ניתוק מהמשפחה וגירוש שדים באלפי שקלים: העדויות נגד המנהיג הרוחני בקהילה האתיופית | תחקיר

העדויות נגד המנהיג הרוחני בקהילה האתיופית
מור דסה הוא מנהיג רוחני של קהילה מיוצאי אתיופיה. הוא לא הוסמך כרב, גם לא כקייס של הקהילה - אבל מצליח למשוך אחריו עדת מאמינים • עדויות מצד בני משפחה של חברי הקהילה חושפות התנהלות מטרידה מאוד של דסה, שלטענתם הרחיק אותם מהם, גבה מהם כספים ושטף את מוחם: "כמו שהם נישקו את האדמה כשהגיעו לישראל, ככה הם מקבלים את פניו" • המרכז לנפגעי כתות קבע: לקבוצה מאפיינים מובהקים של כת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מור מלקמה דסה
צילום: -

למור מלקמו דסה יש אלפי מאמינים שהצליח לסחוף אחריו, בני העדה האתיופית. קוראים להם קהילת "ממלכת כהנים גוי קדוש". בחודשים האחרונים הציפו את הרשת עדויות של בני המשפחה של מאמיניו של מור, שטוענים - "הוא מנהיג כת - שיש בה הסתרות ושקרים. כמות הפעמים שההורים שלנו שיקרו לנו בפנים... זה הזוי. האדם הזה לוקח כל כך הרבה כסף מאנשים, ואף אחד מהם גם לא יודה בזה".

צפו בתחקיר מתוך חדשות הערב

קרובת משפחה של מאמינה אחרת מספרת: "היא פשוט נשאבה לזה, הוא היה הכול בשבילה - כמו אלוהים". בעדות אחרת תואר איך המאמינים נשבו בכוחו של דסה: "כמו שהם נישקו את האדמה כשהגיעו לישראל, ככה הם מקבלים את פניו. מבחינתם הוא אור, הוא טהור".

אלו רק חלק מהטענות הקשות שעולות מהעדויות של המשפחות הדואגות, שמאשימות את מור דסה בכך שהוא גובה כספים ממאמיניו, עורך טקסים לגירוש שדים ומבודד אותם מקרוביהם. הפניות האלה הגיעו גם למרכז לנפגעי כתות, ובחוות הדעת שהציגו קבעו כי לקבוצה של דסה ישנם מאפיינים כתתיים מובהקים; מאמיניו והוא רואים בו כמנהיג הרוחני הבלעדי והיחיד היודע את דרך האמת, מור מנתק את מאמיניו מכל מי שאינו קשור לקהילה ומרחיק אותם מהמשפחה, הוא זורע פחד ואיומים, מרבה לדבר על רוחות, שדים ושטנים - ואף גובה כספים.

"כמו שהם נישקו את האדמה כשהגיעו לישראל, ככה הם מקבלים את פניו של דסה. מבחינתם הוא אור, הוא טהור"

הכול התחיל לפני כשבע שנים, אז דסה הצעיר רק החל את לימודיו כדי להפוך להיות רב בעדה האתיופית. הוא פתח קבוצות וואטספ ללימודי תורה שהתמלאו עד אפס מקום, ומהר מאוד המרחב הווירטואלי הפך לממשי, ולטענת המשפחות מור החל לגבות מהם כספים. מאמיניו אולי יאמרו שמדובר בסך הכל במכירה של תשמישי קדושה, עניין שבשגרה בעבור מאמינים רבים - אבל חשוב להזכיר: מור דסה לא הוכשר כרב ולא כקייס של הקהילה האתיופית.

עוד טענות חמורות המופנות כלפי מנהיג הקבוצה מדברות על בידוד והרחקה מבני המשפחה. כך קרה גם לסתיו. היא הבחינה כיצד אמא שלה הולכת ומתרחקת מהן, ולטענתה נמצאת תחת שליטתו הבלעדית של מור. "הוא מרחיק אותה לאט לאט מהבית, היא מסתגרת עם עצמה והוא מפחיד אותה - 'יש שטן, את צריכה לצום' - כל מיני דברים מפחידים. היא כ"כ נשאבה לבן אדם הזה, שהיא כבר שכחה מהבית. היא קנתה לעצמה מיטת יחיד, עברה לחדר של אחי - ובסוף גם עזבה את הבית". 

הפופולריים