אחרי ההמלצות: אם לא תקום ממשלה - מתי ייערך סבב הבחירות החמישי?

אם לא תקום ממשלה - מתי ייערך סבב הבחירות הבא?
למועמד שיקבל את המנדט יהיו בין 6-4 שבועות להקים ממשלה, למועמד אחריו 4 שבועות, ואז עוד כחודש בו המנדט יועבר לחבר כנסת שיצליח לגייס 61 תומכים. לכן במערכת הפוליטית מעריכים - אם נידרש לזה, סבב הבחירות החמישי ייערך ב-14 בפסטמבר • ריבלין צפוי להטיל את המנדט על נתניהו, שקיבל את רוב ההמלצות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פוש התייעצויות בבית הנשיא- ריבלין, בנט, לפיד, ביבי
צילום:

אחרי ההמלצות מהנשיא – מה הלאה: נשיא המדינה ראובן ריבלין הצליח לפגוש ביום אחד את נציגי כל 13 המפלגות שנכנסו לכנסת, וצפוי להודיע על החלטתו בנוגע למנדט להרכבת הממשלה בקרוב. לכן כבר ניתן לפרט את לוח הזמנים הצפוי להתהליך – שעשוי גם להסתיים בסבב בחירות חמישי.

בהנחה שכבר היום (שלישי) יחליט נשיא המדינה על מי להטיל את המנדט להרכבת ממשלה, לאותו מועמד יהיו 28 ימים לגבש קואליציה. אם לא יצליח, כנראה שהוא יקבל מהנשיא שבועיים הארכה. ונגיע ל-18 במאי. אם המועמד לא יצליח להרכיב ממשלה, יש לנשיא שתי אפשרויות. הוא יכול לתת למועמד אחר את המנדט, ולאפשר לו לנסות עד 16 ביוני.

יש אפשרות נוספת, שריבלין אמר שהוא שוקל - שאם מועמד ראשון לא יצליח להרכיב ממשלה - הוא יחזיר את המנדט לכנסת. אז לרשות חברי הכנסת יהיו שלושה שבועות למצוא 61 תומכים לכל חבר כנסת מועמד. כל אחד. והוא יקבל עוד שבועיים בניסיון להרכיב ממשלה. אם גם זה לא יצליח, אז 14 בספטמבר הוא התאריך המיועד, לפי ההערכות, לבחירות מספר חמש.

שני התסריטים העיקריים להקמת ממשלה - והקשיים

אחרי שכל המפלגות מסרו את ההמלצות שלהן לנשיא, נותרו שני תרחישים ריאלים-למחצה להרכבת ממשלה. האפשרות הראשונה היא ממשלה בראשות בנימין נתניהו יחד עם יו"ר ימינה נפתלי בנט. במקרה כזה היא תכלול את הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הציונות הדתית וימינה – בסך הכול 59 מנדטים. במקרה כזה השאלה הגדולה היא אם רע"מ תתמוך מבחוץ בממשלה כזו.

יו"ר רע"מ מנסור עבאס אמר אמש לנשיא שהוא מוכן לשתף פעולה עם כל מועמד שייבחר, אך עיקר העניין הוא אם הציונות הדתית תסכים להיתמך מבחוץ על ידו. בליכוד חושבים שבמצב כזה הם אולי יצליחו לשכנע את סער להצטרף לממשלה. כך או כך, המחסור בשני המנדטים מייצר קושי גדול.

האופשרות השנייה היא ממשלה פריטטית, כשבנט מכהן תחילה ואז לפיד ברוטציה. יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הזכיר בהצהרתו אמש את ההצעה הזו שהעלה בפני יו"ר ימינה. ממשלה זו תכלול את יש עתיד, העבודה, מרצ, ישראל ביתנו, כחול לבן, תקווה חדשה וימינה - בסך הכול 57 מנדטים. במקרה כזה יצטרכו לפחות שלושה חברי כנסת לתמוך בממשלה מבחוץ, כשהאופציה הריאלית ביותר היא רע"מ. השאלה תהיה אם הדבר יהיה מקובל על הצלע הימנית של הממשלה הזו - ימינה. 

נתניהו קיבל את רוב הממליצים; תקווה חדשה ורע"מ נמנעו

סבב ההתייעצויות בבית הנשא הסתיים כשלנתניהו 52 ממליצים, ללפיד 45 ולבנט שבעה. בהיעדר שינוי בהמלצות, הנשיא יטיל היום את המנדט על נתניהו. הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית המליצו על נתניהו; יש עתיד, כחול לבן, העבודה, ישראל ביתנו ומרצ המליצו על לפיד; ימינה המליצה על בנט; רע"מ, הרשימה המשותפת ותקווה חדשה לא המליצו על אף מועמד. 

נציגי תקווה חדשה קראו לנשיא לזמן אליו את בנט ולפיד כדי "למצות את ההידברות", אך ריבלין לא רצה להתערב. "השאלה אם אני יכול להתערב בנושא ערכי מדירה שינה מעיניי", הוא הסביר בשיחה עם הנציגים. עם זאת, הנשיא נתן לתקווה חדשה עוד זמן לעשות בירורים ולעדכן אותו במקרה שהמלצתם משתנה. 

יו"ר תע"ל התייחס להחלטת המשותפת שלא להמליץ על אף אחד, וציין שאם סער היה ממליץ על יו"ר יש עתיד - גם הם היו עושים זאת. לעומת זאת, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בחר להמליץ על לפיד והוסיף שמפלגתו מכוונת להקמת קואליציה ציונית וליברלית מימינה ועד מרצ. 

נציגי ימינה הודיעו שהם ממליציץ על יו"ר מפלגתם כמועמד להרכבת הממשלה. ריבלין ביקש מהנציגים: "תשכנעו אותי שלבנט יש את הסיכוי הכי טוב. מי ממליץ על בנט חוץ מכם?" שקד ענתה: "אנחנו נגד החרמות של חלק מהמפלגות. אבל כרגע היחיד שיכול ואינו מוחרם הוא בנט".

 

הפופולריים