הרב מדן על פרופ' גביזון: "על אף השוני - מצאנו מכנה משותף"

הרב מדן על פרופ' גביזון: "מצאנו מכנה משותף"
ממחברי אמנת "גביזון-מדן" מספר על העבודה המשותפת: "אף פעם היא לא ניסתה לשכנע שהצד שלה צודק יותר" • השופט אהרן ברק, על התנגדותו למנות את פרופ' גביזון לשופטת בעליון: "תוכן דבריה לא היה רלוונטי, גם אם הייתה אומרת שהעליון הוא הטוב שבבתי המשפט - עמדתי הייתה זהה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחאה בבלארוס, מינסק 16.08.20
צילום: צילום: רויטרס

אחד מבין תוצריה הבולטים ביותר של פרופסור רות גביזון, שהלכה לעולמה אתמול, היה "אמנת גביזון-מדן" - שחיברה יחד עם הרב יעקב מדן ופורסמה לפני 17 שנים. האמנה ניסתה להסדיר את ענייני הדת והמדינה כך שתהיה מוסכמת על דתיים וחילונים כאחד, והיא אף מציגה הצעות מפורטות לכך בתחומים כמו חוק השבות, שבת, נישואין וגירושין וקבורה. הבוקר (ראשון) סיפר הרב מדן בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב על החיבור המפתיע עם פרופסור גביזון. 

האזינו לריאיון המלא עם הרב יעקב מדן בכאן רשת ב

"בפגישות הראשונות התברר שאנחנו שונים מן הקצה אל הקצה", סיפר הרב מדן והוסיף: "אבל היה בנינו מכנה משותף אחד שהיה חזק יותר מכל שוני - הצורך שהעם היהודי ימשיך להתקיים והאמונה שהוא יכול לעשות זאת רק כשהוא משלב ידיים יחד". על הרעיונות שהובילו את פרופסור גביזון, ציין הרב מדן כי "היה לה חשוב מאוד לקבל את כל הזרמים ביהדות, ושכולם יתגייסו יחד כדי שישראל והציונות ימשיכו להתקיים". 

לדברי הרב, לפרופסור גביזון היה חשוב להציג את העמדה של כל אחד מהם באופן שוויוני. "דיברנו יחד מול עשרות אנשים מסוגים שונים. היא תמיד הציגה את הצד שלי עם לא פחות כבוד ממה שהיא נתנה לצד שלה. אף פעם היא לא ניסתה לשכנע שהצד שלה צודק יותר".

עמדותיה הביקורתיות של פרופסור גביזון כלפי האקטיביזם השיפוטי של בתי המשפט בישראל הובילו בשנת 2005 למאבק מתוקשר בין שרת המשפטים דאז, ציפי לבני, שביקשה למנות את גביזון לשופטת בית המשפט העליון, לבין נשיא בית המשפט העליון באותה תקופה, אהרן ברק. בסופו של דבר גביזון לא מונתה לתפקיד.

השופט בדימוס ברק סיפר היום בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, על התנגדותו לקבלת גביזון לעליון, והסביר: "עיקר פעילותה בימים ההם היה כתיבה בעיתונות. הכתיבה הייתה מצויינת, אך טענתי שאם באים מתוך עמדה על חיי היום יום - חייבים לקחת תקופת צינון". 

האזינו לריאיון המלא עם השופט אהרן ברק לכאן רשת ב

על אף הפערים הגדולים בין השניים, השופט בדימוס ציין כי לא התייחס לתוכן דבריה של פרופסור גביזון: "גם אם היא הייתה אומרת שהעליון הוא הטוב שבבתי המשפט בעולם - הייתי אומר את אותו הדבר". השופט הודה שהשימוש בביטוי "יש לה אג'נדה", היה שגוי: "אני מצר על כך והדבר לא עוזב אותי. אני בטוח שגם כשיספידו אותי ישאלו על הוויכוח עם פרופסור גביזון. היא הייתה מקורית, מורה יוצאת מן הכלל, והייתה לה תרומה חשובה לבמה הישראלית". 

הפופולריים