האו"ם גינה את ישראל; היילי: "מתי תאשימו את חמאס?"

האו"ם גינה את ישראל; היילי: "מתי חמאס יואשם?"

‏העצרת הכללית של האו"ם אישרה את הצעת אלג'יריה וטורקיה לגינוי ישראל על שימוש לא מידתי בכוח נגד אזרחים ברצועת עזה. ההצעה גם קוראת להסיר את המצור מעל הרצועה. שגרירת ארה"ב באו"ם היילי תקפה: "מתי האו"ם יאשים את חמאס במצב?"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מועצת הביטחון של האו"ם
צילום: צילום: אי-פי

‏העצרת הכללית של האו"ם אישרה הלילה (חמישי) את הצעת אלג'יריה וטורקיה המגנה את ישראל על "שימוש לא מידתי בכוח" נגד אזרחים ברצועת עזה ברוב של 120 מדינות. שמונה מדינות הצביעו נגד ו-45 מדינות נמנעו. ההצעה גם קוראת להסיר את המצור מעל הרצועה.

קודם להצבעה תקפה שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, את הארגון הבינלאומי. "תקיפת ישראל היא הספורט הפוליטי החביב על חלק מחברות האו"ם", אמרה.

היילי הדגישה כי החלטה חד-צדדית לא תקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "ישראל עזבה את עזה ב-2005. חמאס שולט ברצועת עזה מאז 2007. לעזה פוטנציאל ענק. ועם זאת, אחרי 11 שנים של שלטון חמאס יש חשמל למספר שעות קטן ביום, האבטלה גבוהה. מתי האו"ם יאשים את חמאס במצב? במקום זאת, האו"ם רואה בישראל האחראית היחידה", הוסיפה.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, תקף במהלך הדיון גם כן: "אם אתם תומכים בהצעה הזאת, אתם תומכים בחמאס". דנון הזכיר כי האו"ם ביצע שני דיוני חירום בהקשר של ישראל בחודשים האחרונים – בנושא ירושלים ובנושא עזה ואמר כי "נראה שיש לפוליטיקאים שיבחרו לגנות את ישראל רווח פוליטי".

שגריר אלג'יריה באו"ם תקף את ישראל: "התוקפנות הישראלית לא חסה על נשים, ילדים, זקנים ומתנדבים כמו רזן אל-נג'ר, אישה צעירה שכל חטאה היה רצונה לעזור לפצועים". הוא המשיך והאשים כי ישראל לא עומדת בחוק הבינלאומי ופוגעת בפלסטינים בכך ש"מונעת מהם זכויות בסיסיות".

בסיום ההצבעה פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה תודה למאמצי הממשל האמריקני לאשר החלטה המגנה את חמאס, שלא נשאו פרי. "ישראל מעריכה את תמיכתו האיתנה של ממשל טראמפ בישראל באו"ם ואת הצהרתה הנחרצת היום של השגרירה היילי, שחשפה את הצביעות שבהטיה נגד ישראל באו"ם. ההתמקדות הבלתי פוסקת של האו"ם בישראל מביישת את הארגון, היא גם מסיטה את תשומת הלב מנושאים בוערים אחרים שמצריכים את התייחסותה של הקהילה הבינלאומית".

עוד נמסר בהודעה: "באשר לעזה, חמאס הוא האחראי למצב הקשה שם, לאובדן חיים ולסבל שנובע מהמהומות האלימות שהוא יוזם בשבועות האחרונים. במקום לשפר את חייהם של תושבי עזה, חמאס משתמש באוכלוסייה הפלסטינית כמגן אנושי במלחמת הטרור הבלתי פוסקת נגד ישראל. בעודנו פועלים לשיפור חיי היומיום של אזרחי עזה ולהשבת חיילינו ואזרחינו, עלינו לפעול במטרה לנצל את השינויים החיוביים המתחוללים באיזור כדי לקדם שלום אמיתי ובר-קיימא. פלסטינים שמאיימים עלינו ימצאו את מדינת ישראל נחושה מתמיד להגן על עצמה. פלסטינים שמושיטים ידם לשלום, ימצאו את ידנו מושטת חזרה".

הפופולריים