"הכל פה חונק וגם את המסיבות לוקחים לנו": המחאה נגד סגירת אירועי הטראנס

מחאת חובבי הטראנס: "גם את המסיבות לוקחים לנו"
אלפי ישראלים הגיעו בשבוע שעבר למחות בכיכר רבין נגד סגירת מסיבות ופסטיבלים על ידי משטרת ישראל, וביקשו לאפשר להם להוציא אנרגיה בדרכים חיוביות | כאן מלווים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כאן מלווים - קאבר מיוחדים פסטיבל טראנס
צילום: כאן מלווים - קאבר מיוחדים פסטיבל טראנס

אלפי בני אדם הפגינו ביום חמישי האחרון בכיכר רבין בתל אביב, במחאה על ביטול פסטיבל "דוף" בחודש יוני האחרון וכן סגירה של מסיבות טבע - לדבריהם ברגע האחרון ולאחר שנרכשו כרטיסים. בהפגנה, שהתקיימה תחת הכותרת "תנו לרקוד בשקט", השתתפו לפי הערכות כ-20,000 בני אדם, ולפי המארגנים - כ-50,000 מוחים.

ה"דוף" -  פסטיבל הטראנס הגדול והוותיק בישראל - בוטל השנה 72 שעות בלבד לפני הפתיחה, בשל מה שהגדירה המשטרה כ"חשש לסחר בסמים". אורן קומה, משפטן ומפיק מסיבות טראנס ותיק, אמר לכאן חדשות כי "בכל מסיבה או חתונה יש סמים, גם במסיבות מיינסטרים. טראנס זה תרבות מוזיקלית. אני מכיר אלפי אנשים שבכלל לא קשורים לסמים ועדיין באים, כי הטראנס זה המקום שמשחרר אותם". עו"ד יניב פרץ, דובר העמותה לחופש התרבות, הוסיף: "המשטרה, מבלי להביא הוכחות חותכות, מבלי שנעברו עבירות, ביטלה חמישה אירועים בשנה החולפת".

המוזיקאי אסף אמדורסקי, שגם הופיע בהפגנה, טען: "מנסים לעצור אותנו מלפרוק את האנרגיה שלנו במקום הנכון. לא ביקשנו אוטו, לא ביקשנו בית, ביקשנו לרקוד עם זוג רמקולים, זה הכל". יוליה עזריה, חברת ועד העמותה לחופש התרבות, טענה כי מדובר רק ביריית הפתיחה. "אנחנו מקווים לקבל שינוי חקיקה שלא יאפשר יותר ביטול של אירועים ברגע האחרון, שאנשים יוכלו באמת לבוא ולרקוד בשקט וליהנות מהחופש שלהם".

המחאה בשבוע שעבר הייתה מאורגנת ומסודרת, ועבור צופה מן הצד נראתה כמסיבה אחת גדולה. בהפגנה ספונטנית שנערכה בכיכר לפני כחודש וחצי, נעצרו 15 מתפרעים לאחר שחסמו כמה רחובות באזור והשליכו בקבוקי זכוכית ואבנים לעבר שוטרים. המחאה החלה בעקבות החלטת בית המשפט לקבל את בקשת המשטרה לבטל מסיבת טבע, שהייתה אמורה להתקיים בצפון. 

יזמים ומפיקים של מסיבות טראנס האשימו את המשטרה שהיא מונעת אירועים בשל חשש משימוש בסמים - מה שלדברי המפיקים אין בו מן האמת. המארגנים טוענים כי "המשטרה מנסה לדכא תרבות שלמה על בסיס דעה קדומה, ומגישה לבית משפט חוות דעת לפיה מדובר למעשה במסיבות סמים".

היזמים התריעו כי ביטול מסיבות מאושרות, כמו פסטיבל "דוף", מזמין מסיבות פיראטיות בלי רישוי ופיקוח. במשטרה הגיבו כי מדובר בעיוות המציאות והטעיית הציבור, שכן היא פועלת בכל ימות השנה כדי לאפשר את קיומם של אירועים המוניים תחת כיפת השמיים.

הפופולריים