מנהיג האופוזיציה בוונצואלה: "למאדורו אין תמיכה או כבוד"

חואן גואידו: "למאדורו אין תמיכה או כבוד"
חואן גואידו העביר מסר לתושבים - הנשיא איבד את התמיכה. מאדורו הכריז כי האופוזיציה ניסתה לעשות ניסיון הפיכה ואמר באופן חד משמעי – "אנחנו ננצח"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המשבר בוונצואלה
צילום: צילום: אי-פי

מנהיג האופוזיציה בוונצואלה חואן גואידו העביר הבוקר (רביעי) מסר לתושבים ובו אמר כי הנשיא המכהן ניקולס מאדורו איבד את התמיכה והגיבוי של כוחות הצבא ושל העם. מאדורו עצמו הכריז כמה שעות קודם לכן כי האופוזיציה ניסתה לעשות ניסיון הפיכה ואמר באופן חד משמעי – "אנחנו ננצח".


מאדורו הגיב לדבריו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שאמר כי מטוס חיכה לנשיא ונצואלה כדי שיעזוב את המדינה, אבל הרוסים לא הסכימו ולכן הוא נשאר. מאדורו אמר לשר האמריקני: "מר פופמיאו, איזו חוסר רצינות". בסוכנות הידיעות רויטרס התפרסמו קטעים שבהם אמרו חיילים כי גואידו הוא הנשיא האמיתי עבורם.

אתמול הפגינו אלפים בבירת ונצואלה קראקס בעקבות קריאתו של מנהיג האופוזיציה, שהכריז על תחילת "השלב הסופי" בהפיכה. המוני המפגינים התומכים באופוזיציה צעדו לכיוון ארמון הנשיאות בבירה, ובעימותים שפרצו נפצעו לפחות 56 בני אדם ו-11 נעצרו. לפי דיווחים מהמקום התפתחו חילופי אש בבניין משרד התחבורה. רשתות תקשורת רבות בעולם דיווחו כי נחסמו באזור הבירה.

עיתונאית מקומית דיווחה כי המהלך של גואידו תוכנן זמן רב מראש, והייתה לו תמיכה צבאית חזקה. הוא אמור היה לצאת לפועל מחר, אך הוקדם מחשש שגואידו ייעצר מיידית. לטענתה, חלק מהחיילים נסוגו לבסוף מהתוכנית. בנוסף ישנם דיווחים במדינה שמנהיג האופוזיציה ליאופולדו לופז תפס מחסה בשגרירות צ'ילה בקראקס. לופז נראה הבוקר לראשונה מזה חמש שנים בפומבי.

אחד מראשי הצבא שמובילים את ניסיון ההפיכה בוונצואלה הוא הגנרל מנואל ריקרדו כריסטופר פיגוארה, כך מדווח אתר החדשות CB24. פיגוארה מכהן כראש שירות המודיעין הלאומי של המשטר מאז 2015. בתוך כך, הנשיא ניקולס מדורו אומר כי הוא דיבר עם מנהיגי הצבא והם הביעו את תמיכתם המלאה בו.

לפני כשלושה חודשים הכריז גואידו על מינויו לנשיא ונצואלה במקום ניקולאס מדורו. מדינות רבות במערב, כולל ארצות הברית וישראל, הכירו בהכרזה. לעומתן הודיעו רוסיה, סין ומקסיקו כי הן אינן מכירות בחילופי השלטון. ברחובות המדינה פרצו עימותים אלימים ועקובים מדם בין כוחות ביטחון שנשארו נאמנים לנשיא מדורו ובין אזרחים שיצאו לרחובות למחות נגד השלטון הקיים.

הפופולריים