הטור של שאול

הגענו ל"אחרי החגים" של התקציב: ועכשיו אזרחי ישראל צריכים להחליט

הגענו ל"אחרי החגים" של התקציב – והישראלים צריכים להחליט
בשבוע שחלף מאז שאושר התקציב, גורמים בקואליציה אומרים: הגיע הזמן להחזיר את החקיקה המשפטית אל השולחן. שאול חושב שאזרחי ישראל בנקודה קריטית שבה הם צריכים לומר לנבחרי הציבור - או רפורמה בכל הכוח, עם כל אי הוודאות הכלכלית שהיא יוצרת, או שהציבור רוצה בחזרה את רמת החיים הנוחה שהייתה לו קודם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי 31.05.23
צילום: ללא

תגידו, את חופשת הקיץ כבר הזמנתם? כי אם לא אז פשוט שער הדולר עלה, מה שאומר שאם אתם משפחה ישראלית ממוצעת – שני הורים, שניים-שלושה ילדים – ורוצים לטוס באוגוסט לשבועיים לאנשהו בחו"ל,  אם לא הזמנתם את החופשה שלכם בינואר, בינתיים בגלל התחזקות הדולר, הפסדתם בין 2,000 ל-4,000 שקלים.

 

זו המשמעות של עלייה של שער הדולר, ואנחנו ממש לא יודעים איפה שער הדולר ייעצר. אתמול בכנס אלי הורביץ נגיד בנק ישראל נתן נתון מדהים, הוא הראה שמתחילת ינואר השקל נחלש ב-10%. ואם אתם אומרים: בסדר, אבל זה עולמי,  הדולר מתחזק, אז לנגיד היה שקף עם מלא קווים ומספרים, שמראה שהשקל נחלש אבסולוטית מול הדולר בגלל מה שקורה עם החקיקה המשפטית. מילים של הנגיד.

המשמעות היא, כך אומר הנגיד, שהיינו עכשיו אמורים להיות באינפלציה של אחוז שלם פחות, במקום להיות ב-5%, להיות ב-4%.  אבל לא, אנחנו תקועים על 5%, מה שאומר שהכול מתייקר. זה אומר שהדלק מתייקר והאוכל מתייקר והכול מתייקר.  ואז זה אומר שגם הריבית צריכה להישאר גבוהה, וגם המשכנתה שלכם מתייקרת.

למה אני מספר לכם את כל הסיפור הזה? כי בשבוע שחלף מאז שאושר התקציב, אני רואה כל מיני ח"כים מהקואליציה וגם שרים עולים שוב לבמה ואומרים: הגיע הזמן להחזיר את החקיקה המשפטית אל השולחן. אנחנו רואים את שר המשפטים יריב לוין מצוטט מתוך ישיבות הממשלה על זה שחייבים להילחם על זה עד הסוף.

אני חושב שאנחנו נמצאים עכשיו בנקודה קריטית שבה הציבור הישראלי צריך להחליט מה הוא אומר לנבחרים שלו: האם הוא רוצה ללכת עד הסוף עם החקיקה המשפטית, עם כל אי-הוודאות שהיא יוצרת, גם אם הדולר יזנק ל-4 או 4.5, בכל מחיר?  או שהציבור רוצה בחזרה את רמת החיים הנוחה והנעימה שהייתה לו קודם, ושהמשק ימשיך לצמוח עם אינפלציה יותר נמוכה. זה או זה או זה. תחליטו.

הפופולריים