ח"כ לוי אבקסיס: מתנגדת לממשלת מיעוט ולא מחויבת לשותפות עם מרצ

לוי אבקסיס: לא לממשלת מיעוט ולשותפות עם מרצ
ראשי כחול לבן וליברמן הודיעו כי הפגישה התקיימה מתוך כוונה להקים ממשלה ולמנוע בחירות רביעיות • זמן קצר לאחר מכן פנה חבר הכנסת מישראל ביתנו לליכוד וחזר על דרישות המפלגה שהוצבו בכנסות הקודמות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אורלי לוי אבקסיס, עמיר פרץ וניצן הורוביץ
צילום: פלאש 90

המשבר הפוליטי: חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס הבהירה היום (שלישי) בחשבון הפייסבוק שלה  כי היא מתנגדת לממשלת מיעוט ואינה מחוייבת עוד לחיבור עם מרצ. "לנוכח ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות, כאשר לנגד עינינו מופרים נורמות ועקרונות בסיסיים, ברצוני להבהיר כי לא אתמוך בממשלה הנשענת על בל"ד והרשימה המשותפת ואינני רואה עצמי מחויבת עוד לשותפות עם מפלגת מרצ, שנכפתה עליי ועל עמיר פרץ שותפי, בלחץ גורמים רבים בראשם כחול לבן. אמרתי זאת לפני הבחירות ואני אומרת זאת אחריהן".

ראשי כחול לבן, בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזי ומשה יעלון, נועדו הערב עם יושב ראש ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. בהודעה משותפת שפורסמה בתום הפגישה נאמר כי היא הייתה טובה ועניינית והתקיימה מתוך כוונה להקים ממשלה ולמנוע בחירות רביעיות.

זמן קצר לאחר תום הפגישה, יושב ראש סיעת ישראל ביתנו, חבר הכנסת עודד פורר, פנה לשרים יריב לוין וזאב אלקין מהליכוד עם רשימת תנאי הסף להצטרפות הסיעה לקואליציה הבאה. המפלגה הדגישה כי התנאים זהים לתנאים שהציבה ישראל ביתנו במשא ומתן לכנסת ה-21 וה-22: קביעת רף הכנסה מינימלית לגימלאים בגובה של 70% משכר המינימום; העברת סמכויות להפעלת תחבורה ציבורית ופתיתת עסקים בשבת מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי; העברת חוק הגיוס בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20; חוק למתן אפשרות לנישואים אזרחיים ומתן הרשאות לרבני ערים להקים בתי דין לגיור.

השר לוין השיב במכתב: "פנייתך מפתיעה ביותר שכן היא עומדת בסתירה מוחלטת להודעות חוזרות ונשנות של יו״ר מפלגתך ח״כ אביגדור ליברמן, לפיהן הוא מסרב לשבת בממשלה אשר בראשה יעמוד יו״ר הליכוד, ראש הממשלה בנימין נתניהו ואף הכריז שראש הממשלה נתניהו 'נדרש לצאת לפנסיה'".
לוין דורש הבהרה מפורר ולפיה ישראל ביתנו חוזרת בה מן ההצהרות של ליברמן, ושהיא מעוניינת לשבת בממשלה בראשותו של נתניהו. "כדי שנוכל לקיים עמכם משא ומתן קואליציוני, נדרש כי ראש הממשלה יקבל מנדט מנשיא המדינה להרכבת הממשלה. כדי שניתן יהיה לנהל משא ומתן להרכבת ממשלה, אבקש לקבל את התחייבות מפלגתכם להמליץ לנשיא המדינה על ראש הממשלה, בנימין נתניהו לשם קבלת המנדט להרכבת הממשלה הבאה".

מוקדם יותר דווח כי סיעת כחול לבן עשויה לוותר על כוונתה לחוקק כבר עתה את החוק שיאסור על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה. גורמים במפלגה אמרו לכאן חדשות כי נראה שלא יהיה אפשר לחוקק את החוק לפני שתוקם קואליציה. לדבריהם, אם היועץ המשפטי לממשלה או היועץ המשפטי לכנסת יערמו קשיים על חקיקת החוק, כחול לבן אינה מתכוונת להתעקש על קידומו.

הפופולריים