השופטים במשפט נתניהו: לא כוס התה של הנאשמים

השופטים במשפט נתניהו: לא כוס התה של הנאשמים

ראש הממשלה והנאשמים הנוספים עומדים בפני שלושה שופטים בעלי עמוד שדרה ויכולת עמידה בלחצים, שלא יחששו לזכות או להרשיע את הנאשמים. הם גם לא יהססו לבקר את הפרקליטות והמשטרה אם יהיה בכך צורך
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס בחירות בירושלים
צילום: צילום: יונתן זינדל פלאש 90

פרסום שמות השופטים שישבו בדיון במשפט ראש המממשלה בנימין נתניהו – רבקה פרידמן-פלדמן, עודד שחם ומשה ברעם - אינו מבשר טובות לראש הממשלה וליתר הנאשמים בתיקיו. השופטים האלה אינם מזוהים עם קבוצה הולכת וגדלה במערכת המשפט, שזכתה כבר לכינוי "הוועדה לרחמנות ציבורית" - מי ששוכחים שתפקידם הוא לעקור את השחיתות ולא להקל בה ראש.

הרקורד של שלושת השופטים האלה מלמד שבמשפט החשוב והעקרוני במדינה ישבו שופטים מקצועניים, רציניים, עם עמוד שדרה ויכולת עמידה בלחצים. שופטים שהראיות שיונחו על שולחנם, הן ורק הן, יכריעו את גורל הנאשמים. שופטים חסרי פניות שלא יחששו לזכות או להרשיע את הנאשמים המיוחסים. שופטים שלא יחששו לבקר את הפרקליטות והמשטרה, אם תהיה סיבה לכך.

וגם: השופטים לא יחששו לשלוח לכלא ראש ממשלה אם התביעה תצליח להוכיח את המעשים החמורים שהיא מייחסת לו - או אפילו "רק" חלק מהם. ההרכב הזה לא יהיה מונח בכיסו של אף צד במשפט

וגם: השופטים לא יחששו לשלוח לכלא ראש ממשלה אם התביעה תצליח להוכיח את המעשים החמורים שהיא מייחסת לו - או אפילו "רק" חלק מהם. ההרכב הזה לא יהיה מונח בכיסו של אף צד במשפט. השופטת שתעמוד בראש ההרכב, רבקה פרידמן-פלדמן, נמנתה עם הרכב השופטים שישב בדיון במשפטו של שר הביטחון לשעבר יצחק מרדכי, והרשיע אותו בביצוע עבירות מין. אילו תלוי היה הדבר רק בפרידמן, היה מרדכי נשלח אז לכלא בגין חומרת מעשיו.

פרידמן זכורה גם מהכרעת הדין במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שבו לא הבינה איך הרכב השופטים במחוזי בירושלים, שישב בדין בסיבוב הראשון של המשפט – לפני חשיפת הקלטות שולה זקן – לא הרשיע אותו במעשי המרמה החמורים שיוחסו לו. בצעד חריג ביותר היא ביקרה בהכרעת הדין שלה את שני חבריה להרכב, יעקב צבן ומשה סובל – שהיו שותפים לזיכוי התמוה שאותו הובילה הנשיאה לשעבר מוסיה ארד – והביעה פליאה על החלטתם.

לדבריה, די היה בראיות שהציגה התביעה כבר בשלב הראשון כדי להרשיע את אולמרט בפרשיות טלנסקי. די היה בחומרים שנאספו כדי לשלוח לכלא את ראש הממשלה לפני שנחשף בקלונו בהקלטות זקן. די היה בעדויות האמינות שנשמעו בבית המשפט כדי לדחות את גרסת אולמרט.

 אולמרט וזקן (צילום: פלאש 90).

השופט שחם שישב בדיון במשפטו של צחי הנגבי, לשעבר שר המשפטים והשר לאיכות הסביבה, נחשב גם הוא לסרגל משפטי חסר פניות. הוא היה הקול הצלול שהוביל להרשעת הנגבי בעדות שקר. אילו קולו היה נשמע, הנגבי היה מורשע גם בחלק מהמעשים האחרים שיוחסו לו על ידי פרקליטות מחוז ירושלים.

לשופט ברעם יש ניסיון מועט יחסית במגרש הפלילי, אבל גם הוא נחשב למקצוען יעיל - לשופט בעל רגישות ציבורית ומזג שיפוטי, למשפטן שקשה יהיה להערים עליו. בהרכב הזה, מותר לנחש, קשה יהיה לתביעה ולהגנה לתעתע, להגיש בקשות סרק, למשוך זמן. הסחבת אינה כרטיס הביקור של איש מהשלושה שיחרצו את גורל ראש הממשלה.

הפופולריים