צלב קרס ומחסן שרוף: ישיבת "תורת החיים" במוסקווה נפגעה

מוסקווה: צלב קרס ושריפה בישיבה הגדולה ברוסיה
המחסן של הישיבה - המוסד התורני הגדול ברוסיה, נשרף כליל ובו אוכל יקר וכשר שנשמר עבור פסח. על פי הדיווח, בזמן השריפה היו במקום 60 תלמידים ורבנים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צלב קרס, אנטישמיות, מוסקווה, מוסקבה, ישיבה
צילום: צילום: הירש קוטובסקי

בבירת רוסיה מוסקווה נפגעה היום (שישי) ישיבת "תורת החיים" - המוסד התורני הגדול ביותר במדינה. צלב קרס רוסס על דלת הכניסה והמחסן במקום נשרף כליל. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רי"א נובוסטי, בזמן השריפה היו במקום 60 תלמידים ורבנים.

רב הישיבה, משה לבל, דיווח לסוכנות הידיעות כי במחסן שנשרף היה אוכל יקר וכשר שנשמר לקראת סדר הפסח. לא ידוע מי אחראי למעשה.

דוברת הרב הראשי של מוסקווה, אולגה יסאולובה, סיפרה לכאן חדשות: "מישהו ניסה להצית את הישיבה ומחסן המזון ניזוק. לא היו נפגעים. נתנו את הפרטים למשטרה וכעת הם חוקרים את המקרה. חג הפסח במוסקווה החל ולכן אין באפשרותינו להוציא התייחסות רשמית בשלב הזה. אנו מאמינים שבתחילת השבוע נדע יותר.

"בשלב הזה אני יכולה להגיד שכולם בסדר. רק חדר אחד נפגע מהאש, החדר בו אוכסנו הארוחות הכשרות. צלב קרס רוסס על אחת מדלתות הבניין. בשעה זו סדר פסח מצוין במבנה כמתוכנן והחל בזמן".

סגן וממלא מקום יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל הגיב בתקיפות: "הפורעים האנטישמיים לא רוצים לתת חירות אמיתית ליהדות התפוצות. המקרה הזה הוא עוד אור אדום במאבק הצודק במלחמה באנטישמיות ובטרור באירופה. אני קורא לנשיא רוסיה פוטין, ידיד אמת של מדינת ישראל, לעזור ולשמור על היהודים בארצו". חגואל הוסיף חיזוק לקהילה היהודית במוסקווה "שימשיכו בעבודתם הנאמנה ללא חשש ממקרים כאלה. אני מאחל להם חג פסח כשר ושמח"

לפני כשבועיים דיווחו כלי תקשורת בארגנטינה על תקרית אנטישמית בבית כנסת בבירה בואנוס איירס. מהדיווחים עלה כי בלילה שבין שישי לשבת באותו השבוע פרצה אישה למקום ואיימה על הנוכחים עם חפץ חד. בנוסף היא צעקה לעבר האנשים במקום - "יהודים צריכים למות, אני אהרוג אתכם".

תקרית זאת מצטרפת לשורה של תקריות אנטישמיות שקרו לאחרונה במדינה הדרום-אמריקנית. החמורה ביותר התרחשה לפני כחודש וחצי, אז הותקף הרב גבריאל דוידוביץ', הרב הראשי של ארגנטינה. הרב נפצע קשה בתקיפה. נשיא אמי"ה, ארגון הגג של הקהילות בארגנטינה, אריאל אכנבאום, הסביר כי תוקפיו של הרב הראשי של ארגנטינה ידעו לביתו של מי הם נכנסו ושהפריצה תוכננה מראש.

אכנבאום סיפר כי הרב התעורר בשעת לילה כששמע רעשים מכיוון חדר השירותים. "הוא קם מהמיטה ומיד זיהה מישהו. זה בית עם שתי קומות. הוא ראה מישהו בשירותים והוא ברח במדרגות למטה ושם חיכו לו עוד שלושה אנשים והיו עוד שלושה בחוץ שחיכו. כולם חושבים, שגם כדי לשדוד את הרב בן ה-60 ומשהו, לא צריך כמעט להרוג אותו. קשרו אותו והוא איבד את ההכרה, אשתו התעלפה, הם היו לבד בבית. אחרי שהשודדים הלכו הגיע ארגון ההצלה ופינה אותו לבית החולים.

הפופולריים