השרים אישרו: כיתות א'-ג' וי"א-י"ב יחזרו ללמוד ביום ראשון

אושר: כיתות א'-ג' וי"א-י"ב יחזרו ללימודים

בדיון שקיימו השרים נקבע כי הגנים יפעלו ביום ראשון הבא, שאר הכיתות לכל המאוחר ב-1 ביוני • פורום 15 הערים העצמאיות בישראל פנה לראש הממשלה: דחה את מועד הפעלת מערכת החינוך
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משבר קורונה, כיתה ריקה
צילום: צילום מסך מתוך כאן חדשות 13.03.20

ועדת השרים בראשות ראש הממשלה אישרה הבוקר (שישי) חזרה חלקית של מערכת החינוך כחלק מההקלות בהגבלות עקב מגפת קורונה. השרים אישרו את פתיחת כיתות א'-ג' וי"א-י"ב. לפי ההחלטה שהתקבלה, שאר תלמידי בתי הספר ישובו ללימודים ב-1 ביוני. הגנים והפעוטונים ייפתחו ב-10 במאי. עם זאת, בעקבות בקשה של השר אופיר אקוניס, שגררה את הסכמת השרים, הוחלט שתיבחן האפשרות להחזרת כיתות ד'-י' עוד החודש. במשרד החינוך הבהירו כי יינתן לרשויות זמן היערכות והן יוכלו לפתוח את מוסדות הלימוד עד יום שלישי.

כמו כן, אושר כי החינוך המיוחד בכללותו יחזור לפעילות ביום ראשון. בבתי הספר החרדיים לא יחזרו כיתות א'-ג', אלא ו'-ח' – בנוסף לכיתות י"א וי"ב "ישיבות קטנות". באזורי תחלואה לא ייפתחו מסגרות חינוך עקב התנגדות משרד הבריאות, כפי שפורסם בכאן חדשות. בנוסף הוחלט שבנוגע לנוער בסיכון תתקבל החלטה בנפרד. השרים אמרו בדיון שהשינויים בהחלטות משרד הבריאות מוציאות את הרשויות המקומיות מאיזון ומשגעות את הציבור. לפי ההחלטה, בשלב זה הלימודים לא יוגדרו כחובה, מלבד מבחני הבגרות. משרד החינוך יפעל להכנסת אמצעים שיבטיחו ריחוק חברתי , זאת בנוסף לעמידה בכל דרישות החיטוי וההגנה.

ראש אגף תקציבים באוצר דיווח לשרים בדיון שנפתרה הסוגייה התקציבית מול מעונות היום והגנים הפרטיים. משרד העבודה והרווחה ביקש לדחות את פתיחת המסגרות לגיל לידה עד גיל שלוש ליום ראשון הבא. זאת כדי לספק לארגונים מספר ימי התארגנות לבקשתם.

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב הציג בתחילת הדיון את עמדת משרדו ואמר כי הוא ערוך ומוכן לפתיחת הלימודים על פי החלטת הממשלה שהתקבלה מוקדם יותר השבוע. השר אריה דרעי ביקש להחזיר את תלמידי כיתות ז'-י"ב: "הם לא צריכים בייביסיטר".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר בדיון כי "נכון להחזיר את תלמידי כיתות א'-ג'", אך טען שאין לפתוח את הגנים. לפני הדיון הודיעו במטה לביטחון לאומי שהם מתנגדים לפתיחת הגנים כעת משום שלטענתם המוכנות אינה מספקת. לגבי כיתות א'-ג' דרש המטה ממשרד החינוך לבצע השלמות לוגיסטיות כתנאי לפתיחת המוסדות.

גורמים במשרד החינוך אמרו לקראת הדיון כי הם מסכימים עם עמדת המל"ל שמתנגד לפתיחת הגנים. לטענתם, הוצבו סטנדרטים שלא יוכלו לעמוד בהם.

גליה ישראלי, גננת וחברת הנהגת ארגון "הגננות המחנכות", התייחסה בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב לנושא, ואמרה כי היא מקווה שלא יפתחו את הגנים . "המתווה לא ישים, הוא מסכן את כולנו", אמרה. "ילדים בגיל הזה לא מבינים את המשמעות של היגיינה ושמירת מרחק. אנחנו לא ברווזים במטווח. יש לנו לא מעט אנשים בסיכון מסביבנו ובצוות".  

ביום שלישי פרסם משרד החינוך את מתווה החזרה ללימודים שיובא לאישור הממשלה, לפיו כיתות א'-ג' וילדי הגנים לקראת יום ראשון הקרוב. תלמידי שכבות א'-ג' ילמדו חמישה ימים בשבוע, במשך חמש שעות. תלמידי שכבות ד'-ו' ילמדו גם כן חמישה ימים בשבוע, אך הלמידה תתבצע מרחוק. גני הילדים יוגבלו ל-17 ילדים בקבוצה.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוזהר מפני מרד אזרחים לפני שאושרו ההקלות בהסגר בשבוע שעבר. לפי גורם שמעורה בדיונים שקדמו לאישור ההקלות בסוף השבוע, לפני קבלת ההחלטה, גורם בכיר איים: "אם לא יתחילו להקל רשמית בהנחיות לציבור - יהיה מרד".

הפופולריים