה"ב בישראל לשעבר אמר לכאן רשת ב כי הוא צופה שהסנקציות החדשות על איראן יגרמו למתיחות עם בנות ברית נוספות שעד עכשיו נהנו מהפטור על רכישת הנפט מאיראן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגריר ארה"ב בישראל לשעבר דן שפירו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"הסנקציות של טראמפ על איראן ייגרמו למתיחות עם מדינות נוספות": כך אמר היום (שלישי) דן שפירו, לשעבר שגריר ארצות הברית בישראל, לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. "מצד אחד אין ספק שהמדיניות של טראמפ להטיל לחץ כלכלי על איראן השיגה כמה תוצאות משמעותיות, הכלכלה באיראן במצב מאוד קשה. מצד שני, אותה מדיניות שכוללת את יציאת ארצות הברית מהסכם הגרעין גרמה למתיחות עם בנות ברית באירופה שתומכות בהסכם, ועכשיו היא תגרום גם למתיחות עם סין והודו ויפן ודרום קוריאה, שעד עכשיו קיבלו פטור לרכוש את הנפט האיראני".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

השגריר האמריקני לשעבר אומר כי הסנקציות על איראן עובדות - אך ללא תמיכה של מדינות אחרות, הן לא ייגרמו לשינוי במדיניות איראן: "מי שרוצה להטיל לחץ ועוד לחץ על איראן בטח מעריך את ההחלטות האלה, וארצות הברית מסוגלת להטיל לחץ כבד על איראן לבדה. אבל זה מאוד קשה לגרום לשינוי במדיניות של איראן ללא תמיכת מדינות אחרות, זה האתגר המרכזי של ממשל טראמפ ותומכיו - איך לעבור מלחץ לשינוי".

שפירו מוסיף כי בחירות האמצע בארצות הברית מתקרבות והלחץ על טראמפ להביא שינוי בהסכם הגרעין האיראני גובר: "אחרי שנתיים וחצי של קדנציה - השעון מתקתק, טראמפ רוצה להשיג תוצאה החלטית יותר על תוכנית הגרעין באיראן". מצד שני, אומר שפירו, טראמפ לא רוצה לפתוח עוד חזית במזרח התיכון: "אין אינדיקציה שטראמפ, שביקר בחריפות את המלחמה בעיראק ושרוצה להוציא את הכוחות האמריקנים מסוריה, רוצה לתקוף באיראן. הוא לא שואף לנהל עוד מלחמה במזרח התיכון.

"המטרה של טראמפ לדעתי היא או שאיראן תבקש משא ומתן על הסכם גרעין חדש, ואז הוא ינסה להשיג הסכם תקיף יותר לאורך זמן", אומר השגריר לשעבר, "או שאיראן עצמה תצא מהסכם הגרעין כדי שעוד מדינות יצטרפו לארצות הברית עם המאמץ להטיל סנקציות ולחץ. עד כאן לא יהיו שום הפרות של ההסכם על ידי איראן - אבל אם הם יצאו מההסכם, יתחילו מחדש את תוכנית הגרעין שלהם, זה יהיה תירוץ למבצע צבאי לאלו שתומכים בו".

הפופולריים