100 חברי קונגרס דמוקרטים לטראמפ: מתנגדים לתוכנית המדינית

מאה חברי קונגרס דמוקרטים נגד תוכנית טראמפ

לפי הדיווח בעיתון היהודי-אמריקני "ג'ואיש אינסיידר", חברי הקונגרס ציינו במכתב שהתוכנית מעניקה לישראל רישיון להפר את החוק הבין-לאומי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ודונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

מאה חברי קונגרס דמוקרטים שלחו מכתב לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ובו הם מביעים התנגדות לתוכנית המדינית שפרסם. כך מפרסם היום (שישי) העיתון היהודי-אמריקני "ג'ואיש אינסיידר". לפי עותק שהגיע לידי העיתון, חברי הקונגרס כותבים במכתב כי מתווה טראמפ יביא להעמקת הסכסוך בין ישראל לפלסטינים, וכי המפה שמצורפת לתוכנית המדינית הופכת את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי.

עוד נכתב כי התוכנית מעניקה לישראל רישיון להפר את החוק הבין-לאומי באמצעות סיפוח התנחלויות בגדה, ושפרסומה בעת הזאת מעלה חשד להתערבות לא ראויה במערכת הבחירות בישראל.

חתנו ויועצו לענייני המזרח התיכון של טראמפ, ג'ארד קושנר, האשים הלילה את יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, באחריות להתגברות האלימות והמתיחות, מאז פורסמה תוכנית טראמפ בשבוע שעבר. "אבו מאזן הוא האחראי לאירועים האלימים האחרונים בישראל", אמר לכתבים אחרי תדרוך במועצת הביטחון של האו"ם.

לדברי קושנר, מהוגי התוכנית, מנהיגים שמוכנים להקמת מדינה אינם קוראים לימי זעם ואינם מעודדים את עמם לנהוג באלימות כשהם לא מקבלים את מה שהם דורשים. עוד אמר כי אבו מאזן הופתע עד כמה התוכנית טובה בעבור העם הפלסטיני, אך סינדל עצמו בהתנגדותו אליה עוד לפני שפרסומה.

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, הגיב על דבריו של קושנר וכתב בטוויטר: "המקור העיקרי לאלימות הוא הכיבוש הישראלי והתוכנית הקולוניאליסטית של קושנר, אך הוא מאשים את הנשיא עבאס (אבו מאזן) בגלל שלדעתו עצם הקיום שלנו והזכויות והחוקים הבין-לאומיים הם הבעיה".

ביום הצגת התוכנית, ב-28 בינואר, אמר טראמפ כי "המעבר לפתרון שתי מדינות לא יהיה סיכון בטחוני לישראל. לכן מתבקש שאני אעשה הרבה לפלסטינים אחרת זה לא יהיה כיף. זה צריך להיות הסכם טוב גם לפלסטינים, זו עלולה להיות ההזדמנות האחרונה שלהם להשיג מדינה עצמאית".

הנשיא האמריקני הוסיף כי "המפה תכפיל את הטריטוריה של המדינה הפלסטינית, וארצות הברית תשמח לפתוח גם שם שגרירות. נשקיע 50 מיליארד דולר במדינה הפלסטינית החדשה. החזון שלי מעניק לפלסטינים את הזמן הנדרש כדי להקים מדינה. כתבתי היום מכתב לאבו מאזן, הסברתי שהטריטוריה שהוקצעה למדינה החדשה שלו תישאר פתוחה ולא מפותחת במשך ארבע שנים".

עיקרי תוכנית טראמפ

הפופולריים