ראש עיריית סלוניקי: "שיהודי העיר נרצחו אבדה זהותנו"

ראש עיריית סלוניקי: "העיר אבדה מזהותה בשואה"
בריאיון לדב גיל-הר סיפר יאניס בוטאריס על מאבקו לשימור זיכרון השואה בעיר: "רצח יהודי סלוניקי בשואה הוא פשע לא רק נגד 50 אלף יהודי העיר, אלא נגד העיר כולה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש עיריית סלוניקי, יאניס בוטאריס
צילום: -

"רצח יהודי סלוניקי הוא פשע לא רק נגד 50 אלף יהודי העיר, אלא נגד העיר כולה". כך סיפר אתמול (חמישי) ראש עיריית סלוניקי יאניס בוטאריס, בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "ערב ערב". בוטאריס סיפר על מאבקו לשימור זיכרון השואה בסלוניקי: "אנחנו חייבים לדעת מה היה באותה התקופה". 

"היו זמנים שיהודים היוו יותר ממחצית מתושבי סלוניקי", סיפר בוטאריס: "הזהות של סלוניקי הושפעה מאוד מהנוכחות של הקהילה היהודית. וזו הסיבה שאנחנו בונים מוזיאון שואה בסלוניקי. בשואה העיר איבדה חלק משמעותי מזהותה". בוטאריס טען לא פעם שהיהודים בסלוניקי לא קיבלנו מספיק עזרה מהיוונים: "היו קהילות אחרות ביוון שקיבלו תמיכה רחבה מהרשויות כמו אתונה ורודוס, בסלוניקי זה לא קרה". 

בוטאריס שילם מחיר כבד על עמדותיו, בין היתר הוא הוכה והותקף על ידי קיצונים ניאו-נאצים, תומכי מפלגת "השחר הזהוב" ביוון: "אני מאמין באמת. והאמת היא שמפלגת השחר השחור היא מפלגה נאצית. הנאצים הם פושעים ואנחנו צריכים להתנהג אליהם בהתאם. הם לא יגרמו לי לפחד מהנוכחות שלהם, הם צריכים לפחד מהנוכחות שלי". 

הפופולריים