הממשלה אישרה את מתווה הסיבים האופטיים

הממשלה אישרה את מתווה הסיבים האופטיים

המתווה נועד להאיץ את פריסת תשתיות התקשורת בישראל. נדרש תיקון חקיקה שצפוי להגיע לאישור הכנסת במסגרת חוק התוכנית הכלכלית.
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: -

הממשלה אישרה הערב (ראשון) את מתווה הסיבים האופטיים שהציע שר התקשורת הנדל. המתווה נועד להאיץ את פריסת תשתיות התקשורת בישראל.

טכנולוגיית הסיבים האופטימיים מאפשרת קצב גלישה גבוה פי עשרה מבאינטרנט הרגיל הפכה לנפוצה יותר ויותר בעולם. ב-2009 הודיע משרד התקשורת על מהפיכה - חיבור ארצי של כלל בתי ישראל לסיבים אופטיים. אבל 11 שנים ההערכה היא כי רק רבע מהבתים בישראל יכולים ליהנות כיום מהסיבים.

בזק, חברת התקשורת הגדולה בישראל, הייתה הראשונה להתחיל לפרוס סיבים וכבר הגיעה לבניינים שמאכלסים 60% ממשקי הבית בארץ. אבל אז היא גילתה שהרגלוציה מחייבת אותה עם הפעלת השירות - להגיע לכל רחבי הארץ. זה השאיר את המגרש בידי שלוש שחקניות: סלקום, פרטנר ואנלימיטד של חברת החשמל. בשנתיים האחרונות המתחרות של בזק החלו להציע את השירות המתקדם. מאז, עצרה בזק את חיבור הסיבים לבניינים נוכח חוסר הכדאיות הכלכלית בפריסה כלל ארצית.

מתווה הסיבים דורש תיקון חקיקה שצפוי להגיע לאישור הכנסת במסגרת חוק התוכנית הכלכלית. בתום הליך החקיקה, בזק תבחר את האזורים בהם תרצה להשלים את הפריסה ותחויב להשלימה בתוך חמש שנים. עבור האזורים שאליהם בזק לא תפרוס סיבים - תוקם קרן לה יתרמו חברות התקשורת חצי אחוז מהכנסותיהן. בנוסף, כספי הקרן יתעדפו פריסת סיבים באזורי גבול.

משר התקשורת יועז הנדל נמסר: "תשתיות תקשורת הן מנוע צמיחה אדיר לשוק התעסוקה ולתמ״ג. הן מאפשרות עבודה ולימודים מרחוק ומאפשרות תנאי חיים מתקדמים בפריפריה, בדגש על גבולות המדינה. מעוטף עזה, גבול מצרים, רמת הגולן וגבול הצפון. קו המחרשה וקו הסיב הם קו הגבול".

הפופולריים