רה"מ הפלסטיני: "פתרון שתי מדינות או שלא תהיה מדינה יהודית"

רה"מ הפלסטיני: "שתי מדינות או שאין שלום"

מוחמד שתאייה סיפר בכינוס ברמאללה כי הבוקר הוקמה הוועדה הפלסטינית ליישום החלטת ההנהגה הפלסטינית להפסיק לפעול לפי ההסכמים עם ישראל. רה"מ הפלסטיני הבהיר כי ממשלות ימין לא מהוות שותף מדיני
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד שתאייה, בכנס האינטרנציונל הסולציאליסטי ברמאללה, 30.7.19
צילום:

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה אמר היום (שלישי) בכינוס של האינטרנציונל הסוציאליסטי ברמאללה כי "ישראל ניצבת היום בפני אתגר: או שיהיה פתרון של שתי מדינות, או מוות דמוגרפי". לדבריו, כבר כיום יש 200 אלף פלסטינים יותר מאשר ישראלים בין הנהר לים – שלושה מיליון בגדה, שני מיליון בעזה ועוד 1.8 מיליון פלסטינים בתוך שטחי 48'. "זה 6.8 מיליון פלסטינים לעומת 6.6 מיליון ישראלים", אמר.

הוא טען כי אם ישראל לא תאמץ את פתרון שתי המדינות, היא תגזור על עצמה "מוות דמוגרפי". "או פתרון שתי המדינות, או שלא תהיה לא מדינה דמוקרטית ולא מדינה יהודית, יהיה משטר גזעני ולא יהיה שלום", הוא קבע. הוא ציין על רקע הבחירות הקרבות בישראל כי ממשלות ימין, בהובלת נתניהו או כל אדם אחר, לא מהוות שותף מדיני עבור הפלסטינים. "אנו רוצים שבישראל יהיה שותף לשלום ושיהיה מחנה שלום המעוניין בפתרון שתי המדינות", אמר.

על תוכנית המאה של הממשל האמריקני, אמר שתאייה כי "טראמפ נהג בפלסטינים בדרך של סחיטה, כאילו מדובר בסחר בנדל"ן בניו יורק. הממשל הטיפש חשב שאפשר להכניע ולהביס את הפלסטינים כדי שיקבלו את עסקת המאה, אך נוכח לדעת שלא כך הם פני הדברים והם לא יסכימו למינימום של דרישותיהם הצודקות". עוד טען נגד ממשל טראמפ כי עסקת המאה נועדה להביא לנרמול היחסים בין ישראל למדינות ערב, קודם לפתרון הסוגיה הפלסטינית, ולמעשה להחליף את העיקרון של אדמה תמורת שלום בעיקרון של כסף תמורת שלום.


"חשב שאפשר להכניע ולהביס את הפלסטינים". טראמפ. צילום: אי-פי

ראש הממשלה הפלסטיני סיפר כי הבוקר הוקמה הוועדה הפלסטינית שנועדה לגבש את המנגנון ליישום החלטת ההנהגה הפלסטינית להפסיק לפעול לפי ההסכמים שנחתמו עם ישראל, והוסיף כי ישראל מייבשת את מקורות המימון של הפלסטינים בקיזוז מכספי המסים. "אנו לא משלמים לטרור, אלא ערבים לתמיכה סוציאלית באסירים ובמשפחות השהידים", הסביר.

בין היתר, הוא קרא למשתתפי הכינוס לפעול "כדי שאוניברסיטאות באירופה ובעולם לא יכירו בתעודה של אוניברסיטת אריאל, שהוקמה בהתנחלות לא חוקית, וכדי שמדינות העולם ידרשו ממתנחלים עם אזרחות כפולה לעזוב את שטח ההתנחלויות".

הפופולריים