ח"כ יזבק ליועמ"ש: "עומדת מאחורי המשפטים. לא קראתי לפגיעה בחיילים או באדם כלשהו"

יזבק ליועמ"ש: "לא קראתי לפגיעה בחיילים"

חברת הרשימה המשותפת השיבה לבקשתו של מנדלבליט שדרש הסברים לגבי התבטאות ממנה עלולה להשתמע תמיכה בפגיעה בחיילי צה"ל
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ היבא יזבק - הרשימה המשותפת
צילום: צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

חברת הכנסת, היבא יזבק, מהרשימה המשותפת אומרת כי לא קראה לפגיעה בחיילים או באדם כלשהו. בתשובה שהעבירה היום (שני) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כותבת יזבק כי היא עומדת מאחורי משפטים שאמרה בריאיון שמהם, לדברי מנדלבליט, עלולה להשתמע תמיכה בפגיעה בחיילי צה"ל.

בבסיס הבקשה לפסילת התמודדותה של יזבק לכנסת מצוטטים שני משפטים שאמרה בריאיון בערוץ 13. באחד אמרה: "החוק הבינלאומי בעצמו מאפשר לעמים שהם תחת כיבוש לפעול למען שחרורם" ובמשפט השני: "מה שלא לגיטימי זה המשך הכיבוש".

בתצהיר ששלחה ליועמ"ש כתובת יזבק כי מדבריה בריאיון עולה בבירור שלא אמרהכי היא תומכת או קוראת לפגיעה בחיילים או באדם כלשהו. "אני עומדת מאחורי שני המשפטים שאמרתי. האמירה שעמים רשאים לפעול לשחרורם מבטאת עמדה אוניברסלית בהתאם למשפט הבינלאומי כי כל עם זכאי להגדרה עצמית. אך אין בעמדה אוניברסלית שביטאתי קריאה או תמיכה כלשהי לשימוש באלימות. אין בשני המשפטים שלי תמיכה או קריאה בשימוש באלימות לא נגד חיילים ולא נגד אזרחים. לא קראתי בריאיון (וגם לא התכוונתי) לשימוש באלימות מכל סוג, נגד אף אדם, בין אם הוא במדים או לא במדים, אזרח, תושב או חסר מעמד. בריאיון אמרתי שכיבוש הוא לא לגיטימי ואמירה זו היא אנדרסטייטמנט, כי הכיבוש הוא מצב נוראי והוא מקור האלימות".

מנדלבליט, דרש אתמול מיזבק הסברים לקראת פרסום חוות דעתו בעניין בקשת הפסילה שלה, שאותה הוא אמור להעביר לוועדת הבחירות עד היום בשעה 17:00. במכתב שנשלח אמש לבאי כוחה של יזבק, נאמר כי היועץ המשפטי לממשלה רואה בחומרה רבה התבטאויות שמהן עולה, במפורש או במשתמע, תמיכה במאבק אלים של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל, לרבות פגיעה בחיילים.

הפופולריים