עושים סדר: מי יחזור ללימודים מחר? כך ילמדו ביישוב שלכם

עושים סדר: מי יחזור ללימודים מחר?
באלו ערים ילמדו מחר לפי החלטת הממשלה? מי ילמד בשטח פתוח? לפי מה ייקבע אם ניתן לפתוח את הלימודים ברשויות לא ירוקות? משדר שאלות ותשובות בפייסבוק של כאן חדשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תלמידים חוזרים לבית הספר
צילום: צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

אם אני לומד ביישוב או שכונה אדומה בעיר ירוקה - האם יש לימודים?

מה שקובע הוא אך ורק איפה נמצא בית הספר. כלומר, אם בית הספר בשכונה ירוקה או צהובה (או בכתומה שעומדת בקריטקיון החיסונים) כל התלמידים יכולים להגיע. אין הגבלה של מעבר תלמידים בין שכונות או בין ערים. גם גננת או מורה שגרה ביישוב אדום צריכה להגיע לבית הספר, אם הוא נמצא ביישוב בו יתקיימו לימודים. הדבר נכון גם להיפך - אם אתם גרים בשכונה צהובה, אך בית הספר שלכן ממוקם בשכונה אדומה - ילדיכם לא יילכו ללימודים. 

באילו בתי ספר יהיו לימודים בשטח פתוח? ובאיזה כיתות?

לימודים בשטח פתוח מותרים בכל גיל ובכל אזור, אך אין חובה לקיימם. לבתי הספר ייקח זמן להתארגן כדי להכין את הלימודים תחת כיפת השמיים. יהיה מאוד קשה לקיים שגרת לימודים של ממש במתכונת המוצעת. בארגוני המורים אמרו שזה לא פיתרון אמיתי ללימודים, אלא רק לפגישות קצרות לשבירת שגרת הזום להפגת מתחים. גם היעדר כוח האדם מקשה על קיום הלימודים באופן זה, שכן הלימודים בקבוצות תחת כיפת השמיים מוגבלים ל-9 תלמידים ומורה. 

האם גני ילדים ייפתחו?

כן. במתכונת שצוינה לעיל, בדומה לכיתות א'-ד'.

מה אחוז המתחסנים שקובע אם יהיו לימודים?

בערים כתומות שציון הרמזור שלהן נמוך מ-6.5, ויותר מ-70% מבני ה-50+ יתחסנו - יוכלו להיפתח. כרגע היישובים הם: 

מתי צפוי העדכון הבא של טבלת הרמזור?

מפת הרמזור אמנם מתעדכנת כמעט בכל יום, אבל רשימת הערים שיפעלו בהם מוסדות החינוך תתעדכן אחת לשבוע. כנראה בכל יום רביעי, וזה יאושר על ידי קבינט הקורונה. מומלץ להיכנס לידיעה, להזין את שם היישוב ולבדוק את הסטטוס. 

מורים שלא התחסנו יוכלו ללמד?

שאלה יפה. כרגע על פי החוק אסור למנוע ממורים שלא התחסנו את תעסוקתם. רק הבוקר אמר מנכ"ל משרד החינוך שהם לא חושבים כרגע על חקיקה שכזו. אבל היועץ המשפטי לממשלה אמר שניתן לחשוב על כך, בתנאי שיחוקק חוק. נכון לעכשיו יש כמה ראשי רשויות שהודיעו שהם מטילים סנקציות על מורים כדי לפתוח את הגנים ובתי הספר. בהרצליה לדוגמה הודיעו שלא יקבלו מורה שלא התחסן, אך עליו להציג בדיקה קורונה מ-48 השעות האחרונות. גם לא מעט מוסדות חינוך מיוחד יצאו עם הנחיה דומה. שר הבריאות אדלשטיין הודיע היום שהוא יצטרף להנחיה.

באלו ערים ילמדו למרות שהן צהובות או כתומות?

כל יישוב או שכונה צהובה תקיים את הלימודים כרגיל. יישובים כתומים יוכלו לפתוח בתי ספר רק עם ציון הרמזור שלהם נמוך מ-6.5 ושיעור המתחסנים מקרב בני ה-50 ומעלה גבוה מ-70%.

האם יהיו הסעות לבתי הספר?

ההסעות כרגיל, בדיוק כמו שהיה לפני הסגר.

תלמידי כיתות י"א-י"ב שהתחסנו ילמדו כרגיל?

לא. כרגע אין קשר בין התחסנות לבין לימודים. לפי המתווה שאושר אתמול, הלימודים בכיתות י"א-י"ב לא יתחדשו לפני 23 בפברואר.

צהרונים יעבדו?

יש, בדומה לאופן הפעלתם לפני תחילת הסגר – שלוש כיתות גן לכל היותר או 28 ילדים בקבוצה.

הורה יכול ללוות תלמיד או ילד גן?

על פי מתווה משרד החינוך ניתן להורה לשהות עד 10 דקות בגן או בכיתה לצורך עזרה בהסתגלות ילדו, אך על המורה או המנהלת לדאוג שלא יהיה יותר מהורה אחד בכיתה בכל רגע נתון. 

הפופולריים